کد خبر : ۳۴۷۰۸۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

با این دمنوش ها قند خون خود را در ماه رمضان تنظیم کنید

عضو هیات علمی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی گفت: در ماه رمضان میزان قند خون دچار تغییرات بسیاری می شود، بنابراین مصرف دمنوش هایی مانند ختمی خبازی و ریحان می تواند قند خون را تنظیم کند و از فشارهای روزه کم کند.

با این دمنوش ها قند خون خود را در ماه رمضان تنظیم کنید

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سکینه کهنسال واجارگاه اظهار کرد: گیاهان دارویی سال های زیادی در فرهنگ ایران و ایرانی بوده و این گیاهان همواره در آشپزخانه های اکثر ایرانی ها وجود داشته و مردم از خواص بی نظیر آن ها استفاده می کنند.

وی با بیان اینکه دمنوش ها به عنوان دم کرده و عصاره گیاهان قلمداد می شوند، افزود: دمنوش ها همان جوشانده های مادربزرگ ها است که برای بیماری یا پیشگیری مطلوب هستند.

عضو هیات علمی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه دمنوش ها طعم بی نظیری دارند و علاوه بر رفع بیماری، روح انسان را جلا می دهند، تصریح کرد: در ماه رمضان میزان قند خون دچار تغییرات بسیاری می شود؛ بنابراین مصرف دمنوش هایی مانند ختمی خبازی و ریحان می تواند قند خون را تنظیم کند و از فشارهای روزه کم کند.

کهنسال واجارگاه با اشاره به اینکه ختمی خبازی گیاهی علفی است که گل های آن بنفش رنگ و کوچک هستند، اظهار کرد: دمنوش این گیاه برای عفونت های مثانه مناسب و برطرف کننده تورم دهان و گلو بوده و برای باز کردن انسداد مجاری کبد و تنظیم قند خون کاربرد دارد.

نکات احتیاطی مصرف

وی بیان کرد: افرادی که سابقه آلرژی به گیاهان دارویی دارند باید در مصرف پنیرک احتیاط کنند و همچنین بیماران دیابتی و افرادی که به تغییرات قند خون حساسیت نشان می دهند، باید با احتیاط این دمنوش را مصرف کنند.

عضو هیات علمی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد: یک قاشق غذاخوری از این گیاه را باید در یک قوری ریخته و آب با دمای ۸۰ درجه سانتی گراد (برای تهیه شربت در آب سرد بریزند) را به آن اضافه کرده و اجازه دهید که به مدت 8 دقیقه دم بکشد.

دمنوش برگ های ریحان

کهنسال واجارگاه ادامه داد: دمنوش گیاه ریحان دارای خواص بی شماری است که ما پیشنهاد می کنیم افراد روزه دار این دمنوش را جایگزین چای سیاه در سحرهای ماه رمضان کنند.

وی بیان کرد: این دمنوش مفرح و آرامش بخش، برطرف کننده گلو درد، ضد دل پیچه و مناسب برای نوسانات قند خون است.

عضو هیات علمی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی تصریح کرد: چند برگ خشک شده ریحان را در یک قوری بریزید و آب با درجه ۸۰ را به آن اضافه کنید تا به مدت ۴ الی ۵ دقیقه دم بکشد. می توانید مقداری عسل برای شیرین شدن به آن اضافه کنید.

کهنسال واجارگاه یادآور شد: بذرهای گیاه ریحان نیز می تواند با کاربرد رفع عطش در هنگام سحرهای ماه رمضان دم شده و میل شود.

کلید واژه :

دمنوش

،

قند خون

ثبت نظرات
captcha