کد خبر : ۳۴۷۰۹۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

جمعیت سگ های بلاصاحب کنترل نشود گرگاس ها به صحنه می آیند!

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز با اشاره به جمعیت بالای سگ های بلاصاحب در حواشی شهرها و احتمال گرگ در این حواشی گفت: اگر جمعیت سگ های بلاصاحب کنترل نشود احتمال جفتگیری گرگ و سگ و شکلگیری گرگاس دور از انتظار نیست.

جمعیت سگ های بلاصاحب کنترل نشود گرگاس ها به صحنه می آیند!

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، فردین حکیمی در گفت و گو با ایسنا، در خصوص شکلگیری گونه گرگاس که حاصل جفتگیری سگ و گرگ است در استان البرز گفت: نمی توان منکر این موضوع شد چون با توجه به جمعیت بالای سگ های بلاصاحب و حضور گرگ در حاشیه شهر احتمال جفتگیری و شکل گرفتن این گونه دورگه وجود دارد.

حکیمی افزود: یکی از جنبه های تأکید بر کنترل جمعیت سگ های بلاصاحب به همین دلیل است چون وقتی جمعیت سگ های بلاصاحب زیاد شود تداخل زیستگاهی پیش آمده و احتمال جفتگیری میان سگ و  گرگ بالا می رود.

وی ادامه داد: منطقه حلقه دره در استان البرز یکی از مناطق حساس به شمار می رود که هم جمعیت سگ بلاصاحب در آن بالاست و هم با توجه به اینکه در حاشیه شهر قرار گرفته احتمال حضور گرگ در آن وجود دارد.

این مسئول در خصوص اینکه آیا تاکنون گونه گرگاس در استان مشاهده شده است یا خیر هم اعلام کرد:  سال گذشته یک مورد در ماهدشت مشاهده شد اما فعلاً خطری تحت عنوان گرگاس وجود ندارد ولی این موضوع دور از انتظار نیست.

وی در خصوص اینکه در برخی استان های کشور برخی افراد اقدام به پرورش این گونه می کردند اعلام کرد: تاکنون موردی از پرورش گرگاس در استان البرز نداشته ایم اما اگر با این موضوع مواجه شویم قطعاً برخورد خواهیم کرد.

حکیمی در خصوص کنترل جمعیت سگ های بلاصاحب در استان البرز هم اعلام کرد: تاکنون اقداماتی در این زمینه انجام شده اما به حد رضایت بخش نیست.

وی افزود: تأکید ما در این بخش کنترل جمعیت سگ های بلاصاحب است نه کشتار با سلاح گرم و ...

گفتنی است در شرایطی که گونه گرگاس متولد شود ویژگی درندگی را از گرگ و ویژگی نترس بودنش را از سگ به ارث می برد و به این ترتیب نسبت به گرگ حمله ورتر خواهد بود و به این ترتیب جان انسان را به خطر می اندازد.

کلید واژه :

سگ

،

گرگاس

،

گرگ

ثبت نظرات
captcha