کد خبر : ۳۴۷۰۷۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مردم از فروشگاه ها دستکش و ماسک نخرند

تبریز- معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: مردم از فروشگاه ها و سوپر مارکت ها اقدام به خرید دستکش و ماسک نکنند.

مردم از فروشگاه ها دستکش و ماسک نخرند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محبوب نعمتی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران، افزود: در حال حاضر کمبودی در خصوص محصولات بهداشتی در استان نداریم، اما متأسفانه برخی محصولات مثل ماسک در سوپرمارکت ها و فروشگاه ها عرضه می شوند که بدون مجوز تولید شده و یا استریل و مورد تأیید نیستند.

وی با اشاره به اینکه محصولات بهداشتی و درمانی از زمان تولید در کارخانه تا زمان عرضه در داروخانه ها نظارت می شوند، اظهار داشت: به همین دلیل تخلفات چشمگیری از بابت قیمت محصولات در داروخانه ها به چشم نمی خورد اما دستکش ها و ماسک های تقلبی و قاچاق با قیمت بالایی در سوپرمارکت ها و فروشگاه ها عرضه می شوند که توصیه می کنیم مردم از خریداری آن ها پرهیز کنند.

نعمتی ادامه داد: محصولات بهداشتی که در داروخانه ها عرضه می شود از شرکت های مجاز تهیه شده و در اختیار مردم قرار می گیرد که به همین دلیل در اوایل شیوع کرونا در کشور در این حوزه با مشکل کمبود در داروخانه ها روبه رو شدیم که با تلاش مسئولان استانی، واحدهای کوچک و بزرگ تولید محصولات بهداشتی ساماندهی شد و پس از اخذ مجوزهای لازم ماسک های استاندارد و استریل هم اکنون تولید شده و به بازار عرضه می شود.

وی با اشاره به نظارت منظم دانشگاه علوم پزشکی تبریز به داروخانه ها و سایر مراکز توزیع اقلام بهداشتی در سطح استان، گفت: از اوایل شیوع کرونا داروخانه ها ماسک و دستکش در اختیار خود را حتی برخی به صورت رایگان عرضه کردند، از این رو احتکار کالاهای بهداشتی به ندرت در استان انجام گرفت که موارد جزئی نیز با کمک دستگاه های ذیربط توقیف شد.

نعمتی اضافه کرد: آذربایجان شرقی ابتدا در تولید مواد الکلی و محلول های ضدعفونی به دلیل تولید محدود الکل در استان با مشکل مواجه بود، اما اقدامات بسیار خوبی از جمله واردات الکل به استان انجام شد و الکل کافی در اختیار تمامی واحدهای تولیدی دارای مجوز قرار گرفت تا نیاز منطقه به مواد ضدعفونی رفع شود که در حال حاضر حتی آماده ارائه این محصولات به استان های دیگر نیز هستیم.

وی با اشاره به تدابیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز در طول سال های گذشته برای توسعه فضاهای فیزیکی مراکز درمانی با تأمین تجهیزات لازم، یادآوری کرد: هم اکنون این استان مشکلی از بابت تجهیزات پزشکی بیمارستان ها به خصوص ونتیلاتور ندارد و داروهای مطرح شده از سوی سازمان جهانی بهداشت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در سطح استان به طور کامل تأمین شده است.

این مقام مسئول در دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: این مجموعه از شرکت های دانش بنیان همواره حمایت کرده و اکنون نیز در خصوص تولید تجهیزات پزشکی همکاری لازم با مراکز رشد را داشته و در کوتاه ترین زمان ممکن مجوزهای لازم را صادر کرده است.

به گفته نعمتی در حال حاضر بیش از ۵ مرکز رشد در آذربایجان شرقی محلول ضدعفونی تولید و عرضه کرده و حتی به استان های دیگر نیز صادر می کنند.

کلید واژه :

دستکش

،

ماسک

ثبت نظرات
captcha