کد خبر : ۳۴۷۰۸۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تحلیل آماری وقوع و شیوع بیماری کووید -۱۹ در ایران

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی در پژوهشی به بررسی تحلیل آماری وقوع و شیوع بیماری کووید - ۱۹ در سراسر کشور بر اساس متغیرهای میزان ابتلا، درمان و تلفات ناشی از آن پرداخته است.

تحلیل آماری وقوع و شیوع بیماری کووید -۱۹ در ایران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمدجواد زالی در پژوهشی به بررسی تحلیل آماری وقوع و شیوع بیماری کووید - ۱۹ در سراسر کشور بر اساس متغیرهای میزان ابتلا، درمان و تلفات ناشی از آن پرداخته است.

 هدف از این پژوهش، تحلیل آمارها و اطلاعات موجود در خصوص وقوع و شیوع بیماری کووید- ۱۹ بر اساس متغیرهای میزان ابتلای روزانه، بهبود یافته ها و فوت شده ها طی یک دوره پنج هفته ای (از ۲۰ اسفند ۹۸ تا ۲۵ فروردین ۹۹) است.

در چکیدۀ این پژوهش آمده است که آمارها نشان می دهد از زمان ورود و شیوع کووید- ۱۹ در کشور، هرچه از زمان ورود آن فاصله بیشتر شده است، تعداد مبتلایان افزایش یافته است؛ به طوری که داده های مربوط به آمار مبتلایان در اوایل شناسایی بیماری، از اعداد دو رقمی به سرعت به سمت اعداد چهار رقمی پیش رفت، تا جایی که از ۶ فروردین ۹۹ به بعد داده ها صعودی و در ۱۱ و ۱۲ فروردین ۹۹ به اوج خود رسید.

این افزایش آمار می تواند ناشی از تهاجمی تر شدن بیماری در سراسر کشور و دسترسی بیشتر به ابزارهای بیماریابی نظیر کیت های تشخیصی و همچنین پاسخگویی مردم سراسر کشور به پرسش های خود مراقبتی از طریق سامانه Salamat.gov.ir و مراکز تماس ۴۰۳۰ و… باشد. خوشبختانه از روز ۱۳ فروردین ۹۹ به بعد، با رعایت مواردی چون در خانه ماندن، فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از تردد غیر ضرور به مرور شمار مبتلایان کاهش یافت.

از سوی دیگر علی رغم نوسانات در میزان بهبودیافته ها، از روز ۴ فروردین ۹۹ به بعد، به مرور تعداد بهبود یافته ها افزایش یافت. تا جایی که در روز ۲۳ فروردین ۹۹ تعداد بهبود یافته ها به حداکثر رسید و پس از آن به مرور رو به کاهش گذاشت. از علل افزایش تعداد بهبودیافته ها می توان به تجربه اندوزی و کارآمدتر شدن و شناخت بیشتر نسبت به بیماری کووید- ۱۹ توسط کادر درمانی سراسر کشور اشاره کرد. داده ها در خصوص فوت شده ها بیانگر آن است که نوسانات زیادی در شمار فوت شده ها رخ داده است و تقریباً در تمامی روزها، داده ها سه رقمی هستند و متوسط تعداد فوت شده ها ۱۲۴ نفر فوتی در روز است.

به طور متوسط در هر روز از ۵ هفته (۳۵ روز) مورد بررسی تعداد ۱۸۹۰ نفر و در هر ساعت از شبانه روز تعداد ۷۹ نفر از مردم به کرونا ویروس مبتلا شده اند. مطالعه هفتگی داده ها نشان می دهد، در دو هفته ابتدایی اول و دوم از ۵ هفته مورد بررسی، متوسط مبتلایان در سراسر کشور روزانه ۱۱۳۵ نفر و در هر ساعت از شبانه روز تعداد آنان ۴۷ نفر بوده است.

میانگین تعداد مبتلایان جدید به کووید- ۱۹ در سراسر کشور در سه هفته بعدی (سوم، چهارم و پنجم) نسبت به دو هفته ابتدایی (اول و دوم) دوره مورد بررسی روزانه و همچنین به ازای هر ساعت از شبان ه روز با افزایش بیش از دو برابر مواجه شد. میانگین تعداد مبتلایان از هفته سوم به بعد (از ۵ فروردین لغایت ۲۵ فروردین ۹۹) روزانه به تعداد ۲۳۹۲ نفر و به ازای هر ساعت شبانه روز به تعداد یکصد نفر رسید. در هفته پنجم شمار مبتلایان به بیماری کرونا در سراسر کشور (یعنی تعداد ۱۲۸۰۳ نفر) نسبت به دو هفته (سوم و چهارم ) به ترتیب به تعداد ۱۸۴۴۶ نفر و ۱۹۰۰۵ نفر، کاهش چشمگیری است.

تحلیل داده ها بر اساس میزان بهبود یافته ها

داده های مربوط به بهبود یافته ها، نشان می دهد در پنج هفته مورد بررسی از سه شنبه  ۲۰ اسفند ۹۸ تا دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹ از میان مبتلایان به کووید- ۱۹ به طور متوسط تعداد ۸۷۱۸ نفر در هر هفته بهبود یافته اند. حداقل بهبود یافته ها ۲۶۰۲ نفر متعلق به هفته اول دوره مورد بررسی و حداکثر بهبود یافته ها تعداد ۲۱۷۴۷ نفر مربوط به هفته پنجم از دوره مورد بررسی بوده است. در این پنج هفته مورد مطالعه ۲۶ درصدشان در هفته های اول، دوم و سوم بهبود یافتند و نزدیک به ۷۵ درصد آنان در هفته های چهارم و پنجم از دوره مورد بررسی درمان شدند و خطر از آنان تا حد زیادی رفع شده است.

علل جهش بهبودی تقریباً ۷۵ درصدی در دو هفته چهارم و پنجم دوره مورد بررسی در سراسر کشور در مقایسه با سه هفته اول، دوم و سوم از ۵ هفته مورد بررسی:

شمار مجموع مبتلایان جدید از ابتدا تا هفته چهارم دوره مورد بررسی می تواند باشد که در این بازه زمانی، مجموع مبتلایان جدید به ویروس کرونا به تعداد ۶۰ هزار نفر رسیده بود و لذا این جهش در درمان (بهبودی) مبتلایان رخ داد. دلیل دیگر، به نظر می رسد تجربه اندوزی، کارآمدتر شدن و شناخت بیشتر کادر درمانی اعم از پزشکان، پرستاران و به طور کلی مجموعه پرسنل درمانی و اجرایی سراسر کشور در بیمارستان های دولتی یا خصوصی با این بیماری می تواند باشد.

تحلیل داده ها بر اساس میزان فوتی ها

داده های توزیع فراوانی فوتی های ناشی از کووید ۱۹ در سراسر کشور، بیانگر آن است که در پنج هفته مورد مطالعه از میان مبتلایان جدید به کرونا ویروس، به طور متوسط تعداد ۸۶۸ نفر از مبتلایان در هر هفته فوت شده اند. حداقل تعداد فوتی ها ۶۱۶ نفر متعلق به هفته اول دوره مورد بررسی، و حداکثر تعداد فوتی ها ۹۸۲ نفر متعلق به هفته چهارم از پنج هفته مورد بررسی است. میان فوت شدگان ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ در سراسر کشور، ۶۶درصدشان در هفته های دوم، سوم و چهارم از ۲۷ اسفند ۹۸ لغایت ۱۸ فروردین ۹۹ فوت کردند و ۳۴ درصد از جان باختگان، در سراسر کشور در هفته های اول و پنجم از ۵ هفته مورد بررسی به ترتیب ۲/۱۴ درصد و ۵/۱۹ درصد اتفاق افتاد. داده های ثبت و تایید شده از سوی مراکز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سراسر کشور موید این موضوع است که در پنج هفته (۳۵ روز) مورد بررسی، به طور متوسط روزانه تعداد ۱۲۴ نفر و به ازای هر ساعت از شبانه روز تعداد ۵ نفر از هموطنان که به کووید- ۱۹ مبتلا شدند، جان خود را از دست دادند.

مقایسه آمارهای ایران با سایر کشورها

این داده ها مربوط به روز پنجشنبه مورخ ۹۹/۰۲/۰۴ است که ساعت ۸ صبح توسط سیمای جمهوری اسلامی ایران اعلام شده است.

داده های جدول نشان می دهد در میان کشورهایی که بالاترین شمار مبتلایان به کووید ۱۹ را در جهان دارند، کشور آمریکا با بیش از ۸۰۰ هزار نفر مبتلا و پس از آن کشورهای اروپایی شامل اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، آلمان و انگلستان در مجموع تقریباً برابر با کشور آمریکا دارای بیشترین مبتلایان به کووید ۱۹ در جهان هستند. حال آنکه دو کشور ایران و چین هر یک با بیش از ۸۰ هزار نفر مبتلا صرفاً کمتر از ۱۰ درصد از مبتلایان به کووید- ۱۹ را نسبت به آمریکا و کشورهای اروپایی دارا هستند.

این در شرایطی است که ورود و شیوع کووید۱۹ در کشورهای اروپایی و آمریکایی حدوداً یک ماه پس از ورود و شیوع کووید- ۱۹ در کشورهای چین و ایران رخ داد. آمار بهبود یافته ها بیانگر آن است در حالی که شمار بهبودیافته ها در آمریکا با بیش از ۸۰ هزار نفر، آلمان تقریباً با ۱۰۰ هزار نفر و اسپانیا با بیش از ۸۵ هزار بهبودیافته، بیشترین بهبود یافته ها را نسبت به کشور ایران با ۶۳ هزار نفر و کشور چین با بیش از ۷۷ هزار بهبود یافته دارند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی، اما درصد بهبود یافته ها نسبت به کل مبتلایان در این کشورها به مراتب کمتر از ایران و چین به ترتیب با ۷۳/۴ درصد و ۹۳/۳ درصد است. همچنین درصد بهبود یافته ها نسبت به کل مبتلایان در کشور آمریکا کمتر از ۱۰درصد است و در میان کشورهای اروپایی، آلمان با ۶۶ درصد بالاترین درصد بهبود یافته ها نسبت به کل مبتلایان را به خود اختصاص داده است. هرچند شمار فوت شده ها در کشور آمریکا بیش از ۹ برابر شمار فوتی ها در هر یک از کشورهای ایران و چین است، اما نسبت (درصد) فوت شده ها به کل مبتلایان به کووید ۱۹ با ۵/۶ درصد مشابه درصد فوت شده های کشور چین است و اندکی کمتر از درصد فوت شده های کشور ایران (با ۶/۳) درصد است.

کلید واژه :

تحلیل آماری شیوع کووید

،

۱۹

،

ایران

ثبت نظرات
captcha