کد خبر : ۳۴۷۰۹۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

شکار بی رحمانه پرندگان زنبورخوار در ایذه

شکار پرندگان زنبورخوار گلو خرمایی از سوی زنبورداران به یک چالش جدی در شهرستان ایذه تبدیل شده است.

شکار بی رحمانه پرندگان زنبورخوار در ایذه

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، رییس اداره حفاظت محیط زیست ایذه اظهار داشت: برخی از زنبورداران به دلیل ناآگاهی و عدم مدیریت کندوهای خود، آسان ترین و در عین حال بدترین راه ممکن را انتخاب و نسبت به کشتن این پرندگان اقدام می کنند.

احمد امیری با بیان اینکه برای زنبوردارانی که نسبت به شکار این پرنده اقدام کنند پرونده قضایی تشکیل و برخورد قانونی با آنها صورت خواهد گرفت افزود: جهاد کشاورزی باید با برگزاری کلاس های توجیهی و دوره های دانش افزایی به زنبورداران برای دور کردن این پرندگان از کندوها، راه هایی مانند ایجاد سر و صدا و حضور مداوم زنبوردار در محل پرورش کندوها را بکار گیرند.

وی گفت: ایجاد سر و صدا و حتی صدای یک ترقه می تواند تا مدت ها زنبورخوار گلو خرمایی را از کندوها دور نگه دارد اما زنبورداران با کشتن این پرنده زیبا، راه غیر انسانی را برای حفاظت از کندوهای خود انتخاب می کنند.

امیری با بیان اینکه زنبورخوار گلو خرمایی نقش بسزایی در اکوسیستم ایفا می کند تصریح کرد: این پرنده با خوردن حشرات، زنبورها و آفات یکی از پرندگان مهم در حفظ سلامت اکوسیستم محسوب می شود.

جهاد کشاورزی مخالف کشتار پرندگان است

مصطفی هنرمندیان مدیر جهاد کشاورزی ایذه نیز گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا در حال حاضر امکان برگزاری کلاس های توجیهی و دانش افزایی برای زنبورداران نیست.

وی افزود: ما با کشتار پرندگان برای حفاظت از کندوها مخالفیم و از زنبورداران درخواست می کنیم این اقدام ضد محیط زیستی را انجام ندهند، پس از پایان اپیدمی کرونا نیز نسبت به برگزاری کلاس های توجیهی در این زمینه اقدام خواهد شد.

هنرمندیان با بیان اینکه حدود ۹۵ هزار کلونی زنبور عکس در ایذه وجود دارد تاکید کرد: ایذه با تولید سالیانه حدود هزار تن عسل، قطب اصلی تولید این محصول در استان خوزستان به شمار می رود.

پرنده زنبورخوار گلو خرمایی از راسته سبزقباسانان و تیره زنبورخواران است که زیستگاه اصلی آن خاورمیانه و آفریقا است.

 این پرنده که حدود ۳۰ سانتی متر طول دارد برای گذراندن فصل گرما به جنوب غرب ایران از جمله ایذه و باغملک مهاجرت می کند.

بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ زنبور دار در ایذه به پرورش زنبورعسل و تولید عسل مشغول هستند.

شهرستان ایذه با حدود ۲۳۰ هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۸۳ کیلومتری اهواز در شرق خوزستان واقع شده است.

کلید واژه :

پرندگان زنبورخوار

،

ایذه

ثبت نظرات
captcha