کد خبر : ۳۴۶۹۸۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تولید ضد عفونی کننده سطوح برای ویروس کرونا با محافظت 90 روز

محققان هنگ کنگی نوعی پوشش ضد ویروس تولید کرده اند که می تواند به مدت ۹۰ روز از سطوح در برابر ویروس کرونا محافظت می کند. این اسپری به زودی برای مصارف خانگی توزیع می شود. ساخت این پوشش که ۱ ـMAP نام دارد، ۱۰ سال زمان برده است و می توان آن را روی سطوحی که به طور مکرر استفاده می شود از قبیل: دستگیره ها، نرده ها و دکمه های آسانسور برای محافظت در برابر ویروس کرونا اسپری کرد.

تولید ضد عفونی کننده سطوح برای ویروس کرونا با محافظت 90 روز

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، طبق اعلام گروهی از متخصصان هنگ کنگی در دانشگاه HKUST ساخت این پوشش که ۱ ـMAP نام دارد، ۱۰ سال زمان برده است و می توان آن را روی سطوحی که به طور مکرر استفاده می شود از قبیل: دستگیره ها، نرده ها و دکمه های آسانسور برای محافظت در برابر ویروس کرونا اسپری کرد.

این سطوح به طور مکرر لمس می شوند و در عین حال به عنوان یک وسیله بسیار مؤثر برای انتقال بیماری ها عمل می کنند.

به گفته متخصصان هنگ کنگی، پوشش اسپری از میلیون ها نانوکپسول حاوی مواد ضدعفونی کننده ایجاد می شود که حتی پس از خشک شدن نیز در کشتن و از بین بردن باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها موثر است.

اثر ۱ ـMAP توسط پلیمر های حساس به گرما افزایش می یابد که برخلاف مواد ضدعفونی کننده رایج مانند سفیدکننده یا الکل، مواد ضدعفونی کننده را در تماس با انسان کپسوله و آزاد می کند.

متخصصان تاکید کردند که این ماده برای محیط و پوست غیرسمی و بی خطر است.

اسپری ضدعفونی کننده ۱ ـMAP در ماه فوریه پس از انجام آزمایش های بالینی در یک بیمارستان و مرکز مراقبتی در هنگ کنگ در اوایل سال جاری میلادی (۲۰۲۰) برای استفاده رسمی و گسترده مصرف کنندگان تأیید شد.

این اسپری از ماه آینده در مغازه های هنگ کنگ به فروش می رسد. تاکنون با کمک یک خیریه خانه های بیش از هزار خانواده کم درآمد در این شهر با اسپری ۱ ـMAP ضدعفونی شده است.

به گفته متخصصان، همچنین مراکز خرید، مدارس و امکانات ورزشی در سراسر هنگ کنگ نیز از این اسپری پوششی استفاده کرده اند. گفته می شود به طور متوسط ضدعفونی کردن یک مدرسه با این اسپری بسته به اندازه آن بین ۲۰۵۰ تا ۵۱۳۰ پوند هزینه دارد.

دانشگاه علوم و فناوری هنگ کنگ به کمک شرکای صنعتی خود در نظر دارد نسخه های ۵۰ و ۲۰۰ میلی لیتری اسپری ضدعفونی کننده ۱ ـMAP را برای مصارف خانگی تولید کند که قیمت های آن ها بین ۲۵ تا ۷۰ پوند است.

کلید واژه :

تولید ضد عفونی کننده

،

ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha