کد خبر : ۳۴۷۰۷۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سازمان بهداشت جهانی در پی افزایش سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه

مدیرکل سازمان بهداشت جهانی گفت: این سازمان به پشتیبانی از تمام کشورها، به ویژه کشورهایی که بیش از همه به آن احتیاج دارند، در راستای پایان این همه گیری تلاش خواهد کرد.

سازمان بهداشت جهانی در پی افزایش سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، تدروس ادهانوم در آخرین نشست خبری خود ( یک می) با تأکید براینکه سه ماه پیش، تحت مقررات بین المللی بهداشت، کمیته اضطرار تشکیل شد، اظهار کرد: پس از دریافت مشاوره آن ها، یک کمیته اورژانس جهانی بهداشت مشخص و شیوع ویروس کرونا را بالاترین سطح زنگ خطر در جهان اعلام کردیم. این کمیته متشکل از کارشناسان مستقل و بین المللی است که نمایندگانی از تمام مناطق و طیف وسیعی از تخصص ها را شامل می شود.

وی بیماری همه گیر کووید ۱۹ را یک موقعیت اورژانسی بهداشت عمومی همراه با نگرانی بین المللی خواند و گفت: چندین بار توصیه های مختلف این کمیته در خصوص کووید ۱۹ ارائه شده است.

مدیرکل سازمان بهداشت جهانی با تأکید براینکه متعهد به انجام نقش خود هستیم، از تسریع تلاش ها در این زمینه خبر داد و افزود: سازمان بهداشت جهانی به پشتیبانی از تمام کشورها، به ویژه کشورهایی که بیش از همه به آن احتیاج دارند، در راستای  پایان این همه گیری تلاش خواهد کرد و به حمایت از کشورها برای حفظ خدمات اساسی بهداشتی از جمله واکسیناسیون، مراقبت از زنان باردار و مراقبت از بیماری های غیر واگیر ادامه خواهد داد.

این سازمان اعلام کرد که در همکاری با سازمان بهداشت جهانی حیوانات، سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد برای شناسایی منبع حیوانی ویروس از طریق مأموریت های بین المللی علمی و مشارکتی تلاش می کند.

آدهانوم یادآور شد: مطابق آیین نامه بین المللی بهداشت، مجدداً در ۹۰ روز آینده و یا در صورت لزوم زودتر، کمیته اضطراری تشکیل خواهد شد.

از هفته گذشته سازمان بهداشت جهانی با همکاری شرکای اروپایی خود تصمیم دارد از دسترسی همه به ابزارهایی برای جلوگیری، تشخیص و درمان کووید ۱۹ مطمئن شود. این دوشنبه -چهارم ماه مه، یک اجلاس تعهد برای تولید بودجه سرمایه گذاری در تحقیقات واکسن برگزار خواهد شد.

مدیرکل سازمان بهداشت جهانی از امضای تفاهم نامه جدید همکاری با بانک سرمایه گذاری اروپا- EIB خبر داد تا روابط با اتحادیه اروپا تعمیق بیشتری یابد. این توافق نامه شامل پنج حوزه اصلی است.  این دو سازمان در پی ایجاد یک صندوق جدید برای بیماری مالاریا هستند تا مشکلات موجود در تولید واکسن، دارو و تشخیص های مؤثرتر برای مالاریا را برطرف کنند. اگرچه مرگ ومیر ناشی از مالاریا از سال ۲۰۰۰ بیش از نیمی کاهش یافته است، اما پیشرفت در سال های اخیر متوقف شده و اگر همه گیری کووید ۱۹ برنامه های کنترل مالاریا را مختل کند، ممکن است روند معکوس شود.

گروه مشاوره استراتژیک سازمان بهداشت در مورد ریشه کن کردن مالاریا معتقد است که برای رسیدن به رویای ریشه کن کردن این بیماری به ابزارهای جدیدی نیاز است و افزایش سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه برای ارائه ابزارهای جدید احساس می شود.

تقویت توسعه درمان های نوآورانه ضد باکتریایی دیگر موضوع مورد بحث این گروه است. مقاومت آنتی بیوتیکی یکی از مهم ترین چالش های سلامت است. این تهدید فرد را در برابر ویروس ها بی دفاع می کند.

نکته سوم تقویت مراقبت های بهداشتی اولیه و ایجاد سیستم های بهداشتی انعطاف پذیر است که این دو سازمان در پی آن هستند. بحران کووید ۱۹ نشان می دهد که حتی پیشرفته ترین سیستم های بهداشتی برای مقابله با بیماری همه گیرعاجز ماندند. سازمان بهداشت جهانی نگران تأثیر بالقوه ویروس در کشورهای دارای سیستم بهداشتی ضعیف است و در پی سرمایه گذاری زیرساخت های بهداشتی و کارکنان بهداشتی در ۱۰ کشور آفریقا و خاورمیانه  خواهد بود.

همچنین این دو سازمان در حال بررسی این هستند که بتوانند توزیع تشخیص، تجهیزات محافظ شخصی و سایر تجهیزات پزشکی را به کشورهایی که به آن نیاز بیشتری دارند، تسهیل کنند.

کلید واژه :

سازمان بهداشت جهانی

،

تحقیق و توسعه

ثبت نظرات
captcha