کد خبر : ۳۴۶۹۸۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مصرف بی رویه و آلودگی شیمیایی سهم محیط زیست از کرونا

مصرف بی رویه آب، افزایش کاربرد شوینده های آلاینده محیط زیست و افزایش مصرف پلاستیک ها از مشکلات ناشی از کرونا برای محیط زیست برشمرده می شود.

مصرف بی رویه و آلودگی شیمیایی سهم محیط زیست از کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، شینا انصاری مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران درباره تأثیر بیماری کرونا بر محیط زیست گفت: اغلب گفته می شود که کرونا به دلیل کاهش سفرهای هوایی و زمینی به سود محیط زیست است و گزارش هایی در جهان منتشر شد که از کاهش آلاینده های هوا و گازهای گلخانه ای، آرامش نسبی حیوانات و مواردی از این دست خبر می دهد. صرف نظر از اینکه اکنون فعالیت ها و ترددها تقریباً به وضعیت عادی برگشته و همین تنفس طبیعت هم که موجب خوشحالی دوست داران محیط زیست شده تنفسی ناپایدار و موقت بوده، شرایط کنونی متأثر از کرونا مشکلات بسیاری برای محیط زیست ایجاد کرده است.

او توضیح داد: کارهای مختلفی که در شرایط متأثر از بیماری کرونا انجام می شود بر محیط زیست اثرات منفی می گذارند. یکی از این موارد، مصرف بیش از اندازه آب است. اگرچه امسال و پارسال بارشهای مناسبی داشتیم اما نباید فراموش کرد که این بارش ها مقطعی است و کشور ما مجموعاً سرزمین کم آبی است.

انصاری افزود: افزایش استفاده از شوینده ها و مواد شیمیایی یکی دیگر از مشکلات است. عمده ضدعفونی کننده های خانگی از آب ژاول و یا همان وایتکس و مواد بر پایه الکل هستند که مشکل بیشتر در مواد کلره یعنی آب ژاول است که آلاینده آلی پایدار است و منجر به آلودگی آب و خاک می شود.

او تأکید کرد: نکته مهم در استفاده از مواد ضدعفونی کننده شیمیایی این است که ضمن توجه به ملاحظات ایمنی باید در محیط های بسته غلظت های مجاز و توصیه شده را رعایت کرد تا از آسیب به محیط زیست جلوگیری شود.

انصاری افزایش استفاده از محصولات پلاستیکی را مشکل دیگر شرایط مرتبط با کرونا دانست و گفت: مردم این روزها از دستکش و محصولات پلاستیکی بیشتر استفاده می کنند. مصوباتی در دولت و شهرداری برای کاهش مصرف ظروف یکبار مصرف و بطری های پلاستیکی وجود داشت، اما در حال حاضر اولویت رعایت موازین بهداشتی، این مصوبات را تحت الشعاع قرار داده است. اینها عواقب منفی کرونا برای محیط زیست است و در شرایط همه گیری به هر حال برخی اقدام ها برای حفظ سلامت جامعه باید انجام شود اما می توان ملاحظاتی را برای کاهش تبعات زیست محیطی اقدامات در نظر گرفت.

او یادآور شد: می توان از مصرف بی رویه آب و شوینده ها پرهیز کرد یا از شوینده های جایگزین با مخاطرات کمتر استفاده کرد و در حوزه پلاستیک هم مهمترین کمک شهروندان به محیط زیست استفاده کمتر از محصولات پلاستیکی، کاهش تولید پسماند و کمک به تفکیک زباله های خشک و تر خواهد بود.

تلاش شهرداری تهران برای کاهش تبعات آلودگی محیط زیست ناشی از کرونا

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در این باره گفت: خوشبختانه در شهرداری تهران از آب ژاول و وایتکس، برای ضدعفونی فضاهای شهری استفاده نمی شود و از آب اکسیژنه استفاده می شود که به دلیل فرّار بودن تبعات به مراتب کمتری برای محیط زیست دارد. همچنین در شهرداری تهران دستورالعمل محیط زیستی مواد ضدعفونی کننده تهیه شد و در ویرایش اول این دستورالعمل ملاحظات مربوط به ضدعفونی کننده هایی که در رابطه با کرونا مصرف می شوند ابلاغ شد.

انصاری توضیح داد: در این ویرایش آمده که چه موادی را می توان به کار برد، با چه غلظتی باید استفاده شود، حدود مجاز آن چقدر است و در چه محلی می توان هر کدام را به کار برد چرا که برای پاکسازی محیط های داخلی و سطوح پر تماس شرایط متفاوتی از فضاها و المان های شهری مثل وسایل بازی و ورزشی، مخازن زباله و غیره حاکم است.

او گفت: این دستورالعمل از طریق کمیته محیط زیست مجمع کلانشهرها به شهرهای دیگر هم ارائه شد که می تواند به عنوان راهنما مد نظر قرار بگیرد. تفاوت مهم این دستورالعمل با موارد مشابه قبلی در آن است که تاکنون صرفاً الزامات بهداشتی و ایمنی لحاظ می شد اما در این دستورالعمل ملاحظات مرتبط با مخاطرات و آلودگی های محیط زیست، حیوانات شهری و گیاهان نیز لحاظ شده است.

کلید واژه :

آلودگی شیمیایی

،

سهم محیط زیست

،

کرونا

ثبت نظرات
captcha