کد خبر : ۳۴۶۹۵۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

عامل کلیدی مهار شیوع کرونا در چین چه بود

در برابر شیوع ناگهانی کرونا چین با اتکاء به سازماندهی نیروی اجتماعی در مدت کوتاه مشکلاتی مانند کمبود نیرو و لوازم پزشکی و کافی نبودن تختهای بیمارستانی را حل کرد و توانست با تمام توان جلوی انتشار ویروس را بگیرد.

عامل کلیدی مهار شیوع کرونا در چین چه بود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از رادیو بین المللی چین، رابرت لارنس کوهن رئیس بنیاد کوهن آمریکا چندی قبل هنگام مصاحبه با رسانه های چین گفت « من از ابتدا به غلبه چین بر شیوع ویروس کرونا اطمینان کامل داشته ام، اعتماد من از سه زاویه است: تعهدات چین ، توانایی و تمایل برای تغییر و بهبود این کشور... بی شک چین تحت رهبری حزب کمونیست و با سیستم سیاسی و دولت قوی می تواند به طور نیرومندتر ، موثر تر و سریع تر با شیوع بیماری همه گیر مقابله کند.»

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد شیوع کووید-19 را بزرگترین بحران و چالش جهانی پس از جنگ جهانی دوم دانست. چین قبل از همه شیوع این بیماری را تجربه کرد و به پیروزی نهایی در پاسداری از هوبی و ووهان رسید. همانگونه که لارنس کوهن نیز می گوید بررسی اینکه «چرا چین می تواند» در چنین بحرانی به پیروزی برسد خود می تواند به خوبی جهان را با سیستم این کشور آشنا کند.

همانطور که بسیاری از دانشمندان و صاحب نظران خاطر نشان کردند، رهبری قاطع حزب حاکم چین مهم ترین عامل شکست دادن کرونا در چین محسوب می شود، حزب حاکم چین در برابر یک طوفان بزرگ بار دیگر مسئولیت پذیری تاریخی خود در دفاع از منافع مردم را نشان داد.

مردم شاهد آن بودند که در زمان پیشگیری و مهار شیوع کرونا، رئیس جمهور شی جین پینگ از پکن، ووهان، جه جیانگ و شاآن شی بازدید کرد و در خط مقدم هدایت نیروها را بر عهده داشت و با حضور در بررسی های میدانی، همدلی و همدردی خود را با مردم نشان داد که این رفتارها به خوبی ایده حکمرانی کمونیستهای چین با محوریت انسان را نشان داد و به روشنی پیام آور توانایی چین برای غلبه بر این بیماری بود. در برابر بحران حزب حاکم و دولت چین عملا ثابت کرده اند که مدافع منافع مردم خود هستند.

آنچه حزب حاکم چین در راس مردم قاطعانه ، به سرعت و قویا با ویروس کرونا مقابله کرده ، خاطرات عمیقی برای جهان گذاشته است. هاینز دییتریچ جامعه شناس معروف آمریکای لاتین چندی پیش در مقاله ای اظهار داشت عملکردهای قوی دولت چین عامل کلیدی برای مهار شریوع کروناست.

در برابر شیوع ناگهانی ویروس کرونای جدید چین با اتکاء به توان بسیج و سازماندهی نیروی اجتماعی در مدت کوتاه مشکلاتی مانند کمبود نیرو و لوازم پزشکی و کافی نبودن تختهای بیمارستانی را حل کرد و با تمام توان جلوی انتشار ویروس را گرفت.

البته در دنیا هیچ امری کامل و بدون ایراد نیست. در برابر هجوم این بیماری همه گیر بزرگ چه در کشورهای غربی و چه در کشورهای در حال توسعه نقاط ضعف و مشکلات مربوط به برخورد با حوادث ناگهانی بهداشت عمومی آشکار شد. رهبر چین به روشنی خاطر نشان ساخت « ما از فرایند پیشگیری و مهار این بیماری می توانیم درس عبرت بگیریم. موفقیت حزب کمونیست چین در همینجاست که پیوسته از چنین رویدادهایی درس بگیرد و خود را اصلاح و تکمیل کند.» شجاعت برای اصلاح خود، نشانگر برتری سیستم سیاسی چین است.

کلید واژه :

مهار شیوع کرونا

،

چین

ثبت نظرات
captcha