کد خبر : ۳۴۷۰۷۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

درمان زودهنگام کووید-19 با بررسی لنفوسیت تی بیماران

محققان دریافتند که شمارش سلول های خون، ممکن است سرنخ هایی برای درمان بیماری کووید- 19 ارائه کند.

درمان زودهنگام کووید-19 با بررسی لنفوسیت تی بیماران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از هلث دی، شدت بیماری کووید- 19 ممکن است تحت تأثیر آن چیزی باشد که آن را طوفان سیتوکین می نامند.

سندرم آزادسازی سیتوکین، نوعی سندرم پاسخ التهابی سیستمیک است و در موارد شدید سندرم آزادسازی سیتوکین را طوفان سیتوکین می نامند.

سندرم آزادسازی سیتوکین زمانی رخ می دهد که تعداد زیادی از گلبول های سفید شامل لنفوسیت های بی، لنفوسیت های تی، سلول های کشنده طبیعی، ماکروفاژها، سلول های دندریتیک و مونوسیت ها فعال شده و همگی سیتوکین های التهابی رها کرده و باعث تحریک و فعال سازی تعداد بیشتری از گلبول های سفید شوند.

در یک مطالعه جدید، محققان 522 بیمار مبتلابه کووید 19 را که سن آنان بین پنج روز تا 97 سال بود و در دسامبر و ژانویه در دو بیمارستان ووهان چین بستری شده بودند، ارزیابی کردند.

این بررسی همچنین، شامل گروه کنترل با 40 فرد سالم بود.

در مقایسه با گروه کنترل، 76 درصد از بیماران مبتلا به کووید- 19، سلول های تی(نوعی از گلبول های سفید که نقش مهمی در پاسخ ایمنی در برابر عفونت های ویروسی دارد) پایین تری داشتند.

تعداد سلول های تی بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه نسبت به بیمارانی که نیاز به مراقبت در بخش آی سی یو نداشتند، بسیار کمتر بود.

یافته ها نشان می دهد که بیماران بالای 60 سال، کمترین تعداد سلول تی را داشتند.

محققان اظهار کردند: سلول های تی در بیماران مبتلا به بیماری کووید- 19 که زنده مانده بودند، ضعیف و قادر به عملکرد با ظرفیت کامل نبود.

همچنین، بیماران مبتلا به کووید- 19 دارای مقادیر زیادی سیتوکین(پروتئینی که به طورمعمول به مبارزه با عفونت کمک می کند) هستند.

سیتوکین بیش ازاندازه می تواند واکنش التهابی طوفان سیتوکین ایجاد کند که باعث حمله پروتئین ها به سلول های سالم می شود.

این موضوع نشان می دهد که کروناویروس جدید به طور مستقیم به سلول های تی حمله نمی کند و در عوض، بر اساس گفته های محققان در مجله Frontiers in Immunology منجر به آزادسازی سیتوکین می شود که آن هم باعث از بین رفتن و فرسودگی سلول های تی می شود.

محققان اظهار کردند: نتایج این بررسی می تواند سرنخ های جدیدی درباره نحوه درمان بیماری کووید- 19 ارائه کند.

دکتر یونگوین چن، در دانشگاه چونگ کینگ گفت: باید درباره شمارش سلول های تی و عملکرد آنها نسبت به عملکرد تنفسی بیماران، بیشتر توجه شود و در بیمارانی که تعداد لنفوسیت های تی پایینی دارند، مداخله زودهنگام انجام می شود.

تحقیقات آینده باید بر روی تشخیص زیرگروه های سلول های تی که ممکن است در بیماری کووید- 19 بسیار مهم باشند، به همراه شناسایی داروهای تقویت کننده تعداد سلول های تی و کارآیی آنها متمرکز شود.

کلید واژه :

درمان کووید

،

19

،

لنفوسیت تی

ثبت نظرات
captcha