کد خبر : ۳۴۷۰۱۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

میزان غلظت فلزهای معلق هوای شرق تهران بیشتر از غرب است

طبق بررسی های محققان دانشگاه تربیت مدرس، میزان فلزهای سنگین در ذرات معلق هوا و ریسک سرطان زایی ناشی از فلزهای سمی شرق تهران (pm۴) بالاتر از غرب است.

میزان غلظت فلزهای معلق هوای شرق تهران بیشتر از غرب است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ذرات معلق از مهم ترین آلاینده های هوا در شهر تهران بوده که بر اساس مطالعات بیماری های همه گیر، برای سلامتی انسان بسیار مخاطره آمیز است. ذرات معلق ریز یا قابل استنشاق، احتمال بالای نفوذ به قسمت تحتانی دستگاه تنفسی را داشته و در برونش ها و کیسه های هوایی می توانند باقی بمانند.
 محققان دانشگاه تربیت مدرس در پژوهشی با عنوان "بررسی میزان فلزهای سنگین در ذرات معلق(PM۴) هوای شهر تهران و ارزیابی ریسک سلامت ناشی از آن ها" این موضوع را بررسی کردند.  
در این پژوهش که توسط سهراب مظلومی، عباس اسماعیلی ساری و نادر بهرامی فر اساتید گروه محیط زیست دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی دانشگاه تربیت مدرس انجام شده و امروز پنجشنبه منتشر شد، آمده است: نمونه برداری از ذرات معلق PM۴ در دو منطقه مسکونی تهرانپارس در شرق و اکباتان در غرب در زمستان و تابستان سال ۲۰۱۶ توسط دستگاه نمونه بردار ذرات معلق هوا به طور همزمان در دو ایستگاه و هر ۶ روز یک بار انجام شد.
در این مقاله آمده است: محققان پس از تعیین غلظت ذرات معلق و آنالیز شیمیایی و انجام مراحل دیگر، ریسک سلامت را ارزیابی کردند.
 بر اساس آن چه در این مقاله آمده است، برای ارزیابی ریسک سلامت، دو مسئله باید مورد توجه قرار گیرد. نخست افراد در یک دوره زمانی مشخص چه مقدار آلاینده تنفس می کنند و دوم اینکه بیماری ها و مشکلات مرتبط با سلامتی که به وسیله آلاینده ایجاد می شود.
اساتید دانشگاه تربیت مدرس در ادامه تحقیق خود گفتند: برای ارزیابی ریسک سلامت فلزات سنگین در ذرات معلق هوای تهران، ریسک سرطان زایی با استفاده از واحد ریسک و غلظت فلزهای سمی همراه با ذرات معلق محاسبه شد.
نویسندگان این مقاله می گویند: در هر دو ایستگاه نمونه برداری شرق و غرب تهران، بالاترین غلظت در تمام نمونه های PM۴ مربوط به آلومینیوم و آهن بود و بعد از آنها غلظت ها به سرب، روی و مس مربوط می شود. پایین ترین غلظت مربوط به کادمیوم است.
  در این پژوهش آمده است: با نمونه برداری از هوای متراکم ایجاد شده توسط وسایل نقلیه، مشخص شد غلظت عنصرهای قلع، نیکل و مس درشرق تهران بالاتر از غرب است. این امر می تواند در اثر ترافیک بیشتر وسایل نقلیه در محدوده ایستگاه نمونه برداری شرق تهران باشد.  
در بخش دیگری از این مقاله آمده است: در میان عنصرهای مورد مطالعه به عنوان فلزهای سمی برای انسان به ویژه از طریق تنفس، بالاترین غلظت مربوط به سرب بود و بالاترین ریسک سرطان زایی برای فلز کروم است.  
اساتید دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه فلزهای سنگین در PM۴ شرق و غرب تهران بیشتر منشا غیرطبیعی دارند و ناشی از حمل ونقل وسایل نقلیه هستند، افزودند: میانگین غلظت فلزهای سنگین در PM۴ شرق تهران بالاتر از غرب بود که در نتیجه آن، ریسک سرطان زایی ناشی از فلزهای سمی همراه با این ذرات نیز در شرق بالاتر از غرب است.

کلید واژه :

آلودگی هوا

ثبت نظرات
captcha