کد خبر : ۳۴۷۱۴۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کرونا و کاهش ۵۸ درصدی آلودگی هوا در اسپانیا

شیوع گسترده ویروس کرونا در اسپانیا اگرچه این کشور را با چالش های غیرمنتظره ای روبرو کرد اما با کاهش بی سابقه ۵۸ درصدی آلودگی هوا ناشی از کاهش ترددها و شرایط…

کرونا و کاهش ۵۸ درصدی آلودگی هوا در اسپانیا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، «انجمن متخصصان محیط زیست» اسپانیا در اطلاعیه ای اعلام کرد که سطح آلودگی هوا در شهرهای بزرگ این کشور در بازه زمانی ۱۴ مارس تا ۳۰ آوریل (۲۴ اسفند تا ۱۱ اردیبهشت) نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته (۲۰۱۹) ۵۸ درصد کاهش داشته است.   

براساس این گزارش، نتایج یاد شده از بررسی سطح دی اکسید نیتروژن به عنوان آلاینده اصلی خودروهای سواری از ۱۲۹ ایستگاه در ۲۶ شهر اصلی اسپانیا به دست آمده که بیش از ۱۵۰ هزار نفر جمعیت دارد.

این کاهش چشمگیر سطح آلاینده ها در ماه های مارس و آوریل (اواخر اسفند- اوایل اردیبهشت) همزمان با شرایط هشدار و قرنطینه ناشی از شیوع بیماری کووید-۱۹ نه فقط نسبت به سال گذشته (۲۰۱۹) بلکه از ۱۰ سال پیش تاکنون بی سابقه بوده است.  

بیشترین کاهش ثبت شده از سطح دی اکسید نیتروژن در شهرهای آلیکانته (۷۲ درصد) و والنسیا (۶۹ درصد) است؛ مادرید در جایگاه درگیرترین شهر به ویروس کرونا شاهد کاهش ۵۹ درصدی بوده است.  

طبق اعلام آژانس محیط زیست اروپا، سالانه در اسپانیا حدود هفت هزار نفر به دلیل آلودگی هوا و غلظت شدید دی اکسید نیتروژن جان خود را از دست می دهند؛ دی اکسید نیتروژن موجب تشدید بیماری های تنفسی و تضعیف ایمنی بدن در مقابل عفونت ها می شود.

بر اساس گزارش انجمن کارشناسان محیط زیست اسپانیا، بیماری کووید-۱۹ باوجود پیامدهای سنگین و شرایط بحرانی که جهان را با آن مواجه ساخته فقط یک نکته را برای ما به اثبات رساند؛ اینکه کاهش ترددهای موتوری شهری و به حداقل رساندن فعالیت های انسانی در زمان های خاصی همچون دوره کنونی، بهترین و اثربخش ترین ابزار برای بهبود کیفیت هوا و مهار آلودگی هوا در شهرهای بزرگ و در نتیجه تضمین سلامت مردم است.

تصمیم گیری هایی همچون دورکاری کارمندان از منزل، خرید غیرحضوری، پیاده روی یا دوچرخه سواری در مسافت های کوتاه که این روزها برای مقابله با شیوع کرونا در دستور کار دولت قرار گرفت، پس از گذر از این بحران، برای معضل آلودگی هوا چاره ساز خواهد بود.  

آلودگی هوا می تواند ابتلا به سرطان ریه و بیماری های ریوی و سکته را تسریع کند. آلودی هوا هر ساله باعث مرگ ۴۰۰ هزار نفر در اروپا می شود.

بنابر آخرین آمارهای رسمی از وزارت بهداشت اسپانیا، تاکنون در این کشور۲۴۸ هزار و ۳۰۱ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده که ۲۵ هزار و ۴۲۸  نفر از آنها جان خود را از دست داده اند.

کلید واژه :

کرونا

،

آلودگی هوا

،

اسپانیا

ثبت نظرات
captcha