کد خبر : ۳۴۷۱۰۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سناریوی ملخ ها و کرم های برگخوار

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: پس از بارندگی های مطلوب در سال جاری، به موجب بالا رفتن سطح رطوبت میزان برخی حشرات مانند ملخ کوهان دار و کرم برگخوار در مراتع استان افزایش یافته است.

سناریوی ملخ ها و کرم های برگخوار

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علیرضا نصرآبادی، امروز یکشنبه 14 اردیبهشت در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه خطر ملخ کوهان دار کمتر از ملخ صحرایی است، افزود: 2500 هکتار از تاغرارهای استان درگیر آفت ملخ کوهان دار شده است.

وی با بیان اینکه هر نوع حشره ای که در طبیعت از میزان طبیعی خود خارج شود، تبدیل به آفت خواهد شد، افزود: این نوع ملخ سال های گذشته نیز در مراتع و تاغرارهای استان وجود داشت، اما طی دو سال اخیر به دلیل افزایش میزان بارندگی ها و افزایش سطح رطوبت خاک افزایش بیشتری پیدا کرده و تبدیل به آفت شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به کانون 100 هکتاری این آفت که در شهرستان سرایان است، گفت: هم اکنون با هزینه ای حدود 20 میلیون تومان، مبارزه با این آفت در این کانون آغاز شده است.

کشاورزان نگران نباشند

نصرآبادی، نیاز اعتباری برای حجم بیشتری از سم پاشی و کنترل را حدود 150 میلیون تومان عنوان کرد و افزود: این نوع ملخ تنها از تاغزارها استفاده می کند و وارد مزارع نمی شود، اما نگرانی مضاعفی را در کشاورزان شاهدیم در حالی که کارشناسان ما معتقدند جای نگرانی برای مزارع وجود ندارد.

وی همچنین از رشد نوعی حشره به نام کرم برگخوار در مراتع خراسان جنوبی خبر داد و اظهار کرد: این حشره نیز به دلیل افزایش رطوبت شروع به تخم ریزی کرده و میزان آن از حد معمول خارج شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی بیان کرد: حدود شش هزار هکتار از مراتع و جنگل های منطقه پلوند، تجه و چاه نو در شهرستان فردوس، درگیر این آفت شده است.

نصرآبادی با اشاره به اینکه گزارش هایی از وجود این آفت در دیگر شهرستان های استان از جمله بشرویه و خوسف نیز وجود داشته است، گفت: این حشره پس از دو هفته به نوعی پروانه تبدیل می شود که برای محیط زیست، منابع طبیعی و جنگل ها مفید است.

وی ادامه داد: مشکل این است که در حال حاضر این حشره در منطقه ای رشد کرده که از نهال های کوچک تغذیه می کند و به این ترتیب میزان آسیب قبل از شاپرک شدنشان افزایش می یابد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی بیان کرد: مرتعداران نیز از وجود این حشره نگرانند؛ چرا که این حشره از برگ های گیاهان مرتعی تغذیه می کند.

خطر استفاده از سم برای محیط زیست

نصرآبادی تصریح کرد: کارشناسان ما به کمک مسئولان محیط زیست درصددند تا راه حلی برای کاهش میزان خسارت این آفت بیابند.

وی با اشاره به اینکه نمی توان برای حذف این آفت از سم استفاده کرد، افزود: مشکلات محیط زیستی بسیاری در صورت استفاده از سم ایجاد خواهد شد چراکه پرندگان حشرات سمی را می خورند و می میرند و از طرفی دام ها از مرتع تغذیه می کنند و نمی توان حجمی مانند دو هزار هکتار را برای سم پاشی، قرنطینه کرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به نگرانی سازمان جنگلها و محیط زیست از صدمه به نهال های کوچکی که با هدف جلوگیری از بیابانزایی و کاهش گرد و غبار کاشته شده، اظهار کرد: با سازمان محیط زیست هم اندیشی خواهیم داشت تا بهترین شیوه را برای مهار این آفت اجرایی کنیم.

 نصرآبادی تصریح کرد: مسئولان سازمان محیط زیست معتقدند در این مناطق خرگوش و پرنده های خاصی زندگی می کنند که در صورت استفاده از سم، احتمال مسموم شدنشان زیاد است.

وی خاطرنشان کرد: البته نجات نهال های کوچک نیز دغدغه ای مهم برای منابع طبیعی و سازمان محیط زیست است.

کلید واژه :

ملخ

،

کرم برگخوار

ثبت نظرات
captcha