کد خبر : ۳۴۷۱۱۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

دلایل موفقیت آلمان و ضعف فرانسه در بحران کرونا

واکنش آلمان به همه گیریِ کووید-۱۹ در بسیاری از رسانه ها مورد تحسین قرار گرفت و بسیاری از تحلیلگران می گویند که این کشور برای تمام جهان به نمونه ای موفق برای چگونگی کنترلِ شیوع این ویروس تبدیل شده است.

دلایل موفقیت آلمان و ضعف فرانسه در بحران کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، واکنش آلمان به همه گیریِ کووید-۱۹ در بسیاری از رسانه ها مورد تحسین قرار گرفت و بسیاری از تحلیلگران می گویند که این کشور برای تمام جهان به نمونه ای موفق برای چگونگی کنترلِ شیوع این ویروس تبدیل شده است.

 کارشناسان معتقدند این واقعیت که آلمان کنترل همه گیری کرونا را بسیار بهتر از متحدان اروپایی خود انجام داده به ویژه به دلیل سطح تمرکززدایی و صنعتی سازی در این کشور بوده است.

برنامه ریزی ها این گونه بوده که محدویت ها و قرنطینه خانگی در اواسط ماه مه در فرانسه و آلمان به پایان برسد. با این حال، تفاوت های چشمگیری بین پاریس و برلین به لحاظ الگوی همه گیری، تعداد قربانیان و نحوه کنترل بیماری در دو کشور وجود داشته است. فرانسه تاکنون ۲۴ هزار و ۸۹۵ مرگ ناشی از ابتلا به کووید-۱۹ را به ثبت رسانده اما آلمان تنها ۶۸۶۶ مورد مرگ و میر ناشی از این بیماری را ثبت کرده است. آلمان ۴۰ هزار تختخواب مراقبت های ویژه دارد، در حالی که فرانسه تنها ۱۴ هزار تختخواب در اختیار دارد. در نهایت هر هفته ۳۵۰ هزار آزمایش تشخیص کرونا در آلمان انجام می شود که در مقایسه با ۱۵۰ هزار آزمایش هفتگی در فرانسه بسیار بیشتر است.

با این حال، طبق اعلام سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD)، هر دو کشور آلمان و فرانسه در حدود ۱۱ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف هزینه های سلامت می کنند.

دلیل واقعی موفقیت آلمان در کنترل کرونا این است که به لطف افزایش مدیریت ایالتی و منطقه ای، این کشور توانسته سریع تر و سازگارتر نسبت به این بحران واکنش نشان دهد.

در سطح بعدی، وزارتخانه های بهداشت و درمان منطقه ای با یکدیگر هماهنگ بوده و وزیر بهداشت فدرال "بسیار کم مداخله می کند". این مداخله فقط وقتی مسئله تدارکات، تجهیزات و آمارها مطرح است، صورت می گیرد.

در فرانسه، پول به طور عمده به بیمارستان های اطراف پایتخت و گروه های ساخت و سازی که بیمارستان ها و آژانس های بهداشتی منطقه ای را مدیریت می کنند، تزریق می شود اما در آلمان، پول در درجه اول به عرصه درمانی و به طور مستقیم به بیمارستان ها وارد می شود.

دلیل دوم این است که صنعت آلمان، چه بخش داروسازی، صنعت خودرو یا صنعت ابزار ماشینی توانسته است نیروها را بسیج کرده و دستگاه های ونتیلاتور، کیت های تشخیص و ماسک های پزشکی تولید کند.

آلمان کشوری است که بخشی از زنجیره های تولید خود، یعنی مونتاژ و محصولات نهایی که به یک عامل تعیین کننده در مبارزه با کرونا تبدیل شده سرپا نگه دارد. در واقع برلین توانسته است "توانایی سرمایه گذاری، سازماندهی، پیش بینی و درک خطرات" را حفظ کند. این در حالی است ک به باور برخی کارشناسان، فرانسه در داشتن "چشم انداز استراتژیکی واقعی" از این وضعیت ناتوان بوده است.

به گفت این کارشناسان، در فرانسه فقدان دیدگاه استراتژیک و عدم توانایی هماهنگی عمل در سطح ملی وجود دارد.

به گفته "اودوارد هوسون" یکی از تحلیلگرانی که در این ارتباط ارزیابی هایی ارائه داده، آلمان نسبت به شیوع کرونا بهتر واکنش نشان داد، بهتر سازگار شد، سریع تر واکنش نشان داد و می داند چه کاری باید انجام دهد. فرانسه اما هنوز به دنبال راهی برای سازماندهی تلاش های لازم در این بحران است.

این تحلیلگر یادآوری می کند که صدر اعظم آلمان خود را محدود به "تقویت روحیه مردم" کرده و گفت که این یک "بحران بهداشتی" است. به همین دلیل است که رتبه بندی های آنگلا مرکل که محبوبیتش پیش از این رو به افول بود حاکی از افزایش مجدد بوده و اکنون ۷۹ درصد آلمانی ها از او حمایت می کنند.

در برابر امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه می خواهد به هر قیمتی ثابت کند که او فرمانده است و او کنترل همه چیز را دارد. از این رو به سخنان و ارائه دستورالعمل های متعدد روی آورده است.

وزیر بهداشت آلمان نیز در تاریخ ۱۷ آوریل اظهار داشته که همه گیری کووید-۱۹ در آلمان هر روز بیشتر تحت کنترل قرار می گیرد. به ادعای وی، اکنون می توان گفت همه چیز در آلمان موفقیت آمیز بوده است و این کشور موفق شده که از رشد پویای موارد ابتلای کرونا به رشد خطی برسد و سطح عفونت کاهش زیادی یافته است.

طبق اعلام وزارت بهداشت آلمان در این مدت از حدود دو میلیون نفر از مردم سراسر این کشور تست کرونا گرفته شده است.

بنا بر گزارش اسپوتنیک، آلمان به عنوان نمونه ای برای اروپا و کل جهان مورد تحسین قرار گرفته است. بر اساس رتبه بندی که توسط گروه دانش عمیق (DKG) تهیه شده است، آلمان یکی از کشورهای پیشرو در شرایط مدیریت بحران در سراسر جهان است.

کلید واژه :

آلمان

،

ضعف فرانسه

،

بحران کرونا

ثبت نظرات
captcha