کد خبر : ۳۴۷۱۲۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ژن درمانی برای درمان کوررنگی موثر است

نتایج مرحله اولیه آزمایش بالینی استفاده از ژن درمانی در درمان کوررنگی نشان می دهد که این روش موثر و ایمن است.

ژن درمانی برای درمان کوررنگی موثر است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از نیواطلس، نتایج آزمایش بالینی یک روش ژن درمانی در درمان کوررنگی که توسط محققان دانشگاه "لودویگ ماکسیمیلیان" مونیخ انجام و در مجله "JAMA Ophthalmology" منتشر شد، نشان می دهد که روش ژن درمانی آزمایشی، بی خطر و به طور بالقوه کارآمد است.

به این ترتیب با مشخص شدن این نتایج، آزمایشات بالینی بزرگتری در آینده انجام خواهد شد.

"کوررنگی"  یک بیماری اختلال ارثی است که در آن فرد قادر به تشخیص یک یا برخی رنگ ها نیست. سلول های مخروطی چشم افراد کوررنگ فاقد رنگ دانه هایی هستند که موجب دیدن رنگ ها می شوند. به همین دلیل این افراد برخی رنگ ها را به شکل طیفی از رنگ های خاکستری و سیاه می بینند.

این بیماری در اثر جهش یکی از شش ژن مختلف ایجاد می شود که این جهش در بیشتر موارد شامل ژن های "CNGA۳" یا "CNGB۳" می شود.

روش ژن درمانی جدید که مرحله آزمایش بالینی را سپری کرد، بر اصلاح نقص در ژن "CNGA۳" تمرکز دارد.

این روش درمانی تا حدودی شبیه به یکی از روش های ژن درمانی برای نابینایی است که "لوکستورنا"(Luxtua) نام دارد و به تایید سازمان غذا و دارو آمریکا رسیده است.

درمان "لوکستورنا" یک بیماری شبکیه ارثی به نام "لبر آموروزیس مادرزادی"(LCA) را هدف قرار می دهد. بیماران مبتلا به این بیماری به علت یک جهش در ژن "RPE۶۵" که پروتئینی حیاتی برای بینایی تولید می کند، بینایی خود را از دست می دهند. این درمان یک نسخه سالم از این ژن را به یک ویروس بی ضرر شده توسط مهندسی ژنتیکی تبدیل می کند که به چشم بیمار تزریق می شود و باعث می شود سلول های شبکیه با موفقیت پروتئین از دست رفته را تولید کند.

هر دو این روش ها یک ژن سالم را به یک ویروس که توسط مهندسی پزشکی بی ضرر شده، متصل می کند.

روش درمانی جدید برای کوررنگی، با این امید که ژن اصلاح شده، به تولید پروتئین از دست رفته بپردازد، به چشم بیمار تزریق می شود تا به درمان بیماری ناشی از ژن معیوب بپردازد.

در آزمایش بالینی پروژه، محققان این روش را روی ۹ بیمار مبتلا به کوررنگی که در ژن " CNGA۳" خود اختلال داشتند، آزمایش کردند.

نتیجه مقدماتی آزمایش، نشان از ایمن بودن آن داشت و تمام داده ها حاکی از این بود که هیچ عوارض جانبی عمده ای از این ژن درمانی به وجود نیامد.

"دومنیک فیشر"(Dominik Fischer) محقق ارشد آزمایش بالینی گفت: این آزمایش روی بزرگسالان آزمایش شد ولی محققان معتقدند که این روش در دوران کودکی موثرتر است. زیرا قشر بینایی به طور کامل توسعه نیافته و مغز هنوز حالت پلاستیکی دارد.

این نوع ژن درمانی بیشترین تاثیر را در سنین جوانی دارد. بنابراین نتایج فاز اولیه آزمایش، راه را برای آزمایش های بیشتر در کودکان باز می کند.

در این مطالعه پیشنهاد شده که بهترین زمان ژن درمانی برای درمان کوررنگی، شاید قبل از هفت سالگی باشد.

کلید واژه :

ژن درمانی

،

درمان کوررنگی

ثبت نظرات
captcha