کد خبر : ۳۴۶۹۷۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

گزارش سی.ان.ان از شکاف عمیق طبقاتی در فرانسه در دوران شیوع کرونا

در حالیکه بسیاری از حاشیه نشین های فرانسه با بحران کرونا و فقر دست و پنجه نرم می کنند و بسیاری از بیمارستانها با کمبود تست های تشخیص کرونا ر وبرو هستند، بسیاری از ثروتمندان این کشور به تست های آنتی بادی کرونا دسترسی دارند.

گزارش سی.ان.ان از شکاف عمیق طبقاتی در فرانسه در دوران شیوع کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، شبکه آمریکایی «سی ان ان» در گزارشی به شکاف عمیق طبقاتی در فرانسه در بحبوحه شیوع کرونا اشاره کرد و نوشت، در حالیکه در شرایط فعلی شیوع کرونا، میلیاردرها خود را در مخفیگاههای لوکس مدیترانه ای قرنطینه کرده اند، ساکنان مناطق محروم و پرجمعیت فرانسه نه تنها با افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا بلکه با ناآرامی ها در خیابان های پایتخت روبرو هستند.

این گزارش سپس به ناآرامی های اخیر فرانسه در مناطق حاشیه نشین پاریس در اعتراض به تشدید قوانین قرنطینه مرتبط با کرونا اشاره کرد و گزارش داد که ناآرامی ها اوایل هفته گذشته در پاریس به دنبال رفتارهای خشونت آمیز و نژادپرستانه پلیس در دوران شیوع کروناویروس آغاز شد.

تصاویر منشتر شده در شبکه های اجتماعی، خودروها و سطل های زباله را در حال سوختن در خیابان های پاریس نشان می داد و تصاویری از درگیری معترضان و نیروهای امنیتی در رسانه های اجتماعی فرانسه قرار گرفته بود.

از ۱۷ ماه مارس (۲۷ اسفندماه) که دولت فرانسه برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا اعلام وضعیت قرنطینه کرد، این قوانین در فرانسه تأثیرات کاملاً متفاوتی را برای افراد در نقاط مختلف این کشور داشته است.

ممنوعیت های وضع شده این کشور برای تمامی مشاغل غیرضروری تا ۱۱ ماه می (۲۲ اردیبهشت ماه) و همچنین ضرورت دریافت مجوز برای هرگونه عبور و مرور، تأثیرات بسیار منفی بر آندسته از افرادی گذاشته که در مناطق فقیرنشین فرانسه به سرمی برند.

سی ان ان سپس ادامه داد، در مقابل، در یکی از بخش های ثروتمند فرانسه، اهالی در حالی به تست های آنتی بادی کرونا دسترسی دارند که بیمارستان ها و خانه های سالمندان حتی در انجام تست های تشخیص کرونا با مشکل مواجه هستند.

تنش ها در مناطق حاشیه نشین پاریس شنبه هفته گذشته و در پی تصادف یک موتورسوار و خودروی پلیس آغاز شد و بنا به گزارش سی ان ان، پلیس فرانسه در «وینیو لگرن» درب خودروی خود را در مسیر حرکت یک موتورسوار از منطقه حاشیه نشین باز کرد و همین امر آسیب شدیدی را به پای این جوان فرانسوی وارد آورد و علیرغم آنکه بسیاری این حرکت پلیس را عمدی تلقی کرده اند، پلیس در یک کنفرانس خبری مدعی شد که این تنها یک حادثه بوده است  و مدعی شد که بعد از آن واقعه، ۵۰ نفر با پرتابه هایی، پلیس را هدف قرار دادند.

در ادامه ناآرامی ها در پایتخت فرانسه، روز سه شنبه هفته گذشته، یک مدرسه ابتدایی در منطقه  «ژنویلیه» در شمال منطقه حاشیه نشین پاریس بعد از درگیری های میان معترضان و پلیس به آتش کشیده شد.

معترضان به قوانین سرسختانه قرنطینه برای جلوگیری از شیوع کرونا می گویند که قوانین سرسختانه قرنطینه موجب شده که کروناویروس هم بیشتر قربانیان خود را از طبقه کارگر جامعه فرانسه بگیرد و این قشر در مقایسه با قشر متوسط و مرفه جامعه بیشتر در مقابل این بیماری حساس باشند.

یک خبرنگار و فعال فرانسوی در این خصوص توضیح می دهد: «در مناطق حاشیه نشین، خانواده های بزرگی با هشت نفر جمعیت یا بیشتر در خانه های اجاره ای به سر می برند....این افراد، صندوقدار، پیک موتوری، پستچی و افرادی هستند که از امتیاز کار کردن از خانه بهره مند نیستند».

سی ان ان سپس ادامه داد،  ویروس کرونا تأثیر بسیار آنی و غم انگیزی در مرگ و میر افراد در مناطق حاشیه نشین پاریس داشته است به طوریکه طبق گفته موسسه ملی آمار فرانسه، در منطقه «سن سنت دنیس» که در مجاورت وینیو لگرن» قرار گرفته است، در هفته ۳۰ مارس تا ۵ آوریل (۱۱ تا ۱۷ فروردین) در مقایسه با تعداد آمار مورد انتظار در این بازه زمانی از سال، شاهد افزایش ۲۹۵ درصدی مرگ و میر بوده است.

طبق آمار اعلام شده، در بازه زمانی اعلام شده، منطقه «او دو سن» که وینیو لگرن در آنجا واقع شده است، شاهد افزایش ۲۵۵ درصدی نرخ مرگ و میر بوده است و این در حالی است که با شیوع ویروس کرونا، در پاریس آمار مرگ و میر در بازه زمانی مذکور افزایش ۱۷۴ درصدی و در کل فرانسه افزایش ۶۱ درصدی داشته است.

طبق آمار و ارقام اعلام شده تا روز گذشته (دوشنبه)، مجموع مبتلایان به کروناویروس در فرانسه ۱۶۵ هزار و ۸۴۲ نفر و مجموع قربانیان این ویروس ۲۳ هزار و ۵۲۱ نفر بوده است.

گزارش های متعددی از رفتارهای تبعیض آمیز و نژادپرستانه پلیس فرانسه در سالهای اخیر منتشر شده است به طوریکه طبق تحقیقاتی که در سالهای اخیر انجام گرفته، پلیس این کشور اروپایی در ایست و بازرسی های خود بیشتر اقلیت ها را هدف قرار می دهد.

طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۹ درباره رفتارهای پلیس فرانسه در پاریس صورت گرفت، مشخص شد که سیاهپوستان ۶ برابر سفید پوستان در ایست بازرسی پلیس متوقف شده اند و اعراب ۷.۶ برابر بیش از سفیدپوستان در ایست و بازرسی پلیس فرانسه متوقف شده اند.

این شبکه آمریکایی ادامه داد، در حالیکه مردم مناطق حاشیه نشین پاریس با فقر و بیماری کرونا دست و پنجه نرم می کنند، گزارش هایی منتشر شده که نشان می دهد در مناطق غنی و ثروتمند فرانسه در شرایطی که خانه های سالمندان و بیمارستان ها با مشکلات کمبود تجهیزات پزشکی مواجه هستند، تستهای آنتی بادی کرونا به طور خصوصی برای ثروتمندان انجام می شود.

هفته گذشته روزنامه محلی «وار ماتین» گزراش کرد که  یک کلینیک خصوصی واقع در قلمرو انحصاری «سن تروپیه» (of Les Parcs Des St-Tropez)، آزمایشات غربالگری کرونا را بر روی ساکنان این منطقه انجام داده است.

شهردار سن تروپیه بعد از آن تأیید کرد که ۶۰ آزمایش سرولوژی انجام گرفته که در آن نمونه های خون افراد مورد بررسی قرار می گیرد تا مشخص شود که آیا فرد مورد نظر در مقابل کرونا، پادتن تولید کرده یا خیر.

این خبر در حالی منتشر شده است که «ادوارد فیلیپه» نخست وزیر فرانسه در تاریخ دوم آوریل (۱۴ فروردین ماه) اعلام کرد که نگرانی هایی در خصوص ذخایر محدود برخی داروها وجو د دارد.

تست های تشخیصی با تست های سرولوژی تفاوت دارد. تست های تشخیصی نشان می دهد که آیا شما در حال حاضر مبتلا به کرونا هستید و این در حالی است که تست های سرولوژی نشان می دهد که آیا شما قبلاً به این ویروس مبتلا شده اید یا خیر.

پیش از این یکی از افراد محلی به واشنگتن پست گفت که مردم سن تروپیه از این مسئله خشمگین هستند که اهالی ثروتمند که برخی از عمارت های آنها دهها میلیون دلار ارزش دارد به تست های آنتی بادی کرونا دسترسی دارند و این در حالی است که بیمارستانهای منطقه ای در تلاش هستند تا تست های تشخیص کرونا در خانه های سالمندان  را افزایش دهند.

این گزارش ادامه می دهد در حالیکه از برخی از افراد طبقه ثروتمند جامعه فرانسه به تست های آنتی بادی کرونا دسترسی دارند اما دیگران به واسطه ترس از ترک خانه یا به دلیل عدم اطلاع از چگونگی تماس با سرویس های درمان و بهداشت، استفاده از درمان های ضروری پزشکی را متوقف می کنند.

«عبدالعلی البدوی» یکی از پرستارانی که در منطقه حاشیه نشین شهر زندگی می کند در تحلیل شکاف طبقاتی در فرانسه در بحبوحه شیوع کرونا تصریح کرد: «همه در مقابل این بحران سلامت (کرونا) یکسان نیستند (در صورتیکه) همه باید یکسان باشند. کروناویروس بحران اجتماعی ایجاد نکرد، کروناویروس به سادگی سطح بدبختی که هم اکنون بعضی از افراد در آن به سر می برند را نشان داد. من فکر می کنم که افراد به منظور آنکه عملکرد بهتری در آینده داشته باشند، باید از آن درس بگیرند. کرونا باید فرصتی برای تغییر شیوه تعامل با افرادی باشد که هر روز با بی عدالتی ها مواجه هستند».

کلید واژه :

فرانسه

،

دوران شیوع کرونا

ثبت نظرات
captcha