کد خبر : ۳۴۶۹۹۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

15 درصد سرماخوردگی ها به کروناویروس مربوط می شود

استاد پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه 15 درصد سرماخوردگی ها به کروناویروس مربوط می شود و این ویروس جدیدی نیست، اظهار داشت: انتظار داریم در فصل تابستان نیز شاهد این بیماری باشیم، اما شیوع آن کمتر است.

15 درصد سرماخوردگی ها به کروناویروس مربوط می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، نوذر نخعی بعد از ظهر امروز در نشست خبری مجازی با تشریح آخرین یافته های علمی در بحث بیماری کرونا با اشاره به انواع ماسک پزشکی و غیرپزشکی اظهار داشت: ماسک های خانگی، پارچه ای، کتانی، تجاری و دست دوز، غیرپزشکی و ماسک های جراحی و سه لایه نیز از جمله ماسک های پزشکی هستند.

وی بیان داشت: اما باید در نظر داشت، تنها ماسک های پزشکی استاندارد هستند که جنس آنها بدون بافت است و با ریختن یک قطره آب روی آن مشخص می شود که به آن جذب نمی شود، آخرین پیام سازمان بهداشت جهانی این است که در حال حاضر هیچ شواهدی مبنی بر این امر وجود ندارد که عموم مردم از ماسک استفاده کنند.

نخعی با اشاره به دلایل عدم لزوم استفاده از ماسک توسط عموم مردم که توسط سازمان بهداشت جهانی اعلام شده است، تصریح کرد: استفاده افراد سالم موجب ایجاد احساس امنیت کاذب در آنها می شود، هزینه های بی مورد را تحمیل می کند و در مدتی که کمبود ماسک وجود دارد، دست یافتن پزشکان و پرستاران به آن با مشکل مواجه می شود.

وی افزود: همچنین مرکز مبارزه با بیماری های اروپا استفاده از آن را برای عموم مردم به دلایل ذکر شده، بیهوده دانسته و علاوه بر آن یک دلیل دیگر را که عدم استفاده صحیح از ماسک است به آن افزوده، بنابراین مهم ترین راهکار رعایت فاصله گذاری اجتماعی است.

نخعی با بیان اینکه بیش از 7 روز ویروس روی ماسک زنده می ماند و ماسک های خانگی به حدی منافذ آن بزرگ است که نفوذ ویروس را به داخل آن بیشتر می کند، عنوان کرد: تا حد امکان نباید در در جاهای شلوغ حضور پیدا کرد، اما در صورت لزوم موارد بهداشتی به ویژه فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود.

ادامه داد: همچنین مرکز مبارزه با بیماری های آمریکا اگر ماسک خانگی بزنید، بهتر از نزدن آن است که برداشت بنده این است که به دلیل فشار روانی ناشی از مرگ و میر مردم در این کشور چنین راهکاری اندیشیده اند.

استاد پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تأکید بر رفتارهای هوشمند در مقابله با ویروس کووید 19 ادامه داد: اخیراً مشخص شده است که در شهر کرمان بچه ها انتقال دهنده بیماری بودند که پیش از این از آن غافل بودیم.

نخعی خاطرنشان کرد: تحمل مردم از نظر شرایط اقتصادی و همچنین روحی و روانی کاسته شده است، اگر زمان عید نوروز مردم و مسئولان همکاری نمی کردند با شرایط وخیمی مواجه می شدیم، اکنون نیز با رشد کمی مواجه شدیم بر همین اساس باید مراقبت بیشتری کرد.

وی با تأکید بر اینکه گرمای مطلق ویروس را کمتر می کند، اما به طور کامل از بین نمی برد، اذعان داشت: دو سوم مقالات می گویند، آب و هوا در کاهش شیوع بیماری کرونا مؤثر است و یک سوم آن را مؤثر نمی دانند، اما نظر شخصی بنده این است که این عامل مؤثر است و طبق یافته های علمی به درجه حرارت، سرعت باد 14 روز قبل، جمعیت منطقه و تراکم آن بستگی دارد.

نخعی با تشریح تأثیر وضعیت آب و هوا در شیوع بیماری کووید 19 تأکید کرد: بهترین درجه حرارت 8.7 سانتیگراد، درجه رطوبت 60 درصد و باد با سرعت حدود 20 کیلومتر در ساعت نیز خوب ارزیابی شده، اختلاف دمای صبح و شب نیز اثرگذار است، بنابراین باید با گرم شدن هوا امید داشته باشیم، اما در عین حال مراقبت کنیم.

استاد پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه 15 درصد سرماخوردگی ها به کروناویروس مربوط می شود و این ویروس جدیدی نیست، اظهار داشت: انتظار داریم در فصل تابستان نیز شاهد این بیماری باشیم، اما شیوع آن کمتر است، برخی از منابع نیز می گویند که در فصل های پاییز و زمستان امکان دوباره فعال شدن آن وجود دارد هرچند بعضی از محققان معتقد هستند که این بیماری ممکن است، مانند سارس خودبه خود از بین برود.

نخعی تصریح کرد: هم اکنون علائم جدید بیماری کووید 19 به وضوح دیده می شود، 50 درصد نیز بی علامت هستند، علائم پوستی به صورت بثورات جلدی، قرمزی چشم، ضعف و فلج اندام های تحتانی که شبیه سکته مغزی است و درد ماهیچه نیز در موارد جدید مشاهده شده، اما دلیل تغییر این علائم هنوز مشخص نشده است.

وی ابراز داشت: آموزش مانند آنتی بیوتیک عمل می کند که هر چه بیشتر شود، مقاومت بیشتری نسبت به آن صورت می گیرد، بنابراین باید نسبت به تغییر شکلی آموزش اقدام کرد و همچنین اجبار بیشتری در رعایت مسائل بهداشتی صورت گیرد، البته می طلبد، بحث های علمی را برای مردم بازگو کنیم.

کلید واژه :

سرماخوردگی

،

کروناویروس

ثبت نظرات
captcha