کد خبر : ۳۴۷۱۵۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آغاز آزمایش های بالینی واکسن جدید کرونا

شرک داروسازی فایزر که با همکاری شرکت آلمانی BioNTech در حال ساخت واکسن جدیدی برای ویروس کرونا است، از آغاز آزمایش های بالینی این واکسن بر روی داوطلبان سالم…

آغاز آزمایش های بالینی واکسن جدید کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش چهارشنبه وبگاه خبری بیزنس اینسایدر، نمونه ای از این واکسن که BNT۱۶۲ نام دارد، ماه گذشته در کشور آلمان روی یک گروه ۱۲ نفری از داوطلبان سالم مورد آزمایش قرار گرفت و قرار است این آزمایش در مجموع روی ۲۰۰ داوطلب سالم انجام شود.
این واکسن بر مبنای نوعی ماده ژنتیکی موسوم به آر ان ای پیام رسان که دستورالعمل های تولید پروتئین را در اختیار سلول قرار می دهد، ساخته شده است.
این واکسن با استفاده از نوع خاصی آر ان ای پیام رسان که توسط متخصصان طراحی شده است، دستورالعمل ساخت پروتئین های تاجدار ویروس کرونا را در اختیار سلول ها قرار می دهد تا این پروتئین ها بدون ابتلای شخص به بیماری، در بدن وی ساخته شوند.
از آنجا که ویروس، این پروتئین ها را برای ورود به غشای سلول های ریه مورد استفاده قرار می دهد، این واکسن می تواند سیستم ایمنی سالم را به گونه ای آموزش دهد که پادتن های مورد نیاز برای مقابله با ویروس را تولید کنند. همچنین این فناوری در  مقایسه با روش های قدیمی که در آن ها از ویروس ضعیف شده بهره گرفته می شود، با سرعت بیشتری تولید شده و پایدارتر است.
در حال حاضر شرکت های Modeo، Inovio، CanSino و بسیاری از شرکت های داروسازی با استفاده از همین رویکرد در تلاش هستند تا واکسن جدیدی را برای ویروس جدید کرونا تولید کنند و برخی از آن ها نیز چند هفته قبل، آزمایش های بالینی را آغاز کرده اند. این در حالی است که تاکنون هیچ واکسنی با استفاده از این روش به صورت تجاری تولید نشده است.
ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ در ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد. این ویروس در چند ماه گذشته در سراسر جهان شیوع یافته است. 

کلید واژه :

آزمایش بالینی

،

واکسن ویروس کرونا

،

آلمان

ثبت نظرات
captcha