کد خبر : ۳۴۷۰۷۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کاهش شدت ابتلا به کووید-۱۹ با سرکوب موقت سیستم ایمنی

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی نشان داده اند که شاید بتوان با سرکوب کردن موقت سیستم ایمنی، شدت ابتلا به کووید-۱۹ را کاهش داد.

کاهش شدت ابتلا به کووید-۱۹ با سرکوب موقت سیستم ایمنی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران "دانشگاه کالیفرنیای جنوبی"(USC) در بررسی جدید خود نشان داده اند که ممکن است سرکوب موقت سیستم ایمنی بدن طی مراحل ابتدایی کووید-۱۹، بتواند شدت نشانه های آن را در بیمار کاهش دهد.

این پژوهش نشان می دهد که شاید تعامل میان دو خط دفاعی اصلی بدن، دلیل فعالیت بیش از اندازه سیستم ایمنی بیماران باشد.

نخستین خط دفاعی بدن موسوم به دستگاه ایمنی ذاتی، دقیقا پس از ابتلا واکنش نشان می دهد و ویروس و هر سلولی که توسط آن آسیب دیده است، از بین می برد. دومین خط دفاعی موسوم به دستگاه ایمنی تطبیقی، چند روز بعد و در صورتی فعال می شود که بقایایی از ویروس به جا مانده باشد. دستگاه ایمنی تطبیقی، آنچه در مورد سلول یاد گرفته، به کار می برد تا نیروهای ویژه ای مانند سلول های تی و لنفوسیت های بی را به تحرک وادار کند.

پژوهشگران با استفاده از یک مدل ریاضی که برای درک پویایی ویروس ابداع شده، نحوه واکنش ایمنی بدن بیماران مبتلا به کروناویروس را با بیماران مبتلا به آنفلوانزا مقایسه کردند.

آنفلوانزا، عفونتی با سرعت گسترش بالا است که سلول های خاصی را روی دستگاه تنفسی فوقانی مورد حمله قرار می دهد و تقریبا همه سلول های مورد نظر خود را طی دو تا سه روز از بین می برد. مرگ این سلول ها موجب می شود که ویروس، اهداف بیشتری برای حمله نداشته باشد و زمان واکنش برای دستگاه ایمنی ذاتی فراهم شود تا پیش از فعال شدن دستگاه ایمنی تطبیقی، بدن را تقریبا از همه ویروس پاک کند.

در مقابل، کووید- ۱۹ که سلول های سراسر دستگاه تنفسی از جمله ریه ها را هدف قرار می دهد، یک دوره نهفتگی دارد و پیشرفت آن بسیار آهسته تر است. مدل سازی ریاضی نشان می دهد که ممکن است واکنش  دستگاه ایمنی تطبیقی، پیش از پاکسازی سلول های آسیب دیده فعال شود و در کار واکنش دستگاه ایمنی ذاتی برای از بین بردن سریع بیشتر ویروس ها دخالت کند.

"ویمینگ یوآن"(Weiming Yuan)، استادیار ایمنی شناسی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و از پژوهشگران این پروژه گفت: خطر هنگامی رخ می دهد که با ادامه عفونت، واکنش دستگاه ایمنی تطبیقی در چندین لایه فعال می شود. به طول انجامیدن فعالیت ویروسی می تواند به واکنش بیش از اندازه سیستم ایمنی منجر شود و به از بین رفتن سلول های سالم و آسیب رسیدن به بافت بیانجامد.

شاید تعامل واکنش های دستگاه ایمنی ذاتی و دستگاه ایمنی تطبیقی بتواند دلیل ابتلای بیماران کووید- ۱۹ را به دو موج بیماری و بهتر شدن آنها پیش از بدتر شدن توضیح دهد.

"شان دو"(Sean Du)، نویسنده ارشد این پروژه گفت: ممکن است برخی از بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ پس از تسکین نشانه ها، یک دوره بهبودی را تجربه کنند اما بدن به طور کامل از ویروس پاکسازی نمی شود و سلول های مورد نظر دوباره به وجود می آیند؛ بدین ترتیب ویروس می تواند دوباره اوج بگیرد.

مهم ترین نتیجه این پژوهش، ارائه نوعی درمان برای پیشگیری از تعامل میان دو واکنش ایمنی است.

دو افزود: ما براساس نتایج این مدل سازی ریاضی، ایده ای ارائه داده ایم. ایده ما این است که در مراحل ابتدایی بیماری، از یک داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی کمک بگیریم تا به بهبود بیمار کمک کنیم. شاید با این روش بتوانیم واکنش سیستم ایمنی تطبیقی را به تاخیر بیندازیم و از دخالت آن در واکنش سیستم ایمنی ذاتی پیشگیری کنیم.

این پژوهش، در مجله "Joual of Medical Virology" به چاپ رسید.

کلید واژه :

کووید

،

۱۹

،

سرکوب سیستم ایمنی

ثبت نظرات
captcha