کد خبر : ۳۴۷۱۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

درمان بیماری کووید-19 با آنتی بادی استنشاقی

گروهی از محققان دانشگاه تگزاس در آستین و انستیتوی ملی بهداشت دانشگاه گنت، بلژیک درمان احتمالی کووید-19 با ترکیب دو مولکول آنتی بادی تولیدشده لاماها (شترهای بدون کوهان) خبر دادند. به دلیل ساختار کوچک این مولکول، این احتمال وجود دارد که بتوان آن را از طریق استنشاقی تجویز کرد.

درمان بیماری کووید-19 با آنتی بادی استنشاقی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش ساینس، نتایج آزمایش اولیه نشان داد که این ترکیب در متوقف کردن توانایی ویروس در عفونت سلول های کشت میکروب در آزمایشگاه موثر است. با وجود نتایج دلگرم کننده، این درمان هنوز هم باید تحت آزمایش های بالینی قرار گیرد.

جیسون مک للان، استادیار بیوشیمی مولکولی در آستین با اشاره به ویروس های عامل بیماری کووید-19  گفت: "این آنتی بادی یکی از اولین آنتی بادی های شناخته شده برای خنثی کردن کروناویروس جدید است."

پیش از شیوع بیماری کووید-19 این تحقیق بامطالعه بر روی سارس و مرس در سال 2016 انجام شده است. در آن زمان نیز این گروه در جستجوی ساخت واکسن با استفاده از پاتوژن لاماها بودند.

لاماها یا شترهای بی کوهان  دو نوع آنتی بادی، یکی شبیه آنتی بادی های انسانی  و دیگری حدود یک چهارم اندازه آنتی بادی انسانی تولید می کنند. آنتی بادی های مورداستفاده در این مطالعه از یک لاما به نام وینتر جداشده که در زمان تحقیق حدود 9 ماهه بوده است.

مولکول آنتی بادی کوچکتر که در برابر ویروس سارس عملکرد موثری نشان داد، قادر به اتصال به کروناویروس جدید اما ضعیف بود. بااین حال، با ادغام دو مورد از این آنتی بادی ها، درمانی موثر در مقابله با کووید-19ایجاد شد.

این آنتی بادی در کشت سلولی، اثر مهمی در مسدود شدن توانایی ویروس در عفونت سلول ها داشت. درواقع، این ماده شیمیایی با پروتئین هایی که کروناویروس برای عبور از غشای سلولی استفاده می کند، پیوندیافته و اجازه نمی دهد ویروس دیگر از این پروتئین ها استفاده کند.

این گروه در حال آماده سازی استفاده از این ماده برای مطالعات بالینی است.

برای آموزش سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس های مختلف، واکسن ها تجویز می شوند و یک یا دو ماه پس از استفاده  محافظت طبیعی ایجاد می کنند، در حال حاضر نیز تحقیق در مورد واکسن های مقابله با  کووید-19 ادامه دارد. اما این ماده یک روش درمانی است و می توان از آن برای درمان سریع (یا جلوگیری از) عفونت فوری استفاده کرد.

مک للان اظهار کرد:"باید واکسن ها یک یا دو ماه قبل از عفونت تزریق شوند تا محافظت ایجاد شود اما در این نوع درمان، آنتی بادی به طور مستقیم به افراد داده می شود تا در برابر ویروس محافظت شوند و برای درمان بیماران کنونی و کاهش شدت بیماری مناسب است."

محققان اظهار کردند: چنین درمانی برای گروه های در معرض خطر، مانند افراد سالخورده و کارمندان مراقبت های بهداشتی مفید است. توانایی اجرای این روش درمانی از طریق دستگاه استنشاقی باعث می شود که دارویی موثر برای درمان بیماری تنفسی باشد زیرا به طور مستقیم به محل عفونت می رسد.

نتایج این تحقیق در نشریه Cell منتشرشده است.

کلید واژه :

درمان بیماری کووید

،

19

،

آنتی بادی استنشاقی

،

کووید

،

19

ثبت نظرات
captcha