کد خبر : ۳۴۷۱۲۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

استفاده از برخی داروهای کنونی در مقابله با کووید-19

گلیکوزآمینوگلیکان ها قابلیت مهار تهاجم سلولی کووید-19 و دیگر کروناویروس ها را دارند.

استفاده از برخی داروهای کنونی در مقابله با کووید-19

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش مدیکال نیوز، همزمان با تلاش جهان برای مقابله با بیماری همه گیر کووید-19 از طریق واکسن، قابلیت استفاده از  برخی داروهای پیشین برای مقابله با این بیماری سوال برانگیز شده است.

گلیکوزامینوگلیکان ها گروهی از محصولات طبیعی پلی دیسپرس و ناهمگن هستند که در حال حاضر مصرف دارویی و استفاده در مواد ضدعفونی کننده دارند. در میان آنها هپارین ها غیرفراکشنه، هپارین ها با وزن مولکولی کم و هپارینوئیدها ازنظر بالینی به عنوان داروهای ضد انعقاد خون باقابلیت دسترسی، پایداری و پروفایل فارماکوکینتیک (بررسی تاثیر دارو بر بدن) بسیار عالی تایید شده هستند.

نکته مهم این است که گلیکوزآمینوگلیکان ها و مشتقات آنها (برخی از آنها فاقد فعالیت ضد انعقادی قابل توجهی هستند)، در برابر تعداد بی شماری از ویروس های مختلف کارایی دارند و تحقیقات پیشین خواص ضدویروسی آنها را در برابر ویروس تبخال، فلاوی ویروس ها، ویروس آنفلوانزا و ویروس نقص ایمنی انسان (HIV) نشان دادند. آنچه برای وضعیت فعلی ما مهم است این است که آنها در برابر کل خانواده کروناویروس ها ازجمله ویروس های مرتبط با سارس نیز موثر هستند.

در تحقیق کنونی عملکرد گلیکوزآمینوگلیکان ها در مقابل کروناویروس جدید بررسی شده است. در این روش توانایی تعامل دامنه مهار اتصال دهنده پروتئین کووید-19  با گلیکوزآمینوگلیکان ها و تحریک خاص تغییرات سازگاری آن تحلیل شده است.

این بدان معنی است که دامنه اتصال گیرنده S1 کووید-19 نه تنها با هپارین غیرفراکشنه و هپارین با وزن مولکولی کم بلکه با سایر اعضاء خانواده گلیکوزآمینوگلیکان  در تعامل است.

محققان اظهار کردند: نتایج این تحقیق روشی در تحقیقات آینده در مورد عوامل ضدویروسی مبتنی بر گلیکوزامینوگلیکان در کووید-19 و سایر کروناویروس ها خواهد بود.

به عقیده محققان استفاده از برخی داروهای کنونی تا زمان ساخت واکسن برای مقابله با این ویروس کمک کننده خواهد بود.

نتایج اولیه این بررسی در bioRxiv منتشرشده است.

کلید واژه :

مقابله با کووید

،

19

ثبت نظرات
captcha