کد خبر : ۳۴۷۰۶۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

داروی احتمالی کرونا به دست ایران می رسد

سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرده که استفاده از داروی رمدسیویر برای برخی مبتلایان به ویروس کرونا مجاز است و به این ترتیب استفاده بالینی از این داروی ضد ویروس در مقابله با کرونای جدید رسما کلید خواهد خورد، دارویی که بسیاری از محققان امیدوارند در درمان کرونا نقشی مهم ایفا کند.

داروی احتمالی کرونا به دست ایران می رسد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، با وجود آنکه چند ماه از آغاز شیوع نوع جدید ویروس کرونا در جهان گذشته، هنوز هیچ یک از کشورها به داروی قطعی این بیماری حاصل از ابتلا به این ویروس دست نیافته اند و همچنان تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

در جدیدترین گام داروی ضد ویروس رمدسیویر به عنوان یکی از داروهای امیدوارکننده در بهبود این بیماری از سوی محققان تست شده است.

پس از چند روز گمانه زنی سرانجام سازمان غذا و داروی آمریکا، مجوز لازم برای استفاده از این دارو را در مبتلایان به کرونا صادر کرده تا امید بیشتری برای درمان بیماران بدحال به وجود آید. هرچند به نظر می رسد که این دارو نیز درمان قطعی کرونا نخواهد بود اما صرف استفاده از آن امیدهایی را برای افزایش تعداد افراد بهبود یافته به وجود آورده است.

در عین حال با توجه به تحریم های آمریکا علیه اقتصاد ایران و محدودیت هایی که در زمینه ورود دارو به کشور وجود دارد، این نگرانی به وجود آمده که در صورت تایید شدن این دارو به عنوان درمان کرونا، آیا امکان دسترسی ایران به آن فراهم می شود؟

نریمان صدری - فعال صنعت دارو - در گفت وگو با ایسنا، در پاسخ به این سوال اظهار کرد: ما در سال های گذشته نیز با وجود محدودیت ها تلاش کرده ایم که نیازهای دارویی کشور در بازار وجود داشته باشد و با وجود مشکلات امروز حتی داروهای آمریکایی مورد نیاز بیماران ایرانی به دست آنها رسیده است.

وی ادامه داد: در مورد این داروی خاص ضد ویروس نیز قطعا در صورتی که گام های مختلف کار موفقیت آمیز باشد و محققان نقش آن را در درمان کرونا تایید کنند، شرکت آمریکایی، توزیع این محصول در خارج از آمریکا را آغاز خواهد کرد و شرکت های ایرانی نیز توان خود را برای دریافت این دارو بسیج می کنند.

این فعال صنعت دارو با بیان اینکه ظرفیت بالقوه تولید این دارو در داخل کشور نیز وجود دارد، توضیح داد: با توجه به اولویت گذاری که در زمینه تلاش برای تولید داخلی داروها وجود دارد، در صورت اثرگذاری رمدسیویر بر درمان کرونا، ما هم در ایران خط تولید داروهای ضد ویروس را داریم و هم تولید داروهای تزریقاتی در کشور انجام می شود. از این رو در صورت نیاز می توان انتظار داشت که این دارو ظرف یک مدت ۶ تا ۹ ماهه در ایران نیز تولید شود که البته این موضوع منوط به تایید رسمی تاثیرگذاری و دریافت مجوزهای لازم است.

کلید واژه :

داروی احتمالی کرونا

،

ایران

ثبت نظرات
captcha