کد خبر : ۳۴۷۱۲۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مرغ فروشی ها نباید مرغ را برای مشتری خرد کنند

رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و موادغذایی اداره کل دامپزشکی البرز گفت: در فروردین ماه در مجموع پنج تن فرآورده خام دامی ضبط شده که ۴۲۲۴ کیلوگرم از آنها معدوم شده است.

مرغ فروشی ها نباید مرغ را برای مشتری خرد کنند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سید محسن ابوترابی با اشاره به محدودیت های اعمال شده در توزیع فرآورده های خام دامی از طریق واحدهای عرضه اظهار کرد: سوپرمارکت های بزرگ و فروشگاه های زنجیره ای از سال ها قبل در عرضه فرآورده های خامی محدودیت دارند و این مراکز یا به صورت مجزا واحد بسته بندی دارند و خودشان مرغ و گوشت را با نظارت دامپزشک مستقر بسته بندی می کنند یا این تولیدات را به صورت بسته بندی خریداری و عرضه می کنند.

وی ادامه داد: این فروشگاه های بزرگ چیزی به نام قصابی ندارند و ملزم هستند برای رعایت مسائل بهداشتی و جلوگیری از آلودگی های احتمالی فرآورده های خام دامی را به صورت بسته بندی شده عرضه کنند.

وی افزود: البته در فروشگاه های زنجیره ای بخشی وجود دارد که فرآورده ها را به صورت باز و در داخل سینی به فروش می رسانند که بر روی این بخش هم نظارت ویژه ای صورت می گیرد.

این مسئول تاکید کرد: بر روی تمامی این سینی ها برچسبی درج شده که روی آن تاریخ تولید و انقضای فرآورده درج و داخل مشاهده است. علاوه براین روی تمامی این سینی ها باید سلفون کشیده شود تا آلودگی ثانویه به فرآورده ها انتقال نیابد.

وی در خصوص نظارت بر طعم دار کردن فرآورده های خامی ای که در فروشگاه های زنجیره ای عرضه می شود، گفت: ادویه هایی که برای طعم دار کردن این فرآورده ها استفاده می شود حتما باید به صورت بسته بندی و از شرکت های معتبر که از سازمان غذا و دارو مجوز دارند خریداری شود.

ابوترابی در ادامه با اشاره به معدوم سازی فرآورده های خام دامی فاسد و یا مشکوک به آلودگی تصریح کرد: در فروردین ماه در مجموع پنج تن فرآورده خام دامی ضبط شده که ۴۲۲۴ کیلوگرم از آنها معدوم شده است.

رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و موادغذایی اداره کل دامپزشکی البرز گفت: ۲۷ پرونده قضایی نیز برای برخورد با متخلفین به تعزیرات و مراجع قضایی ارجاع داده شده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه با شیوع کرونا قطعه بندی و خرد کردن مرغ توسط واحدهای عرضه تا اطلاع ثانوی ممنوع است، توضیح داد: قطعه کردن مرغ در شرایط فعلی حتی در حضور مشتری نیز ممنوع است و در صورت مشاهده با متخلفان برخورد می شود.

کلید واژه :

مرغ فروشی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha