کد خبر : ۳۴۶۹۹۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بهداشت جهانی از اقدامات ضدکرونایی نیوزیلند تمجید کرد

به گزارش رادیو نیوزیلند، سازمان جهانی بهداشت از اقدامات دولت نیوزیلند در کنترل شیوع ویروس کووید-۱۹ در این کشور قاره اقیانوسیه، تمجید و تشکر کرد.

بهداشت جهانی از اقدامات ضدکرونایی نیوزیلند تمجید کرد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، براساس این گزارش، "عبدی محمود" مدیر امور کشورهای اقیانوسیه سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه گفت که این سازمان از نحوه ارتباط با دولت نیوزیلند و همچنین چگونگی رعایت محدودیت های اجتماعی توسط شهروندان این کشور تحت تأثیر قرار گرفته است.
وی در این خصوص افزود: "به عقیده ما، اقدامات دولت نیوزیلند در مقابله با ویروس کرونا از موثرترین روش ها در جهان بوده است و موارد زیادی وجود دارد که جامعه جهانی می تواند از آن یاد بگیرد. برخی اقدامات انجام شده در کشور می تواند به راحتی در همه کشورها، صرف نظر از جغرافیا و منابع موجود نیز تکرار شود."
عبدی محمود همچنین در واکنش به اظهارات اخیر جاسیندا آردرن نخست وزیر نیوزیلند مبنی بر ریشه کن کردن ویروس کرونا در این کشور هشدار داد: "نیوزیلند نباید مغرور شود. هر کشوری دید خود را نسبت به مقوله ریشه کن کردن دارد و برداشت ما از سخنان نخست وزیر این است که نیوزیلند در زنجیره انتقال این ویروس کاهش داشته است".

کشور کم جمعیت نیوزیلند به عنوان مجموعه ای از جزایر منزوی در قعر اقیانوسیه جنوبی هرچند از مزیتی طبیعی در برخورد با شیوع جهانی کرونا برخوردار بوده اما اقدامات به موقع و همکاری مردم در موفقیت این کشور در مهار همه گیری جهانی کرونا نقش مهمی داشته است.

شیوع جهانی ویروس کرونا ممکن است بزرگترین آزمایش برای رهبران سیاسی باشد که جهان تاکنون شاهد آن بوده است. در این میان، برخی رهبران جهان مانند جیسیندا آردرن نخست وزیر نیوزیلند با رویکردی مبنی بر همدردی در بحران مردم را به مراقبت از خود ترغیب می کنند.  

هلن کلارک نخست وزیر سابق نیوزیلند در سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۸ درباره رویکرد دولت این کشور می گوید: مردم احساس می کنند که آردرن "به آنها موعظه نمی کند بلکه در کنار آنها ایستاده است و به علت این همدردی سطح بالایی از اعتماد به دولت وجود دارد".

یک نظرسنجی در اوایل ماه آوریل نشان داد که ۸۸ درصد مردم نیوزیلند برای اتخاذ تصمیمات درست به دولت اعتماد دارند و ۸۴ درصد نیز واکنش دولت به شیوع کرونا را تایید می کنند.

یکی از نوآوری های نخست وزیر نیوزیلند انجام منظم چت های زنده در فیسبوک است که هم غیررسمی است و هم جنبه اطلاع رسانی دارد. او مفاهیم مفیدی ارائه کرد مانند فکر کردن به اینکه شما و افرادی که در این دوره زمانی همراه شما زندگی می کنند در یک "حباب" قرار دارید و طوری رفتار کنید که گویی بقیه افراد خارج از این حباب مبتلا به کووید-۱۹ هستند. او در یکی از گفتگوهای زنده در حالی که اسباب بازی پشت میز کارش دیده می شد توضیح داد که در "حباب کاری" است. این صحنه بیانگر دورانی است که کار و زندگی به طور مداوم با هم تلاقی دارند.

آنچه این رویکرد ارتباطی جالب نیوزیلند را بااهمیت می سازد این است که او در کنار این رویکرد همچنین سیاست هایی در پیش گرفته که نتایج واقعی در پی داشته است.

نیوزیلند از ماه مارس هدف ملی خود را بر افقی کردن منحنی تعداد مبتلایان به کرونا – همانند بسیاری دیگر از کشورها – و همچنین از بین بردن کامل ویروس قرار داده و در مسیر تحقق این هدف ها است. تست های کووید-۱۹ بطور گسترده انجام می شود و نظام درمانی در کشوری با جمعیت نزدیک به ۵ میلیون نفر با ازدحام و فشار بیش از حد رو به رو نشده است. نیوزیلند با توجه به موقعیت جغرافیایی هم شرایط مناسبی برای از بین بردن ویروس داشته است.

البته همه این موفقیت ها هم مرهون اقدامات نخست وزیر نیست بلکه محصول تلاش جمعی همه موسسات بهداشت و درمان عمومی و در کل تمام مردم نیوزیلند است که تا حد زیادی از مقررات فاصله گذاری اجتماعی تبعیت کرده اند.کارشناسان امور بهداشتی معتقد هستند در حالی که جهان هنوز درگیر مبارزه با شیوع کرونا است و بسیاری از کشورها صنایع خود را متوقف کرده و اقدامات محدود کننده ای را اعمال می کنند، مردم نیوزیلند به تدریج به زندگی قبلی خود بازمی گردند تا شاهد بازگشایی اقتصاد کشور خود باشند.

«کتی لیان» کارشناس امور ارزی روز گذشته به شبکه سی ان بی سی آمریکا گفت: "نیوزیلند و استرالیا در کنترل کووید-۱۹ بسیار موثر و کارا بوده و برای راه اندازی مجدد اقتصاد خود آماده هستند".

در واقع، آمادگی این کشورها برای از سرگیری فعالیت های خود به مفهوم آن است که آن ها از نظر بهبود اقتصادی یک گام از دیگر کشورها از جمله آمریکا جلوتر هستند و این به نوبه خود تاثیر بسیار مثبتی بر ارز آن ها می گذارد.»

کارشناسان بر این باور هستند که اوضاع نیوزیلند با سایر نقاط جهان تفاوت قابل توجهی دارد و بازگشت تدریجی چین به فعالیت های اقتصادی خود در تقویت اقتصاد این کشور نیز بسیار موثر خواهد بود.

کلید واژه :

بهداشت جهانی

،

ضدکرونا

،

نیوزیلند

ثبت نظرات
captcha