کد خبر : ۳۴۷۰۹۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

چرا ویروس کرونا در برخی نقاط جهان کُشنده تر ظاهر شده است

ویروس کرونا در ایران تعداد زیادی از مردم را کشته است، اما نرخ کشته ها در همسایگان این کشور مثل عراق بسیار کمتر است. جمهوری دومینیکن نزدیک به ۷، ۶۰۰ مورد ابتلا به ویروس را گزارش کرده است. درست در آن سوی مرز، هائیتی حدود ۸۵ مورد را ثبت کرده است. اعتقاد بر این است که در اندونزی هزاران نفر در اثر تاج از بین رفته اند. اما در مالزی تلفات در حدود ۱۰۰ نفر گزارش شده است.

چرا ویروس کرونا در برخی نقاط جهان کُشنده تر ظاهر شده است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ویروس کرونا در ایران تعداد زیادی از مردم را کشته است، اما نرخ کشته ها در همسایگان این کشور مثل عراق بسیار کمتر است. جمهوری دومینیکن نزدیک به ۷، ۶۰۰ مورد ابتلا به ویروس را گزارش کرده است. درست در آن سوی مرز، هائیتی حدود ۸۵ مورد را ثبت کرده است. اعتقاد بر این است که در اندونزی هزاران نفر در اثر تاج از بین رفته اند. اما در مالزی تلفات در حدود ۱۰۰ نفر گزارش شده است.


به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از نیویورک تایمز، کرونا ویروس تقریباً در هر کشوری روی زمین نفوذ کرده است، اما تأثیر آن بسیار طاقت فرسا به نظر می رسد. کلانشهر های جهانی مانند نیویورک، پاریس و لندن ویران شده اند، در حالی که شهر هایی نظیر بانکوک، بغداد، دهلی نو و لاگوس تاکنون وارد موقعیت حساسی نشده اند.


اکنون پرسش مهم این است که سؤالی که چرا ویروس برخی نقاط را تحت الشعاع قرار داده و برخی دیگر را نسبتاً دست نخورده باقی گذاشته است؟ معمایی است که تئوری ها و گمانه زنی های بیشماری را ایجاد کرده است، اما پاسخ قطعی ندارد. دانستن پاسخ این پرسش می تواند پیامد های عمیقی در نحوه واکنش کشور ها به ویروس داشته باشد. به خصوص برای تعیین این که چه کسی در معرض خطر است و چه موقع زمان مناسب برای بیرون رفتن است.

در حال حاضر صد ها مطالعه در سراسر جهان در حال بررسی است که چگونه جمعیت شناسی، شرایط موجود و ژنتیک می تواند بر تغییرات گسترده تأثیر بگذارد. پزشکان در عربستان سعودی در حال مطالعه هستند که آیا تفاوت های ژنتیکی ممکن است به توجیه میزان شدت در Covid-۱۹ در مورد عربستان سعودی کمک کند، در حالی که دانشمندان در برزیل به دنبال رابطه ژنتیک و عوارض کووید ۱۹ هستند. تیم های مختلف در کشور های مختلف مشغول مطالعه هستند که آیا دارو های پرفشاری خون ممکن است شدت بیماری را بدتر کند و اینکه آیا واکسن خاص سل ممکن است تاثیری برعکس داشته باشد یا خیر.

بسیاری از کشور های در حال توسعه با آب و هوای گرم و جمعیت های جوان از بدترین وضعیت فرار کرده اند و می گویند دما و آمار جمعیتی می توانند فاکتور هایی موثر باشند. اما کشور هایی مانند پرو، اندونزی و برزیل، به عنوان کشور های گرمسیری در همه گیری روندی رو به رشد دارند و این ایده را باطل کرده اند.

اقدامات فاصله گذاری اجتماعی و دوری اجتماعی به وضوح مؤثر بوده است، اما میانمار و کامبوج هیچکدام از این موارد را رعایت نکرده اند. زمان هنوز هم می تواند بزرگترین عامل موثر باشد. به نظر می رسد آنفولانزای اسپانیایی که در سال ۱۹۱۸ در ایالات متحده رخ داد، در تابستان عقب نشینی کرد و در پاییز برای بار دوم ظهور کرد و موج سوم در سال بعد ظاهر شد و سرانجام به مکان های دور دست مانند جزایر آلاسکا و جنوب اقیانوس آرام رسید و یک سوم از جمعیت جهان را آلوده کرد.

دکتر اشیش جه، مدیر موسسه تحقیقات جهانی بهداشت دانشگاه هاروارد، گفت: «ما واقعاً در مورد ابتلا به این بیماری کم اطلاع هستیم. اگر این یک بازی بیس بال بود، این دومین تجربه بود و هیچ دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم بخش هایی از جهان که اکنون به نظر می رسد تحت تأثیر قرار نگرفته است، مانند جا های دیگر نمی شوند.»

پزشکانی که در سراسر جهان بیماری های عفونی را مطالعه می کنند می گویند که هنوز داده های کافی برای گرفتن یک تصویر اپیدمیولوژیک کامل ندارند و شکاف اطلاعات در بسیاری از کشور ها نتیجه گیری را خطرناک می کند. آزمایش در بسیاری از مکان ها اندک است و منجر به دست کم گرفتن پیشرفت ویروس می شود و مرگ و میر ها به طور قطع کم گزارش شده است.

بررسی های متخصصان بیماری های عفونی، مقامات بهداشتی، اپیدمیولوژیست ها و دانشگاهیان در سراسر جهان چهار عامل اصلی را نشان می دهد که می تواند در توضیح شرایط کمک کند: آمار جمعیتی، فرهنگ، محیط زیست و سرعت واکنش دولت. هر یک از توضیحات احتمالی با احتیاط های قابل توجه و شواهد مخدوش همراه است. به عنوان مثال، اگر یک جمعیت سالخورده آسیب پذیر باشد، ژاپن باید در صدر لیست باشد. با این وجود، این عواملی هستند که متخصصان متقاعد کننده تر می دانند.

قدرت جوانان

بسیاری از کشور هایی که از همه گیری های گسترده فرار کرده اند، جمعیت نسبتاً جوان تری دارند. رابرت بولینگر، استاد بیماری های عفونی در دانشکده پزشکی جان هاپکینز، گفت: جوانان به احتمال زیاد موارد خفیف یا بدون علامت دارند که برای دیگران قابل انتقال نیستند.»

آفریقا (با حدود ۴۵۰۰۰ مورد گزارش شده، بخش کوچکی از ۱.۳ میلیارد نفر آن -) جوانترین قاره جهان است و بیش از ۶۰ درصد از جمعیت آن زیر ۲۵ سال است. در تایلند و نجف، عراق، مقامات بهداشت محلی دریافتند که گروه سنی تا ۲۹ سال بیشترین میزان ابتلا را داشتند، اما اغلب علائم کمی نشان داده بودند.

درعوض، متوسط سن ملی در ایتالیا به عنوان یکی از کشور هایی که به سختی مورد حمله ویروس قرار گرفته است، بیش از ۴۵ سال است. میانگین سنی کسانی که در اثر کرونا درگذشتند در حدود ۸۰ سال بود. افراد جوان تر دارای سیستم ایمنی قوی تری هستند که می تواند منجر به علائم خفیفتری شود.

به عنوان مثال، در سنگاپور و عربستان سعودی بیشتر آلودگی ها در بین کارگران مهاجر خارجی است که بسیاری از آن ها در خوابگاه های تنگ زندگی می کنند. با این حال، بسیاری از این کارگران جوان و سالم هستند و نیازی به بستری ندارند. محققان در آمریکا می گویند، سلامتی نسبی خوب می تواند تأثیر ویروس را در بین مبتلایان کاهش دهد، در حالی که برخی شرایط مزمن از جمله فشار خون بالا، دیابت و چاقی - تواند شدت و وخامت اوضاع را بدتر کند.

استثنائات قابل توجهی در نظریه جمعیت شناسی وجود دارد. ژاپن با قدیمی ترین جمعیت جهان، کمتر از ۵۲۰ کشته را ثبت کرده است.

تفاوت فرهنگی

اپیدمیولوژیست ها گفتند که عوامل فرهنگی مانند فاصله اجتماعی که در جوامع معینی ایجاد می شود، ممکن است به بعضی از کشور ها امنیت بیشتری دهد. در تایلند و هند، که تعداد بیماران نسبتاً کم است، مردم از راه دور با یکدیگر سلام می کنند. در ژاپن و کره جنوبی، مردم تعظیم می کنند و مدت ها قبل از رسیدن کروناویروس، تمایل داشتند هنگام احساس بیماری ماسک صورت بپوشند.

در بیشتر کشور های در حال توسعه، عادت به مراقبت از سالمندان در خانه منجر به تعداد کمتری از بستری شدن ها در آسایشگاه های سالمندان می شود که معکوس این امر در شیوع شدید بیماری در غرب موثر بوده است. با این وجود، استثنائات قابل توجهی در نظریه فرهنگی وجود دارد. در بسیاری از مناطق خاورمیانه، مانند عراق و کشور های حاشیه خلیج فارس، مردان غالباً در ملاقات یکدیگر در آغوش می گیرند یا دست می دهند. عدم حمل و نقل عمومی در کشور های در حال توسعه نیز ممکن است باعث کاهش ویروس در آنجا شود.

محیط زیست
جغرافیای شیوع این بیماری که به سرعت در طول زمستان در کشور های منطقه معتدل مانند ایتالیا و ایالات متحده گسترش یافته و در کشور های گرمتر مانند چاد یا گویان تقریباً دیده نشده بود. اما محققان می گویند این ایده که هوای گرم به تنهایی می تواند ویروس را دفع کند، بیش از حد ساده انگارانه است.

برخی از بدترین شیوع ها در جهان در جا هایی مانند منطقه آمازوناس در برزیل بوده است که یک مکان گرمسیری است. مارک لیپیچچ، مدیر مرکز پدیده بیماری های واگیر دانشگاه هاروارد گفت: «بهترین حدس این است که شرایط تابستان کمک می کند، اما بعید به نظر می رسد که منجر به کاهش قابل توجه رشد و یا کاهش موارد شود.»

اما جنبه های دیگر آب و هوای گرم، مانند این موضوع که افراد در اوج گرما وقت کمتری را در خارج از خانه می گذرانند، می تواند کمک کند. براساس مطالعه ای که توسط مدل سازان اکولوژیک در دانشگاه کانکتیکات انجام شده است، اشعه ماوراء بنفش خورشید مستقیم مانع از رشد ویروس کرونا می شود؛ بنابراین ممکن است سطوح در مکان های آفتابی کمتر آلوده باقی بمانند، اما انتقال معمولاً از طریق تماس با فرد آلوده اتفاق می افتد، نه با لمس یک سطح.

قرنطینه زودهنگام و سختگیرانه

کشور هایی که زودتر قرنطینه شده اند، مانند ویتنام و یونان، توانسته اند از شیوع خارج از کنترل ویروس جلوگیری کنند. سنگال و رواندا مرز های خود را بستند و هنگامی که هنوز موارد بسیار کمی از ابتلا داشتند، اعلام کردند که برای جلوگیری از شیوع اقدام می کنند.

سیرالئون پروتکل های ردیابی بیماری را که در پی شیوع ابولا در سال ۲۰۱۴ ایجاد شده بود، بازسازی کرد، دولت مراکز عملیات اضطراری را در هر منطقه ایجاد کرده و ۱۴۰۰۰ کارمند بهداشت جامعه را استخدام کرد. ۱۵۰۰ نفر از آن ها به عنوان ردیاب تماس آموزش می گیرند، حتی اگر سیرالئون تنها حدود ۱۵۵ مورد تأیید شده داشته باشد.

اوگاندا نیز که در اثر ابتلا به ابولا رنج می برد، پس از ورود اولین مورد کروناویروس از آنجا، به سرعت مسافران را از دبی قرنطینه کرد. مقامات بهداشتی اوگاندا نیز روزانه حدود ۱۰۰۰ راننده کامیون را آزمایش می کنند. اما بسیاری از کسانی که کرونا مثبت ارزیابی می کنند از تانزانیا و کنیا آمده اند، کشور هایی که به طور تهاجمی نظارت نمی کنند و این نگرانی را ایجاد می کنند که ویروس همچنان به مرز های متخلخل نفوذ کند.

در خاورمیانه، تعطیلی گسترده مساجد، زیارتگاه ها و کلیسا ها نسبتاً زود به وقوع پیوسته است و احتمالاً به گسترش این امر در بسیاری از کشور ها کمک کرده است.

کلید واژه :

ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha