کد خبر : ۳۴۶۹۶۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

درمان ایدز با کمک یک مولکول نادر

پژوهشگران دانشگاه استنفورد (Stanford University) در بررسی جدید خود نشان دادند که امکان درمان ایمن و بی خطر ایدز، با کمک یک مولکول نادر وجود خواهد داشت.

درمان ایدز با کمک یک مولکول نادر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه استنفورد، پژوهشگران سعی دارند راهبردهای درمان سرطان، ایدز و آلزایمر را با کمک نوعی بی مهره دریایی بهبود ببخشند. آنها بررسی خود را بر یک ارگانیسم دریایی موسوم به" Bugula neritina" متمرکز کردند که یک مولکول موسوم به "بریوستاتین" (Bryostatin) را تولید می کند. این مولکول می تواند فعالیت سلولی را با روش های کنترل شده ای اداره کند.

"پاول وندر" (Paul Wender)، شیمیدان دانشگاه استنفورد و از پژوهشگران این پروژه گفت: اگر جست و جو به اندازه کافی صورت بگیرد، راه حلی برای مشکلاتی که غیرممکن به نظر می رسند نیز پیدا می شود. ما اکنون نتایج قابل توجهی را در دست داریم و امیدواریم که بتوانیم آنها را به آزمایش های بالینی وارد کنیم. من باور دارم این پژوهش نشان می دهد که مزایای علمی و اجتماعی تا چه اندازه می توانند حاصل آموزش و پژوهش باشند.

پژوهشگران در مقاله این پروژه توضیح دادند که شکل مصنوعی و تولید شده بریوستاتین، عملکرد متفاوتی با شکل طبیعی آن دارد. آزمایش هایی که روی سلول های سرطانی انسان در آزمایشگاه صورت گرفت، نشان داد که مولکول های تولید شده می توانند تاثیر درمان های سلولی را افزایش دهند و حتی بهتر از بریوستاتین طبیعی عمل کنند.

پژوهشگران در دومین آزمایش خود، به اصلاح بریوستاتین پرداختند تا آن را ابتدا به پیش دارو و سپس داروی فعال تبدیل کنند و اثر دارویی آن را به مرور زمان افزایش دهند. آنها دریافتند که پیش داروی تولید شده، اثر بیشتری نسبت به بریوستاتین در مدل های حیوانی و سلول های آلوده به ایدز دارد.

اگر موفقیت های این پژوهش در انسان ها هم تکرار شوند، امکان کاهش شدت درمان و عوارض جانبی دارو در افراد مبتلا به ایدز وجود خواهد داشت.

این پژوهش، در مجله " Nature Communications" به چاپ رسید.

کلید واژه :

درمان ایدز

،

مولکول

ثبت نظرات
captcha