کد خبر : ۳۴۷۱۵۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

میانگین سنی فوتی های کرونا در کشور

تا روز ۱۶ اردیبهشت ماه و بر اساس آمار جهانی ابتلا و مرگ ناشی از کرونا، درصد کشندگی جهانی این بیماری ۶.۹ درصد برآورد شده است.

میانگین سنی فوتی های کرونا در کشور

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بنابر اعلام گزارش روزانه اپیدمیولوژی بیماری کووید ۱۹ تا روز ۱۶ اردیبهشت ماه که از سوی وزارت بهداشت منتشر شد، با استفاده از روش مدل سازی پویا، تاثیر فاصله گذاری هوشمند بر تعداد موارد جدید مبتلایان به کرونا در کشورمان برآورد شده است. باید توجه کرد که با افزایش نگرانی در خصوص شروع کسب وکار و فعالیت های اجتماعی و افزایش نرخ تماس افراد در جامعه، دولت اقدام به اجرای روشی به نام فاصله گذاری هوشمند کرده است که قاعدتاً باعث می شود که تماس های افراد در جامعه خیلی زیاد نشود، ولی در عین حال از حالت قرنطینه کامل با کمترین مقدار نرخ تماس (تعطیلی کامل مشاغل که حالت ایده آل برای کاهش بار بیماری محسوب می شود) بیشتر باشد. در این مدل سازی، تعداد موارد جدید مبتلایان به کووید-۱۹، بر حسب زمان شروع فاصله گذاری هوشمند تخمین زده شده است.

بنابر اعلام گزارش اپیدمیولوژی وزارت بهداشت، بر این اساس چهار سناریو تدوین شده است که از نظر عدم فاصله گذاری هوشمند (قرنطینه کامل با کمترین نرخ تماس) و مدت زمان فاصله گذاری هوشمند با توجه به زمان شروع آن، با هم متفاوتند. بنابراین روند تعداد موارد جدید مبتلایان به کووید-۱۹ در بازه زمانی اول بهمن ۱۳۹۸ تا پایان خرداد ۱۳۹۹ برآورده شده است. همچنین فرض شد که در کلیه سناریوها حتی با شروع فعالیت اکثر مشاغل، ۲۰ درصد از بیماران کم علامت یا بی علامت، خود را در خانه ایزوله می کنند.

باید توجه کرد که منظور از ایزولاسیون، شرایطی است که افراد مبتلا نتوانند بیماری را به افراد سالم منتقل کنند و سطح ایزولاسیون به تدریج از ۱۰ درصد به ۲۰ درصد خواهد رسید.

در عین حال نکته قابل توجه این است که باتوجه به این که تعداد موارد مرگ برآوردشده در این مدل سازی، دربرگیرنده مرگ های قطعی و محتمل کووید-۱۹ است، برآوردها بیش از میزان گزارشات رسمی موجود است که صرفاً موارد قطعی را گزارش می کنند.

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی وزارت بهداشت، جزییات چهار سناریویی که برای فاصله گذاری هوشمند دیده شده است،  در جدول زیر قابل مشاهده اند:

در این بخش هم باتوجه به این که تعداد موارد مرگ برآوردشده در این مدل سازی، دربرگیرنده مرگ های قطعی و محتمل کووید-۱۹ است، برآوردها بیشتر از گزارشات رسمی موجود است که صرفا موارد قطعی را گزارش می کنند.

نتیجه گیری:

- اولا شروع فعالیت مشاغل مختلف که قاعدتا باعث افزایش نرخ تماس در جامعه می شود، باعث افزایش تعداد مرگ تجمعی کووید-۱۹ در کشور نیز خواهد شد.

- دوما،  در شرایطی که امکان قرنطینه کامل نیست، فاصله گذاری هوشمند باعث می شود که نرخ تماس خیلی زیاد نشود.

- سوما، به تعویق انداختن شروع فاصله گذاری هوشمند و فعالیت مشاغل، می تواند تعداد مرگ تجمعی کووید-۱۹ را کاهش دهد. به نظر می رسد در کنار تعویق انداختن شروع فعالیت مشاغل، راهکارهایی برای افزایش کشف و در نتیجه ایزوله کردن بیماران کم علامت یا بی علامت نیز در نظر گرفته شود.

میانگین سنی مبتلایان و فوت شدگان کرونا در کشور

باید توجه کرد که میانگین سنی مبتلایان به کرونا در کشور طی ۷۲ ساعت گذشته ۵۱.۸ سال بوده است. همچنین طبق بررسی های انجام شده میزان ابتلا به کرونا در مردان ۵۱.۸ درصد بوده و در زنان ۴۸.۲ درصد بوده است.

در عین حال ۲۶.۱ درصد مبتلایان به کرونا دارای حداقل یک بیماری زمینه ای بودند. همچنین طی ۷۲ ساعت گذشته ۱۲.۲ درصد بیماران در آی سی یو بستری شدند و ۱۳.۱ درصد بیماران کرونایی نیز جزو موارد شدید بیماری محسوب می شوند.

بر اساس اعلام کمیته اپیدمیولوژیک وزارت بهداشت، در هفته گذشته میانگین سنی فوت شدگان ناشی از کرونا ۶۶.۸ سال و ۷۳.۵ درصد فوت شدگان سن بالای ۶۰ سال داشته اند. ۵۸.۳ درصد فوت شدگان در بین مردان و ۴۱.۷ درصد نیز در میان زنان مبتلا بوده است. همچنین ۳۶.۳ درصد فوت شدگان حداقل یک بیماری زمینه ای داشته اند. در عین حال ۸۰.۰ درصد فوتی های ناشی از کووید-۱۹ در کشورمان یا در سن بالای ۶۰ سال قرار داشتند و یا دارای حداقل یک بیماری زمینه ای بوده اند.

همچنین بر اساس روزنگار اپیدمیولوژیک ایران در زمینه کرونا در روز ۱۶ اردیبهشت ماه روند موارد ابتلا و فوتی های ناشی از بیماری کووید-۱۹ در نمودار زیر قابل مشاهده است: 

کرونا در جهان

بر اساس اعلام کمیته اپیدمیولوژیک وزرات بهداشت، تا روز ۱۶ اردیبهشت ماه، تعداد موارد ابتلای جدید روزانه به کرونا در جهان در روز ۱۳ و ۱۴ اردیبهشت ماه به ترتیب ۹۱ هزار و ۹۷۷ و ۸۲ هزار و ۷۶۳ بوده است و مبتلایان جدید در جهان در روز ۱۵ اردیبهشت ماه نیز ۸۶۱۰۸ نفر بوده است.

بر همین اساس موارد ابتلا در جهان سه میلیون و ۶۶۰ هزار و ۵۰۴ نفر است که ۲۵۲ هزار و ۶۸۲ نفر تاکنون جان باخته اند. بر  اساس این آمارها درصد کشندگی جهانی کرونا ۶.۹ درصد برآورد شده است.

در عین حال ۱۵ کشور اول از نظر ابتلا به کووید-۱۹ در جدول زیر قابل مشاهده است. آمریکا، اسپانیا و ایتالیا در رده های اول تا سوم از نظر ابتلا به کرونا هستند.

به سـمت توسـعه فنـاوری حرکـت کنیـد

بنابر اعلام وزارت بهداشت، در حالی که سهام شرکت های بزرگی چون داو و FTSE بزرگ ترین افت سه ماهه خود را از سال ۱۹۸۷ تجربه کردند، قیمت کالاهای اساسی اولیه مانند نفت به پایین ترین قیمت در ۱۸ سال گذشته خود رسید و صندوق بین المللی پول ( MIF) می گوید اقتصاد جهانی بدترین نزول خود از زمان رکود بزرگ دهه ۱۹۳۰ را تجربه خواهد کرد، ولی سهام شرکت های فناوری مانند زوم و آمازون به شدت افزایش یافته است و سهام پلت فرم Netflix در یک مقطع، با ارزش تر از غول نفتی ExxonMobil بود.

تجزیه و تحلیل جهانی در مورد استفاده از اینترنت، نشان می دهد که رفتارهای ما به طرز واضحی تغییر کرده است و پاندمی ویروس کرونا، جهان را برای کار، سرگرمی و ارتباط به سوی فضای مجازی سوق داده است. تقریبا همه اجتماعات متوقف شده اند، مردم به دنبال سرگرمی در سرویس هایی مانند Netflix و YouTube هستند و بیشتر روز خود را به صورت آنلاین می گذرانند. دولت ها در سراسر جهان از کارمندان خواسته اند که در صورت امکان از خانه کار کنند و افراد برای برقراری جلسات یا انجام کارهای خود به تماس های ویدیو کنفرانس و ایمیل تکیه کرده اند و استفاده از نرم افزارهای ویدیو کنفرانسی چون زوم و مایکروسافت به اوج خود رسیده است.

با افزایش فاصله اجتماعی، ما به دنبال راه های جدیدی برای ارتباط هستیم و می خواهیم یکدیگر را ببینیم؛ به همین دلیل استفاده از نرم افزارهایی که این شرایط را برای ما فراهم می کنند (مانند واتساپ) افزایش یافته است. تقاضا برای خرید و سرگرمی آنلاین نیز افزایش یافته است تا مردم در داخل خانه بمانند. همچنین به دلیل تمایل زیاد جامعه برای دانستن در خصوص محیط پیرامون خود در روزهای اخیر، استفاده از سایت های اطلاع رسانی محلی مانند سایت های خبری و علمی افزایش یافته است. سایت دانشگاه جان هاپکینز بیشترین تعداد بازدید خود را در طول این روزها تجربه می کند و سایت های رو به زوالی مانند ویکی پدیا احیا شده اند.

درس آموخته های کشورهای جهان در مواجهه با کووید- ۱۹؛ امارات متحده عربی

بنابر اعلام وزارت بهداشت، امارات متحده عربی کشوری در منطقه مدیترانه شرقی در جوار خلیج فارس، با مسـاحت ۸۳.۶۰۰ کیلومترمربع و جمعیت ۹.۸۷۰.۷۴۲ نفر اسـت. اپیدمی کووید- ۱۹ در این کشور از تاریخ هشتم بهمن ماه ۱۳۹۸ آغاز شد. امارات اولین کشور منطقه بود که موارد کووید- ۱۹ را گزارش کرد. تعداد موارد ابتلا و مرگ قطعی که تاکنون توسط این کشور گزارش شده است، به ترتیب ۱۴.۷۳۰ و ۱۳۷ مورد بوده و درصد کشندگی کرونا در این کشور ۰.۹ درصد محاسبه شده است.  براساس تجربه جهانی در مورد درصد کشندگی بیماری، به نظر می رسد موارد فوت کووید - ۱۹ در کشور امارات بیشتر از رقم گزارش شده باشد.

برخی از تجارب و اقدامات انجام شده در این کشور شامل موارد زیر است:

- اعمال محدودیت های تردد از ۷ فروردین ۱۳۹۹ . مجوز تردد جهت خرید مواد غذایی و دارو هر سه روز یکبار و مجوز برداشت پول نقد یا استفاده از عابربانک هر ۵ روز یکبار.

- مجازات افراد نقض کننده قوانین و محدودیت های اعلام شده، شامل حبس یا پرداخت جریمه نقدی به مبلغ بیش از ۱۰ هزار درهم.

- درخواست وزارت دادگستری امارات از پزشکان و متخصصان این حوزه جهت اطلاع رسانی و پیگیری افراد مشکوک طی کمتر از ۲۴ ساعت و جریمه هرگونه پنهانکاری.

- اعمال اقدامات احتیاطی در فرودگاه امارات.

- استفاده از کلا ه های هوشمند سنجش حرارت توسط پلیس امارات. این کلاه ها در هر دقیقه قابلیت سنجش دمای بدن صدها نفر را دارند.

- خدمات ازدواج آنلاین برای تسهیل ازدواج در دوره محدودیت های شیوع کرونا با خواندن خطبه ازدواج و ثبت عقد به صورت مجازی و از طریق تماس ویدیویی

- معافیت ساکنین مقیم این کشور از پرداخت جریمه تا پایان سال میلادی

- بسته حمایتی به ارزش ۷۰ میلیارد دلار برای مقابله با کرونا. این بسته شامل اقدامات حمایتی از بانک ها، ارائه تسهیلات ارزان به کسب و کارهای کوچک و متوسط و تزریق نقدینگی به بازارهای مالی است.

میانگین سنی فوتی های کرونا در کشور

میانگین سنی فوتی های کرونا در کشور

ثبت نظرات
captcha