کد خبر : ۳۴۶۹۸۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تاکید WHO بر اهمیت اجرای توصیه های این سازمان برای مهار کرونا

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت به کشورها توصیه کرده است که هنگام اتخاذ و اجرای پاسخ های مقابله ای خود به همه گیری کروناویروس توصیه های این سازمان بهداشت عمومی را در نظر بگیرند.

تاکید WHO بر اهمیت اجرای توصیه های این سازمان برای مهار کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، تئودور آدهانوم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت (WHO) در آخرین کنفرانس مطبوعاتی خود در ژنو اعلام کرد: کشورهایی که مطابق دستورالعمل های قبلی این سازمان به مدیریت شیوع بیماری کووید-۱۹پرداخته اند، در حال حاضر "در وضعیت بهتری" از سایرین قرار دارند.

آدهانوم با تاکید بر اینکه اگر رهبران دولت ها زودتر اقدامات مهار ویروس را برای کنترل شیوع اتخاذ می کردند، برخی از شیوع ها شدت کمتری داشتند، خاطر نشان کرد: هنگامی که سازمان جهانی بهداشت حدود 4 ماه قبل اعلام وضعیت اضطراری جهانی کرد، تنها ۸۲ مورد ابتلا در ۱۸ کشور خارج از چین شناسایی شده بود و هیچ مرگ و میر ناشی از کرونایی در این ۱۸ کشور گزارش نشده بود.

وی با اشاره به این که کشورها می توانستند پروتکل هایی را برای رسیدگی به موقع به همه گیری کرونا پس از انتشار این اعلامیه اجرا کنند، تاکید کرد: جهان باید با دقت به هشدارهای سازمان جهانی بهداشت گوش می سپرد.

تئودور آدهانوم با تاکید بر اهمیت گوش دادن به توصیه های سازمان جهانی بهداشت، اظهار داشت: هر کشور می توانست تمام اقدامات بهداشت عمومی خود را پس از اعلام وضعیت اضطراری جهانی ممکن سازد.

زمانی که اعلامیه سازمان جهانی بهداشت منتشر شد، این سازمان نتیجه گیری های خود را در مورد نحوه برخورد چین از شیوع اولیه به اشتراک گذاشت و سایر کشورها را جهت محافظت از جمعیت خود راهنمایی کرد.

سازمان جهانی بهداشت در اعلامیه ای که در ۳۰ ژانویه منتشر و اعلام وضعیت اضطراری جهانی کرد با استناد به راهنمایی مشاوران متعلق به کمیته اضطراری خود نوشته بود: این کمیته معتقد است هنوز هم می توان شیوع این ویروس را قطع کرد، به شرطی که کشورها اقدامات قدرتمندی را برای تشخیص زودهنگام بیماری، جداسازی و درمان موارد مبتلا، ردیابی مبتلایان و افراد در تماس با آن ها و تبلیغ اقدامات فاصله گذاری اجتماعی متناسب با خطر اعمال کنند.

این بیانیه ادامه داد بود: انتظار می رود صادرات بین المللی بیشتر موارد ابتلا در هر کشوری ظاهر شود. بنابراین، همه کشورها باید برای مهار از جمله نظارت فعال، تشخیص زودهنگام، قرنطینه و مدیریت موارد ابتلا، ردیابی مبتلایان و افراد در تماس با آن ها و جلوگیری از گسترش پیش رو آماده شوند.

در طول کنفرانس مطبوعاتی سازمان جهانی بهداشت در روز گذشته (دوشنبه)، تئودور آدهانوم تاکید کرد که توصیه های سازمان جهانی بهداشت "بر اساس بهترین علوم و شواهد" صادر می شود اما عمل کردن یا نکردن طبق این توصیه های علمی بستگی به خود کشورها دارد. 

بنا بر گزارش نیوزویک، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت در پایان تصریح کرد: ما هیچ وظیفه ای برای مجبور کردن کشورها نسبت به اجرای توصیه های این سازمان نداریم و هر کشور باید مسئولیت های خود را به عهده بگیرد.

کلید واژه :

WHO

،

مهار کرونا

ثبت نظرات
captcha