کد خبر : ۳۴۷۰۸۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سگ هایی که کرونا را بو می کشند

دانشگاه پنسیلوانیا در آمریکا هشت سگ از نژاد لابرادور را در یک پروژه تحقیقاتی به خدمت گرفته است. هدف این پروژه آن است که این سگ ها با استفاده از حس بویایی قدرتمندشان، وجود ویروس کرونا در بدن انسان ها را تشخیص دهند.

سگ هایی که کرونا را بو می کشند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ما هنوز نمی دانیم که آیا سگ ها قادر به درک بوی ویروس ها هستند و یا از ترکیبی از توانایی های مختلفشان برای شناسایی ویروس بهره می گیرند.

هم زمان با کاهش محدودیت های ناشی از کرونا در کشورهای مختلف، کارشناسان بهداشتی اعلام کرده اند که کنترل این ویروس در آینده به توان ما در گسترش دامنه آزمایش ها و شناسایی افراد آلوده ای که هیچ علامتی ندارند، بستگی دارد.

به همیم دلیل کشورهای دنیا با وضعیتی سخت و پیچیده مواجه شده اند. حال برخی از کشورها به دنبال این هستند که از سگ ها برای شناسایی افراد آلوده استفاده کنند.

دانشگاه پنسیلوانیا در آمریکا هشت سگ از نژاد لابرادور را در یک پروژه تحقیقاتی به خدمت گرفته است. هدف این پروژه آن است که این سگ ها با استفاده از حس بویایی قدرتمندشان، وجود ویروس در بدن انسان ها را تشخیص دهند.

این دانشگاه اعلام کرده که در صورت موفقیت این پروژه، ممکن است سگ ها به صورت رسمی در برنامه مقابله با کرونا وارد شوند.

از سگ ها پیش تر برای کشف مواد مخدر، مواد منفجره و سرطان ها استفاده شده و نتایج ارزشمندی داشته است.

ویروس ها بو دارند؟

در گزارشی که در روزنامه واشنگتن پست منتشر شده است، یکی از کارشناسان بهداشتی نتایج تحقیقاتی را با این رسانه در میان گذاشته که اعلام می کند ویروس ها دارای بوی خاصی هستند.

مدیر پروژه تربیت سگ ها برای شناسایی کرونا گفته ما هنوز نمی دانیم که آیا سگ ها قادر به درک بوی ویروس ها هستند و یا از ترکیبی از توانایی های مختلفشان برای شناسایی ویروس بهره می گیرند.

استفاده از این سگ ها برای مقابله با کرونا به نیاز مقام های بهداشتی بستگی دارد. قاعدتاً نمی توان از این سگ ها در بیمارستان ها استفاده کرد ولی کشف این توانایی و چگونگی آن در سگ ها می تواند به ما کمک کند تا به یک «بینی الکتریکی» یا «حسگر ویژه کرونا» برای شناسایی این ویروس دست یابیم.

پیش تر از همین شیوه برای ساخت دستگاه تشخیص سرطان تخمدان استفاده شده است و مکانیسم شناسایی این سرطان در سگ ها تبدیل به راهی برای ساخت ابزار تشخیصی شد.

در بریتانیا نیز تحقیقات مشابهی در جریان است و دانشمندان تلاش می کنند تا از سگ ها برای شناسایی مبتلایان به کرونا بهره ببرند.

قبلاً ثابت شده است که سگ ها می توانند مالاریا را با بو کشیدن کشف کنند.

کلید واژه :

سگ

،

کرونایاب

ثبت نظرات
captcha