کد خبر : ۳۴۷۰۹۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نخ بخیه قابل جذب پروتئینی از کازئین شیرتولید شد

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای از تولید نخ بخیه قابل جذب پروتئینی از کازئین شیر به کمک فناوری نانو و اثر القایی فتو الکتریکی توسط عضو هیأت علمی این دانشگاه خبر داد.

نخ بخیه قابل جذب پروتئینی از کازئین شیرتولید شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل ازدانشگاه فنی و حرفه ای ، ابراهیم صالحی عمران رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای با اشاره به تولید  نخ بخیه قابل جذب پروتئینی از کازئین شیرتولید گفت:  تولید نخ بخیه قابل جذب پروتئینی از کازئین شیر به کمک فناوری نانو و اثر القایی فتو الکتریکی توسط عضو هیأت علمی این دانشگاه انجام شده است.

مرتضی ابراهیم نژاد عضو هیأت علمی و استاد دانشکده فنی امام محمد باقر(ع) ساری دراین باره افزود: در بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار با ارائه فناوری تولید نخ بخیه جذبی از پروتئین شیر در سامانه ارزیابی فناوری ایران (سافا)، حائز سطح آمادگی فناوری (TRL) 4 گردید.

 ابراهیم نژاد تصریح کرد: نخ بخیه، محصول مشترک بین رشته های مهندسی نساجی و مهندسی شیمی و علوم پزشکی است. تولید نخ بخیه جذبی بسیار دشوار و در انحصار چند کشور دنیاست.

عضو هیأت علمی دانشگاه فنی و حرفه ای استان مازندران ادامه داد: فناوری تولید نخ های بخیه بسیار نوین و متنوع می باشند. به جهت اینکه ساختار نسوج بدن از پروتئین است و اگر بخواهیم نخ بخیه براحتی جذب بدن شود باید از جنس پروتئین باشد به همین جهت برای نخستین بار در این پروژه از پروتئین استحصال شده از شیر بنام کازئین استفاده شده است.
وی افزود: کارخانجات باید سالانه میلیون ها لیتر شیر و سایر فراورده های لبنی را به علت فاسد شدن و پایان یافتن تاریخ انقضا به دور بریزند و مهمتر آنکه به جهت آلایندگی این فراورده ها، ناچاراً مبالغ زیادی را صرف حفظ محیط زیست و پاکسازی نمایند. با اجرای این پروژه براحتی می توان ضایعات لبنی را که سرشار از پروتئین های مفید می باشند، با انجام فرایند بیوشیمیایی و به کمک فناوری نانو به یک ماده با ارزش و قیمتی به نام نخ بخیه جذبی تبدیل نماییم. با انجام این فرایند هم مانع از به هدر رفتن شیر می شویم و هم ارزش افزوده بسیار بالایی ایجاد می کنیم.

وی در پایان افزود: سالانه در حدود ۱۶۰۰۰ پکیج (بسته های استاندارد) نخ بخیه جهت عمل های جراحی استفاده می شود که همگی آن از خارج از کشور تهیه و تأمین می شود که ارز بسیار زیادی را می طلبد و با اجرایی کردن این پروژه بصورت تولید انبوه می توانیم از خروج میلیون ها دلار ارز از کشور جلوگیری نماییم.

کلید واژه :

نخ بخیه

،

پروتئین کازئین شیر

،

کازئین شیر

ثبت نظرات
captcha