کد خبر : ۳۴۶۹۸۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کمیته ملی زالوی طبی تشکیل شد

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تشکیل کمیته ملی زالوی طبی در سازمان غذا و دارو خبر داد.

کمیته ملی زالوی طبی تشکیل شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش روز چهارشنبه معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، محمدحسن عصاره در خصوص تشکیل این کمیته گفت: کمیته ملی زالوی طبی از جمله اقداماتی است که با هدف سامان بخشیدن به وضعیت این گونه با ارزش و ترویج، تجاری سازی و ورود شرکت های فناور و دانش بنیان به این حوزه صورت گرفته است،  تجارت زالو و فرآورده های آن دارای گردش مالی قابل توجهی است و هر عدد از این گونه ارزشمند در برخی مراکز درمانی اروپا تا ۱۰ یورو به فروش می رسد.

وی خاطرنشان کرد: بر خلاف بسیاری دیگر از روش های این حوزه از درمان، با توجه به تماس مستقیم زالو با خون انسان باید تولید و تکثیر و روش های درمانی  مرتبط با آن منطق با اصول بهداشتی  و استانداردهای پذیرفته شده بین المللی باشد.

وی یادآور شد: پیرو مصوبه یکصد و نهمین جلسه ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی مبنی بر تشکیل کمیته ملی زالوی طبی با همکاری نمایندگان دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان شیلات ایران، سازمان دامپزشکی، سازمان حفاظت از محیط زیست، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه تهران، این کمیته در سازمان غذا و دارو تشکیل شد.

معصومه ملک  استاد دانشگاه و دبیر این کمیته و مجری طرح تحقیقاتی رهاسازی زالوهای تکثیر شده در مناطق حفاظت شده هم در تشریع فعالیت های انجام شده در این زمینه گفت: استفاده گسترده از روش های درمانی مرتبط با زالو در کشور از اعصار گذشته رایج بوده است ولی جمع آوری غیر اصولی زالوهای طبی از طبیعت در ایران این گونه را تا مرز انقراض پیش برد.

وی تاکید کرد: فعالیت طیف وسیعی از افراد در این زمینه و وجود نگرانی های مشخص بهداشتی و زیست محیطی، سامان بخشی و ترویج تکثیر و پرورش زالوی سالم را ضروری کرد.

مجری طرح تحقیقاتی رهاسازی زالوهای تکثیر شده در مناطق حفاظت شده استفاده از زالوهای جمع آوری شده از طبیعت، تغذیه زالو از خون های ناسالم و واردات زالوی غیر بهداشتی را از جمله آسیب های این حوزه بر شمرد و بیان کرد: در سال ۱۳۹۴ طرح تولید زالوی طبی و رها سازی این گونه در عرصه های طبیعی به کمک ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی ارائه شد،  با حمایت این ستاد، مطالعات ژنتیکی و جامع در این زمینه انجام گرفت و زالوها در شرایط استاندارد و بهداشتی جهت رها سازی تولید شدند.

وی به برخی مشکلات اجرای این طرح اشاره کرد و افزود: بر این اساس چهار استخر بزرگ در مزرعه پژوهشی پردیس علوم دانشگاه تهران واقع در محمدشهر ایجاد شد و با رهاسازی نمونه های پرورش یافته در این محل زیستگاه حفاظت شده زالوی طبی ایجاد شده است.

وی یادآور شد: درحال حاضر قیمت این گونه در برخی مراکز درمانی اروپا نزدیک به ۱۰ یورو است و از توجیه مالی بسیار خوبی برخوردار است،  امیدوار هستیم با توجه بیشتر زیست بوم دانش بنیان و خلاق کشور و حمایت های معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، شاهد حضور شرکت های خلاق، فناور و دانش بنیان بیشتری در این حوزه باشیم.

کلید واژه :

زالوی طبی

ثبت نظرات
captcha