کد خبر : ۳۴۷۰۲۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

توسعه یک مدل جدید برای ردیابی شیوع کروناویروس

محققان دانشگاه ییل(Yale) موفق به ایجاد یک مدل جدید برای ردیابی و ارزیابی شیوع کروناویروس جدید شده اند که به آمادگی هرچه بیشتر در راه مبارزه با این بیماری همه گیر کمک شایانی کند.

توسعه یک مدل جدید برای ردیابی شیوع کروناویروس

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از مدیکال اکسپرس، محققان دانشگاه "ییل" با همکاری دانشمندانی از هنگ کنگ و چین رویکرد جدیدی برای ردیابی سریع میزان شیوع کووید-۱۹ در جوامع ایجاد کرده اند که می تواند به سیاستگذاران در سراسر جهان کمک کند تا خطر شیوع بیماری را در مناطق مختلف ارزیابی کنند و منابع محدود مبارزه با این بیماری را مدیریت شده صرف کنند.

این رویکرد جدید که در مجله Nature منتشر شده است، از مدل های اپیدمیولوژیک کنونی که از داده های به دست آمده از تلفن های همراه یا سایر منابع ارائه دهنده داده های بزرگ استفاده می کنند، پیشرفته تر است.

"نیکلاس کریستاکیس استرلینگ" استاد علوم اجتماعی و طبیعی از دانشگاه ییل گفت: این مدل جدید نشان می دهد که می توان زمان دقیق، شدت و توزیع جغرافیایی شیوع کووید-۱۹ را بر اساس حرکت جمعیت به طور دقیق پیش بینی کرد. علاوه بر این، مدل ما با ردیابی جریان جمعیت به صورت زنده می تواند برای سیاست گذاران و اپیدمیولوژیست ها ابزار قدرتمندی برای محدود کردن تأثیر اپیدمی و نجات جان افراد فراهم کند.

محققان در تهیه این مدل از داده های جغرافیایی تلفن های همراه در سراسر کشور برای ردیابی حدود ۱۱.۵ میلیون نفر از افراد در حال عبور و مرور در شهر ووهان بین ۱ ژانویه تا ۲۴ ژانویه ۲۰۲۰ استفاده کردند.

مردم از ووهان به ۲۹۶ بخش در ۳۱ استان مختلف در سراسر کشور نقل مکان کردند. محققان داده های جمعیتی را که توسط یک شرکت بزرگ مخابراتی تهیه شده است، با تعداد آلودگی به کووید-۱۹ که توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های چین تهیه شده، با مکان و زمان ورود افراد مرتبط کردند.

براساس یافته های آنها، تجزیه و تحلیل این داده ها، اثربخشی اجرای قرنطینه اجباری در ووهان را از تاریخ ۲۳ ژانویه نشان می دهد، چرا که در روز ۲۴ ژانویه، خارج شدن از شهر تقریباً کاملاً متوقف شد و انتشار بیماری به طور قابل ملاحظه ای کنترل شد.

کلید واژه :

مدل ردیابی شیوع کروناویروس

،

مدل ردیابی

،

شیوع کروناویروس

،

کروناویروس

ثبت نظرات
captcha