کد خبر : ۳۴۷۰۰۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

استفاده از فناوری نانو برای کمک به مبتلایان کرونا

محققان برزیلی و فرانسوی با استفاده از فناوری نانو یک راهکار جدید برای مقابله با یک واکنش التهابی غیرعادی در سیستم ایمنی بدن موسوم به طوفان سیتوکین در بیماران…

استفاده از فناوری نانو برای کمک به مبتلایان کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری ساینس دیلی، طوفان سیتوکین (cytokine storm) یک واکنش غیر طبیعی ایمنی است. این واکنش نوعی سندرم پاسخ التهابی سیستمیک است و می تواند با علائمی مانند تب، خستگی، بی اشتهایی، درد مفاصل، تهوع، استفراغ، اسهال، عوارض پوستی، تنفس سریع، تپش قلب، افت فشار خون، تشنج، سردرد، توهم و لرزش همراه باشد.
بروز طوفان سیتوکین در مبتلایان به کووید-۱۹ شدید که در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند رخ می دهد و منجر به تورم ریه می شود.
علت اصلی بروز طوفان سیتوکین وقوع همزمان التهاب و استرس اکسیداتیو است که موجب تشدید یکدیگر می شوند. در حال حاضر هیچ داروی موثری برای درمان این پدیده وجود ندارد، اما نتایج این  تحقیقات می تواند راه را برای توسعه یک روش درمانی موثر هموار کند.

در این راهکار جدید به منظور ساخت نانوذرات دارورسان، یک ماده ضدالتهاب طبیعی به نام آدنوزین که در بدن تولید می شود، درون نوعی بافت چربی طبیعی موسوم به اسکالن قرار گرفته و این مجموعه با استفاده از نوعی ویتامین E موسوم به آلفاتوکوفرول بسته بندی می شود.
این روش روی موش ها با موفقیت آزمایش شده و محققان معتقدند می توان آن را به عنوان یک ابزار جدید برای مقابله با التهاب غیرقابل کنترل ناشی از طوفان سیتوکین در بدن انسان نیز به کار گرفت.
آدنوزین یک ماده ضدالتهاب بسیار قوی است که تزریق مستقیم آن به بدن می تواند منجر به بروز عوارض جانبی نامطلوب و شدید گردد. به همین علت استفاده از نانوذرات برای رساندن آدنوزین به بافت تحت تاثیر طوفان سیتوکین، می تواند عوارض جانبی این ماده را از بین ببرد.
به گزارش ایرنا، ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ در ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد. این ویروس در دو ماه گذشته بیش از ۱۰۰ کشور و منطقه را درگیر کرده است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Advances منتشر شده است.

کلید واژه :

فناوری نانو

،

مبتلایان کرونا

ثبت نظرات
captcha