کد خبر : ۳۴۷۱۲۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ساخت چسب زخم از پروتئین های ابریشم

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر پروژه ای را اجرایی کردند که با فیلم حاصل از پروتئین های ابریشم می توان محصولات پزشکی همچون چسب زخم تولید کرد.

ساخت چسب زخم از پروتئین های ابریشم

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، لیلا حسنی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خصوص پروژه خود با عنوان «تولید و بررسی خواص فیلم حاصل از پروتئین های ابریشم» گفت: در این طرح از پروتئین های ابریشم، فیبروئین و سریسین استفاده کردیم تا بتوانیم فیلمی را به تولید برسانیم که در زمینه پزشکی کاربرد دارد.

وی ادامه داد: پروتئین های ابریشم از سازگاری خوبی با محیط زیست برخوردار بوده و امروزه مواد زیست سازگار به علت ترکیب خواص بی نظیر فیزیکی و شیمیایی خود و پتانسیل بالای آن ها در زمینه های دارو، داربست برای مهندسی بافت و دیگر کاربردهای زیستی بسیار مورد توجه قرارگرفته اند. 

این محقق خاطر نشان کرد: فیلم حاصل از پروتئین های ابریشم به دلیل خصوصیات نفوذپذیری اکسیژن و بخارآب می توانند گزینه ی مناسبی به عنوان پیوند برای بهبود زخم، مهندسی بافت و برنامه های کاربردی زیست پزشکی باشد.

حسنی با بیان اینکه این پروژه به روشهای مختلف توسط سایر محققان کشور و کشورهای دیگر انجام گرفته گفت: روش ما استخراج پروتئین از ابریشم بوده است که بااستفاده از یک حلال «فیبروئین» و با استفاده از آب مقطر «سریسین» را از ابریشم استخراج کردیم.

به گفته وی، روش های مختلف اعمال شده برای استخراج این نوع پروتئین ها از ابریشم تاثیر زیادی در مطلوب بودن آنها دارد. بنابراین لازم است درک درستی از ساختار پروتئین ها و تاثیر عوامل مختلف در طول فرآیند تولید به دست آورد تا با طراحی مناسب فرآیند تولید بتوان فیلم های با خواص مطلوب و مناسب کاربرد موردنظر تولید کرد.

وی با تاکید بر اینکه این فیلم تولید شده در زمینه پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، عنوان کرد: به دلیل اینکه از ابریشم برای تهیه نخ بخیه استفاده می شود پس نتیجه تاثیرگذاری در بهبودی و سازگاری آن با پوست انسان به اثبات رسیده از این رو از این فیلم ها میتوان در زمینه پزشکی بهره برد.

دانشجوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطر نشان کرد: رهایش دارو  استفاده از این فیلم ها در تولید چسب زخم نیز کاربرد دارد.

حسنی افزود: به دلیل استفاده از پروتئین طبیعی، این چسب ها سازگار با بدن بوده و در بهبودی آن تاثیر است.

وی با بیان اینکه تحقیقات ما نشان داده که تاثیر گذاری این فیلم ها در بهبودی موثر است، بیان کرد: این پروژه می بایست روی زخم های متفاوت مورد تحقیق و بررسی قرار بگیرد تا محصول به تولید انبوه برسد.

کلید واژه :

ساخت چسب زخم

،

پروتئین ابریشم

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha