کد خبر : ۳۴۷۱۵۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مکاتبه روسای دانشگاه های ایران با نخبگان جهان برای مقابله با کرونا

روسای دانشگاه ها و پژوهشگاه های بزرگ کشور در یک اقدام ابتکاریِ بین المللی با جامعه نخبگان دنیا برای مبارزه با کووید ۱۹ مکاتبه کردند.

مکاتبه روسای دانشگاه های ایران با نخبگان جهان برای مقابله با کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، وزارت علوم، هدف از این مکاتبات دو و چند جانبه، باز کردن باب گفت و گو میان محققان ایرانی و دانشمندان جهانی است تا ضمن توجه به معضلات علمی، بخش دیگری از مشکلات را که جوامع انسانی تحت عنوان تحریم با آن روبرو هستند، مد نظر قرار دهند.

همزمان با شیوع بیماری کووید ۱۹، استفاده از توانمندی و ظرفیت های علمی جهانی برای تشخیص، مقابله و مبارزه با این بیماری و بیان ظلم مضاعف بر مردم کشورمان با توجه به تحریم ها در دستور کار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفت و دانشگاه ها و پژوهشگاه های بزرگ کشور در این خصوص با جامعه نخبگان دنیا مکاتبه داشتند.

نامه رییس دانشگاه تربیت مدرس به ۱۷ دانشگاه
در این مسیر، محمدتقی احمدی، رییس دانشگاه تربیت مدرس با ارسال ۱۷ نامه به دانشگاه های کشورهای چین، ژاپن، روسیه، ایتالیا، ترکیه، ایالات متحده، رومانی، فنلاند و لهستان به اعمال تحریم های ظالمانه علیه فعالیت های پژوهشی ایران در مبارزه با بیماری کرونا اعتراض کرد.

وی در نامه ای به دانشگاه برکلی نوشت: ما مدیون ایثار پزشکان و کادر پزشکی خود در مواجهه با بیماران هستیم. اما نیازی به گفتن نیست که در سایه تحریم های ضد انسانی و غیر قانونی علیه ایران، چالش ها ما برای مقابله با این بحران استثنایی بیشتر شده است.

دانشگاه تبریز
دانشگاه تبریز نیز به عنوان متولی کارگروه ملی هماهنگی و پیگیری همکاری های علمی با کشور ترکیه، از دانشگاه همتای خود در کشور ترکیه، دانشگاه گبزه خواست صدای جامعه علمی ایران را از طریق مجامع علمی و اتحادیه ها به گوش جهانیان برساند.

میررضا مجیدی، رییس دانشگاه با مخاطب قرار دادن رییس دانشگاه استانبول به عنوان یکی از دانشگاه های معتبر ترکیه تاکید کرد: این بحران، زود یا دیر، با قربانیان بیشتر یا کمتر، به پایان خواهد رسید، اما داستان های آن باقی خواهد ماند؛ داستان پرستارانی که نگرانی خودشان را پشت چهره های مهربان خود پنهان می کنند.

وی در این نامه نوشت: برای مقابله با این بیماری و غلبه بر آن باید توانمندی خود را بالا ببریم و تحریم ها باید برداشته شوند. من از شما می خواهم تا در راستای برداشتن تحریم های ناعادلانه علیه ملت ایران، پیام ما را به اتحادیه ها و انجمن های دانشگاهی برسانید.

همچنین مصطفی مطلبی، رییس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با ارسال نامه ای به مدیر کل مرکز بین المللی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری نوشت: به رغم تلاش های مستمر ایران برای مبارزه و کنترل بیماری کوید ۱۹، اعمال تحریم ها و ممانعت از ارسال مواد لازم برای طرح های تحقیقاتی سبب شده است تا این کار برای ایران بسیار مشکل شود. در همین حال امید دارم که در سایه تبادلات علمی چندجانبه و استفاده از ظرفیت های پژوهشی و نوآورانه می توانیم این مشکل را حل کنیم.

دانشگاه فنی و حرفه ای
دانشگاه فنی و حرفه ای هم با ارسال نامه به ۲۰ دانشگاه در کشورهای آلمان، فرانسه، اتریش، کره جنوبی، لبنان، عراق، سنگال و هند و عمان که با آن ها تفاهم نامه همکاری دارد، بر ضرورت توسعه روابط علمی تاکید کرد.

ابراهیم صالحی عمران، رییس دانشگاه در نامه ای به رییس دانشگاه پاریس ۱۳ فرانسه عنوان کرد: در حالی که همکاری های علمی، ذاتی تمدن جهانی است، تحریم های علمی ایران، مخالف انسانیت و عدالت است. جامعه جهانی علمی از جمله جامعه علم و فناوری باید خود را از پوسته سیاست های جهانی رها کرده و با تبعیض علیه انسان ها بجنگد.

دانشگاه کاشان

دانشگاه کاشان به ۱۲ دانشگاه در کشورهای منطقه و فرامنطقه نامه ارسال کرد تا صدای تحریم های ظالمانه علیه همکاری های علمی دانشگاه های کشورمان را منعکس کند.
عباس زراعت، رییس دانشگاه به رییس موسسه تکنولوژی هند نوشت: ایران همراه با دیگر کشورهای جهان از این واقعه تاسف بار متاثر شده است و حال آنکه تحریم های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران، نظام سلامت کشور را هدف قرار داده است.

دانشگاه شریف و بین المللی امام خمینی

دانشگاه صنعتی شریف هم به دانشگاه هایی که دارای تفاهم نامه است نامه ای ارسال کرده و ضمن اظهار همدلی و همدردی در شرایط بحرانی حاکم بر کل دنیا بر ضرورت حفظ و ادامه همکاری فیمابین تاکید کرد.

دانشگاه بین المللی امام خمینی نیز با دانشگاه ها ۹ کشور، اتحادیه دانشگاه های جهان اسلام، یونسکو، اتحادیه دانشگاه های حاشیه خزر و شبکه دانشگاه های ابریشم مکاتباتی داشته است.
ابوالحسن نایینی، رییس این دانشگاه خطاب به دبیر کل شبکه دانشگاه های ابریشم گفت: ما به عنوان خانواده دانشگاهی در سراسر جهان در این فاجعه انسانی مسئولیت داریم... باید با کرونا ویروس بجنگیم و عوامل ایجاد کننده و ادامه دهنده تبعیض های غیر قانونی در این جنگ نابرابر را محکوم کنیم.

پژوهشگاه های رنگ و پلیمر 

علاوه بر این، رییس پژوهشگاه رنگ در مکاتبه با نهادهای همکار خود در کشورهای مالزی، ایتالیا، المان و فرانسه خاطر نشان کرد: به رغم تحریم های غیر منصفانه علیه ایران، ما آمادگی خود را برای همکاریهای علمی بین المللی به ویژه در حوزه طرح های مشترک با هدف متوقف کردن یا کاهش دادن شیوع این ویروس اعلام می داریم.

پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی در مکاتبه با همتایان غیر ایرانی بر ضرورت گفت و گو درباره اثر تحریم اقتصادی در افزایش مشکلات ناشی از اپیدمی بیماری کوید ۱۹ و توسعه همکاریهای علمی دو و چندجانبه تاکید کرد.

مهدی نکومنش، رییس پژوهشگاه خطاب به آکادمی علوم بلغارستان اظهار داشت: امید می رود جامعه علمی که همیشه از مسائل سیاسی به دور بوده و صلح و کامیابی را برای جامعه به ارمغان آورده است، بتواند تاثیرات این تحریم ها را کم رنگ کند و راه حلی برای این مساله بیابد.

مکاتبات دانشگاه شهید بهشتی و علامه طباطبایی 
سعدالله نصیری قیداری، رییس دانشگاه شهید بهشتی و عباس سلیمی، رییس دانشگاه علامه طباطبایی نیز با ارسال نامه های جداگانه برای روسای دانشگاه های مهم دنیا آنان را برای همراهی جامعه علمی با مردم محروم کشورهای مختلف دنیا و ظلم های مضاعفی که بر گروهی از آنان جاری است، فراخواندند و آمادگی دانشگاه خود را برای همکاری علمی بین المللی در مبارزه با چالش کرونا و اثرات اجتماعی و روانی آن اعلام کردند.

کلید واژه :

مقابله با کرونا

ثبت نظرات
captcha