کد خبر : ۳۴۷۱۳۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نابود کردن تومورهای مغزی با داروی اسکیزوفرنی

پژوهشگران مرکز جامع سرطان جانسون دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA Jonsson Comprehensive Cancer Center) آمریکا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند می توان تومورهای مغز را با استفاده از داروهای بیماری اسکیزوفرنی همراه با پرتو درمانی از بین برد.

نابود کردن تومورهای مغزی با داروی اسکیزوفرنی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، تیمی از محققان مرکز جامع سرطان جانسون کشف کرده اند که استفاده از دارویی که بیشتر برای اسکیزوفرنی استفاده می شود در کنار پرتودرمانی به معالجه بهتر گلیوبلاستوما، یکی از کشنده ترین و تهاجمی ترین تومورهای مغزی کمک می کند. محققان آمریکایی پس از انجام این کار بر روی موش ها نتایج امیدوار کننده ای را مشاهده کردند و قرار است آزمایش های بالینی انسانی را نیز از تابستان آغاز کنند.

گلیوبلاستوم مولتی فرم(Glioblastoma multiforme) یا GBM یا گلیوبلاستوما شایع ترین تومور بدخیم اولیه سیستم عصبی مرکزی است که در نخاع یا مغز بروز می کند. منشا تومور سلول های آستروسیت (نوعی یاخته گلیال) است.

آنچه محققان طی این مطالعه دریافتند این است که ترکیب پرتودرمانی با داروی "تری فلوپرازین"(Trifluoperazine) که برای بیماری اسکیزوفرنی مورد استفاده قرار می گیرد، سلول های گلیوبلاستوما را مورد هدف قرار می دهد و به غلبه بر مقاومت در برابر درمان که معمولاً در این نوع سرطان تهاجمی مغز اتفاق می افتد، کمک می کند. به طور معمول، امید به زندگی بیماران مبتلا به این نوع سرطان تنها ۱۲ تا ۱۸ ماه پس از تشخیص این بیماری است. پرتودرمانی معمولاً یکی از مؤثرترین روش های درمانی علیه سرطان است، با این وجود در گلیوبلاستوما سلول های توموری اغلب در برابر اشعه مقاوم هستند.

دکتر "فرانک پاژونک"(Frank Pajonk) استاد ارشد این مطالعه گفت: در حالی که پرتودرمانی یکی از معدود روش های درمانی است که بقای بیماران گلیوبلاستوما را طولانی تر می کند، اما پرتودرمانی به تنهایی تاثیر بسیار کمی در درمان این بیماری دارد زیرا ما با تومورهای بسیار تهاجمی سروکار داریم. داروی تری فلوپرازین به خودی خود کار چندانی نمی کند اما هنگامی که با پرتودرمانی ترکیب می شود عملکرد بسیار موثری خواهد داشت. نکته مهم این است که این دارو سلول ها را در معرض پرتوها حساس نمی کند بلکه از ایجاد سلول های بنیادی گلیومای مقاوم جلوگیری می کند.

این محققان روش خود را بر روی موش ها آزمایش کردند و دریافتند در هنگام استفاده از این ترکیب(پرتو درمانی همراه با داروی تری فلوپرازین) رشد تومورها بطور چشمگیری کاهش می یابد و عمر موش ها طولانی تر می شود. این درمان میزان بقای موش ها را تا ۱۰۰ درصد به بیش از ۲۰۰ روز افزایش داد و این در حالی است که این میزان در هنگام استفاده تکی از پرتودرمانی تنها ۶۷.۷ درصد است.

این تیم تصمیم دارد تابستان امسال آزمایش های بالینی انسانی خود را آغاز کند."لیا نیمفو"(Leia Nghiemphu) یکی از پژوهشگران این مطالعه در انتها گفت: گام بعدی این است که ببینیم آیا می توانیم این مقاومت در برابر اشعه را در انسان متوقف کنیم یا خیر.

یافته های این مطالعه در مجله "Proceedings of the National Academy of Sciences" منتشر شد.

کلید واژه :

تومور مغزی

،

داروی اسکیزوفرنی

ثبت نظرات
captcha