کد خبر : ۳۴۶۹۶۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

اصراری به استفاده ماسک N۹۵ در مترو نداریم

سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص برنامه های این وزارتخوانه برای تامین ماسک در متروها، گفت: ما تولید کننده نیستیم و تامین، تولید و توزیع ماسک هابه عهده به وزارت صمت است. تنها در صورتی که تصمیماتی برای ارائه ماسک به داروخانه ها اتخاذ شود، نظارت با سازمان غذا و دارو خواهد بود.

اصراری به استفاده ماسک N۹۵ در مترو نداریم

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر کیانوش جهانپور در ارتباط ویدیوکنفرانسی با خبرنگاران، در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا درباره دستگاه زباله سوز اهدایی از کشور چین و این که این دستگاه به کدام شهر اختصاص می یابد، گفت: این دستگاه، دستگاه خاصی نیست. به طور کلی ویروس کرونا در درمای ۷۵ درجه سانتی گراد از بین خواهد رفت که الزاما نیازمند دستگاه خاصی نخواهیم بود.  این دستگاه در کشور قابل تولید است و در صورتی که یک نمونه آن به صنعتگران اهدا شود قادر به تولید تعداد قابل توجهی از آن خواهند بود. البته بنده اطلاعی از رقابت بین استانی برای رسیدن این دستگاه زباله سوز به تهران یا قم ندارم. این موضوع نیز قابل توجه است که موضوعات پر اهمیت تر به ستاد گزارش می شود و ممکن است این موضوع در بخش های فرعی مطرح شده باشد.

اصراری به استفاده ماسک N۹۵ در متروها نداریم

وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در خصوص برنامه های وزارت بهداشت برای تامین ماسک در ایستگاه های مترو به دنبال اجباری شدن زدن ماسک در مترو، تصریح کرد: ما تولید کننده نیستیم و تامین، تولید و توزیع ماسک هابه عهده  به وزارت صمت است. تنها در صورتی که تصمیماتی برای ارائه ماسک به داروخانه ها اتخاذ شود، نظارت با سازمان غذا و دارو خواهد بود. 

وی در ادامه در خصوص نحوه قیمت گذاری ماسک ها، بیان کرد:  پیش از این اداره تجهیزات پزشکی قیمت گذاری ها را انجام داده و تغییری در قیمت گذاری تا کنون صورت نگرفته است. ما اصراری به استفاده ماسک N۹۵ در متروها نداریم و مردم می توانند بر اساس فیلم های آموزشی وزارت بهداشت اقدام به تهیه ماسک های خانگی کنند. اکنون با توجه به بالا رفتن ظرفیت های تولیدی، سطح ارائه ماسک بالاست و نگرانی برای تامین ماسک در نقاط مختلف نداریم.

هیچ جایگزینی برای تست PCR فعلا وجود ندارد

وی در پاسخ به سوالی در خصوص میزان انجام تست های آزمایشگاهی در کشور، گفت: مطابق آخرین ظرفیت های ایجاد شده در نظام آزمایشگاهی کشور، تست PCR که به صورت رایگان انجام می شود، حدود ۱۵ هزار مورد است که تا ۲۰ هزار مورد نیز قابلیت افزایش دارد که این ظرفیت در منطقه مدیترانه شرقی قابل توجه است. حتی در کشورهایی که ظرفیت تست بالاتر از کشور ما هست هم ۵ تا ۶ برابر میانگین روزهای منتهی به انجام تست را می توانند انجام بدهند. موارد مثبت این تست تا ۶۰درصد قطعی است، اما موارد قطعی کاذب نیز به طور میانگین تا ۴۰ دارد. همزمان تلاش کردیم که با ارتقای نمونه برداری، ضریب خطا کاهش پیدا کند که در روزهای اخیر این ضریب خطا کاهش یافته است. توجه کنید هیچ جایگزینی برای تست PCR فعلا وجود ندارد.

چرایی عدم ابتلای بیماران HIV به کرونا

جهانپور در پاسخ به سوالی درباره چرایی احتمال عدم ابتلای بیماران اچ آی وی مثبت به ویروس کرونا جدید، اظهار کرد: استفاده از داروهای آنتی ویروس برای بیماران مبتلا به اچ آی وی از روزهای اول شیوع بیماری مطرح بود و حتی در پروتکل اولیه هم از داروی "کلترا" استفاده می شد که برای بیماران مبتلا به اچ آی وی هم استفاده می شود. البته گزارش هایی که داریم، لزوما اثربخشی کلترا در کنترل کرونا نشان داده نشده است. بر اساس آخرین اطلاع بنده ۱۲۰۰ نفر از مبتلایان به HIV تست کرونا دادند که تست شان منفی بود، اما این به معنای عدم ابتلای قطعی این افراد نیست، اما به نظر می رسد سطحی از حفاظت فردی برای این افراد ایجاد شده است که کم تر از یک جامعه عادی به این بیماری مبتلا می شوند.

سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص استفاده از داروهای روماتیسم برای درمان مبتلایان به کرونا،  ادامه داد: داروی هیدروکسی کلروکین که برای بیماران کرونایی استفاده می شود به جز آن که دارویی برای درمان مالاریا بود در برخی موارد برای افراد مبتلا به روماتیسم هم استفاده می شد. از سوی دیگر برخی بیماران همزمان کاندید دریافت کرتون ها نیز بودند که اثربخشی نسبی نیز داشته است. داروی "اکتمرا" که تولید شرکت سوییسی است همزمان در یکی از شرکت های دارویی به صورت آزمایشگاهی تولید می شود که از این دارو که برای موارد شدید روماتیسم استفاده می شود؛ اکنون از این دارو به صورت مطالعات بالینی در یک طرح تحققاتی از این دارو استفاده کرده ایم لذا از آنجا که به نظر می رسه عوارض شدید بیماری ناشی از آبشار التهابی فعال است قاعدتا داروهای روماتولوژی می توانند موثر باشند اما هیچ کدام درمان قطعی کرونا نیست.

درمان بیماران کرونایی صرفا با طب سنتی امکان پذیر است؟

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره درمان کرونا با طب ایرانی اظهار کرد: تعدادی طرح تحقیقاتی با مبانی طب سنتی ایرانی در بیمارستان ها در حال انجام است. فعلا هیچ مورد گزارشی از اثربخشی قطعی آنها در درمان کرونا نداریم و قاعدتا آنچه به عنوان توصیه ها عنوان می شود را دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت و دانشکده های طب سنتی دانشگاه های علوم پزشکی منتشر می کند، مبتنی بر یافته ها و آموزه های کلی طب ایرانی در ارتقا سلامت عمومی و سیستم ایمنی در مواجهه با بیماری های عفونی و واگیر است و خاص بیماری کرونا نیست. مطالعاتی مثل طب مدرن را در دست اقدام داریم. پزشکی، علمی مبتنی بر شواهد است و اگر شواهد متقن مبنی بر اثربخشی و سودمندی یک دارو یا فرآورده طبیعی یا یک روش درمان سنتی مشخص شود، مثل روش های طب مدرن قابل تجویز خواهد بود و حتی می توانیم آن را به عنوان روش مکمل در پروتکل درمان بیماری کرونا وارد کنیم.

اظهارنظرهای سیاسی درباره کرونا

اطلاعات کرونا از سامانه HIS اخذ نمی شود

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه برخی شبکه های فارسی زبان خارجی وزارت بهداشت را متهم به آمارسازی کرده و ادعا کرده اند که  بیشتر مبتلایان به کرونا  ثبت نمی شوند و اطلاعات مبتلایان کرونا با چند روز تاخیر در سامانه ثبت می شود و آنها به برخی اسناد از آمار مبتلایان از طریق سامانه های HIS بیمارستانی دست پیدا کرده اند، گفت: برخی اظهارنظرها در خصوص کرونا سیاسی است، افرادی کارمند سرویس های اطلاعاتی هستند که در گرداندن رسانه فارسی زبان خارج از کشور نقش دارند.

وی افزود: باید به این نکته توجه داشت که این اظهار نظرها ناشی از بی اطلاعی این افراد است که اقدام به خبرسازی می کنند. ما از HIS بیمارستانی آمار روزانه بیماران کرونایی را نمی گیریم؛ چرا که هنوز  ارتباط این اتصال و درگاه مشترک در این سامانه نداریم، این سامانه ها آفلاین است و به هیچ وجه ارتباطی ندارند و ممکن است بعضا آمار هفتگی هم نداشته باشند. ما از مسیر و سامانه دیگری که این دوستان اطلاع ندارند، اطلاعات بیماران و فوتی های کرونایی را به روز داریم و ماکسیمم اختلاف آمار ما با اطلاعات آزمایشگاهی و مراکز درمانی ۲۴ ساعت است. ما به هیچ وجه اطلاعات خود را از HIS بیمارستان نمی گیریم و برای اطلاعات سریع این سامانه را انتخاب نکرده ایم. در معاونت های بهداشت و درمان سامانه های مختلف داریم  که هر کدام کاربرد خود را دارند، اما ما از سامانه ای که اسم آنها را بسیاری می دانند، اطلاعات نمی گیریم. سمانه ای که این رسانه های معاند اعلام کردند، بعضا تا ۴۵ روز اطلاعات به روز نخواهد شد.

محدودیت اعمال جراحی زیبایی به قوت خود باقی است

وی در پاسخ به سوالی در خصوص محدودیت ها برای اعمال جراحی زیبایی و چگونگی انجام اعمال جراحی الکتیو یا غیرضروری، اظهار کرد: بر اساس بخشنامه معاونت درمان وزارت بهداشت، در استان های مختلف با توجه به دانشگاه های علوم پزشکی، جراحی های غیراورژانسی قابل انجام است. اما همچنان برای انجام اعمال جراحی لوکس و زیبایی مجوزی نداده ایم.

تا 35 درصد تخت های ICU اختصاصی کرونا، خالی است

وی افزود: قسمت زیادی از تخت های بیمارستانی که به کرونا تخصیص یافته بود، در حال حاضر خالی است. حتی یک دوم تخت های آی سی یو به کرونا اختصاص یافته بود که بیش از ۳۰ تا ۳۵ درصد همان یک دوم هم در حال حاضر خالی است و می توان از این ظرفیت برای پذیرش بیماران الکتیو استفاده کرد، فلذا ارائه خدمات با پروتکل های ابلاغی در حال انجام است.

نحوه تمدید نسخه های بیماران مزمن

سخنگوی وزارت بهداشت، در پاسخ به سوالی درباره تمدید نسخه های بیماران مزمن اظهار کرد: داروهای معمول بیماران مزمن با نشان دادن همان نسخه قبلی، حتی تا شش بار قابل تحویل است. بیماران قلبی و عروقی، فشار خون، دیابتی و سایر بیماری های مزمن می توانند دارو را به این صورت تحویل بگیرند. البته این موضوع شامل برخی داروهای آنتی بیوتیک نیست. بیماری های مزمن که معمولا بیماری های غیرواگیر را شامل می شود، شامل این موضوع هستند. از سوی دیگر راه اندازی کلینیک ها و درمانگاه ها و بیمارستان ها هم در دستور کار است و برای تجدید نسخه هم مشکلی در هفته های آتی نخواهیم داشت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تغییری در بیمارستان های پذیرنده بیماران کرونایی به وجود آمده است یا خیر؟ بیان کرد: با توجه به روند متفاوت بیماری در استان های مختلف این روند در هر استان به نوعی است. قاعدتا با کاهش موارد ابتلا به بیماری برخی از بیمارستان ها در برخی نقاط از سرویس دهی به بیماران کرونایی خارج شده اند البته؛ در شهرهایی که تنها یک بیمارستان داشتند همچنان یک بخش به بیماران کرونایی اختصاص دارد.

کدام اپلیکیشن ها در بحران کرونا با وزارت بهداشت همکاری دارد؟

جهانپور در خصوص اپلیکیشن های کرونایی که با وزارت بهداشت همکاری دارند، بیان کرد: اپلیکیشن ماسک به طور رسمی با وزارت بهداشت همکاری دارد و سامانه salamat.gov.ir نیز همچنان در دسترس است. بقیه موارد مورد تایید وزارت بهداشت نیستند و فقط اپلیکیشن ماسک از وزارت بهداشت تاییدیه دارد.

لغو طرح ترافیک در کلانشهرها به قوت خود باقی است

جهانپور درباره احتمال برقراری مجدد طرح ترافیک در تهران و کلانشهرها گفت: در مورد طرح ترافیک و موارد مشابه آن، آنچه اولویت دارد تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا است. تا امروز تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا این است که در کلانشهرها طرح ترافیک نخواهیم داشت، زیرا وجود طرح ترافیک می تواند تعداد بیشتری از افراد را به سمت حمل و نقل عمومی هدایت کند که به دنبال آن احتمال ابتلا به ویروس در این فضاها افزایش خواهد یافت. البته اگر پیشنهادهایی در این زمینه وجود داشته باشد، قابل عرضه در ستاد ملی مقابله با کرونا هست و اگر پذیرفته شود، ابلاغ و اجرا می شود. ولی تا این لحظه آنچه وزیر بهداشت ابلاغ کرد مبنی بر لغو طرح ترافیک در کلانشهرها برقرار است.

ادامه دارد...

کلید واژه :

جهانپور

،

استفاده ماسک N۹۵

،

مترو

ثبت نظرات
captcha