کد خبر : ۳۴۷۱۳۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کشف ژن جدیدی که سطح کلسترول را تنظیم می کند

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، ژن جدیدی را کشف کرده اند که در تنظیم سطح کلسترول خون نقش دارد.

کشف ژن جدیدی که سطح کلسترول را تنظیم می کند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از ساینمگ، پزشکی دقیق، نوعی روند درمان است که می تواند درمان را براساس توالی ژنتیکی منحصر به هر بیمار تنظیم کند اما دستیابی به این دقت و ابداع داروهای جدید، در گرو شناختن ژن هایی است که در بروز بیماری نقش دارند.

"برین پارکز"(Brian Parks)، استاد علوم تغذیه "دانشگاه ویسکانسین- مدیسن"(UW–Madison) گفت: متاسفانه ما درک خوبی در مورد تاثیر این تفاوت های ژنتیکی بر مشکلاتی مانند کلسترول یا اضافه وزن نداریم.

پارکز و گروهش برای غلبه بر این محدودیت ها، روش جدیدی ابداع کرده اند که می تواند ژن هایی که پیشتر ناشناخته بوده اند، شناسایی کند. آنها با ادغام داده های به دست آمده از بررسی حیوانات و بررسی صدها هزار ژنوم انسانی، ژن جدیدی را کشف کرده اند که در تنظیم کلسترول بدن نقش دارد.

این پژوهش، هدف جدیدی را برای درک خطر ژنتیکی کلسترول بالا ارائه کرده که با بیماری قلبی در ارتباط است. نتایج این پژوهش، روش جدیدی را ارائه می دهند که تاثیر تفاوت ژنتیکی را در بروز بسیاری از بیماری های انسانی مشخص می کند و نخستین گام را در درمان آنها برمی دارد.

پارکز و گروهش، ژن جدیدی موسوم به "سسترین۱"(Sestrin۱) را شناسایی کرده اند که با غیرفعال کردن تولید کلسترول در کبد، سطح کلسترول را تنظیم می کند.

پژوهشگران از کبد موش ها برای بررسی شبکه ژنتیکی موثر در تولید کلسترول استفاده کردند و داده هایی را به دست آوردند که به ندرت در انسان ها به دست می آید. آنها توانستند ۱۱۲ ژن مربوط به شبکه های ژنتیکی کلسترول را شناسایی کنند. پژوهشگران در مرحله بعد، به بررسی ژن هایی پرداختند که ممکن است با توالی DNA مربوط به کلسترول در بدن انسان ها مطابقت داشته باشند. داده های انسانی، از پژوهش های ژنتیکی بزرگی حاصل می شوند که داده های بسیاری را گردآوری می کنند تا به شناسایی ارتباط میان ژن ها و بیماری بپردازند.

پارکز ادامه داد: ما می توانیم این بررسی ها را در ۵۰۰ هزار نفر انجام دهیم و قسمت هایی از ژنوم را شناسایی کنیم که با تفاوت در کلسترول خون مرتبط هستند اما این کار فقط مانند یک روشنایی کوچک است و نمی تواند به ما بگوید که چه ژن یا مسیری ممکن است در این ارتباط نقش داشته باشد.

وی افزود: از میان ۱۱۲ ژن مورد بررسی، ۵۴ ژن با داده های انسانی مرتبط بودند و بیشتر آنها نیز در سوخت و ساز کلسترول یا مایعات بدن نقش داشتند اما ما به آن گروه از ژن ها علاقه داشتیم که ناشناخته بودند.

۲۵ درصد این ژن ها پیشتر ارتباطی با سطح کلسترول در انسان ها نداشتند و همین موضوع، آنها را به اهداف بالقوه ای تبدیل کرد. پارکز و گروهش، ۲۵ ژن را در موش ها مورد بررسی قرار دادند و آنها را با داده های ژنوم انسان مقایسه کردند و نهایتا به ژن سسترین۱ رسیدند.

ارتباط سسترین۱ با کلسترول، پیش از این هرگز مشخص نشده بود اما این گروه پژوهشی دریافتند که این ژن می تواند به تنظیم سطح کلسترول خون کمک کند. پژوهشگران دریافتند موش هایی که فاقد این ژن هستند، نمی توانند سطح کلسترول را به درستی تنظیم کنند. هنگامی که این موش ها رژیم غذایی با سطح معمولی کلسترول را مصرف کردند، کلسترول آنها بالا رفت زیرا کبد به درستی واکنش نشان نمی داد.

به گفته پژوهشگران، مزیت بررسی کلسترول در این است که فقط با یک بافت یعنی کبد کنترل می شود اما روش آنها که داده های حاصل از بررسی موش و انسان را ادغام می کند، قابلیت مشخص کردن ژن هایی را دارد که پیشتر ناشناخته بوده اند و بدین ترتیب کمک بزرگی برای درک و درمان بیماری باشد.

پارکز افزود: این امکان وجود دارد که بتوان این روش را برای بررسی مشکلات دیگری مانند اضافه وزن نیز گسترش داد.

این پژوهش، در مجله "Cell Metabolism" به چاپ رسید.

کلید واژه :

کشف ژن

،

سطح کلسترول

،

کلسترول

ثبت نظرات
captcha