کد خبر : ۳۴۷۱۰۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

شناسایی روش جدیدی برای کاهش شدت علائم کووید-۱۹

مطالعات اخیر محققان نشان می دهد سرکوب موقت سیستم ایمنی بدن در مراحل اولیه ابتلا به کووید-۱۹ (ویروس کرونا) می تواند شدت علائم بیماری را کاهش دهد و با سرعت و اثربخشی…

شناسایی روش جدیدی برای کاهش شدت علائم کووید-۱۹

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری ساینس دیلی، بر اساس مطالعه دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، تداخل دو واکنش اصلی دفاعی بدن باعث می شود که سیستم ایمنی در برخی بیماران مبتلا به کووید-۱۹، واکنش های شدیدی از خود نشان دهد.
اولین خط دفاعی، واکنش ایمنی ذاتی (innate immune response) یا ایمنی طبیعی است که نخستین سطح محافظتی بدن محسوب می شود و به محض بروز عفونت وارد عمل می شود. خط دوم دفاعی، واکنش ایمنی تطبیقی (the adaptive immune response) است که چند روز پس از بروز عفونت، در صورتی که عامل ویروسی باقی مانده باشد، وارد عمل می شود.
محققان با استفاده از یک مدل سازی ریاضی به نام "target cell-limited model" تعامل این دو واکنش را در مواجهه با کووید ۱۹ بررسی و نتیجه را با آنفلوآنزا مقایسه کردند.
نتایج نشان می دهد آنفلوانزا عفونتی است که خیلی سریع حرکت می کند و سلول های خاصی در دستگاه تنفسی فوقانی را هدف قرار می دهد. این ویروس در مدت دو تا سه روز، تمام سلول های هدف را از بین می برد و بیکار می شود. در این حالت واکنش ایمنی ذاتی وارد عمل می شود و همه ویروس ها را پاکسازی می کند.

حمله ویروس جدید کرونا به چه شکلی است؟
بر اساس این مدل ریاضی، ویروس جدید کرونا سلول های سطحی سراسر سیستم تنفسی و به ویژه ریه را مورد حمله قرار می دهد و دوره نهفتگی آن حدود ۶ روز است. بنابراین بیماری پیشرفت کندی دارد. در این حالت علاوه بر واکنش ایمنی ذاتی، واکنش تطبیقی نیز وارد عمل می شود و تداخل این دو واکنش، منجر به اختلال عملکرد سیستم ایمنی در مواجهه با ویروس می شود.
این حالت به بروز واکنش های شدیدی از جمله طوفان سیتوکین منجر می شود که نتیجه آن از بین بردن سلول های سالم و آسیب به بافت است.
طوفان سیتوکین (cytokine storm) یک واکنش غیر طبیعی ایمنی است. این واکنش نوعی سندرم پاسخ التهابی سیستمیک است و می تواند با علائمی مانند تب، خستگی، بی اشتهایی، درد مفاصل، تهوع، استفراغ، اسهال، عوارض پوستی، تنفس سریع، تپش قلب، افت فشار خون، تشنج، سردرد، توهم و لرزش همراه باشد. در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ این عارضه می تواند به تورم بافت ریه منجر شود.
تداخل این دو واکنش پاسخی برای این پرسش است که چرا برخی مبتلایان، دو موج از بیماری را تجربه می کنند.

راه درمان چیست؟
محققان احتمال می دهند یک رژیم کوتاه مدت از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی در مراحل ابتدایی بیماری، می تواند مانع از بروز علائم شدید شود. در واقع این روش پاسخ ایمنی تطبیقی را به تاخیر می اندازد و از مداخله آن با پاسخ ایمنی ذاتی جلوگیری می کند. این روش گزینه ای برای نابودی سریع و موثر ویروس است.
این مطالعه نیازمند آزمایش های بالینی بیشتر از جمله روی مدل های حیوانی است.
به گزارش ایرنا، ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ در ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد که به تدریج در سراسر جهان گسترش یافت. 

نتایج این مطالعه در نشریه آنلاین Medical Virology منتشر شده است.

کلید واژه :

کاهش شدت علائم

،

کووید

،

۱۹

ثبت نظرات
captcha