کد خبر : ۳۴۶۹۵۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آیا نور خورشید واقعا ویروس کرونا را می کُشد؟

سالهاست که پژوهشگران درباره اهمیت نور خورشید در سلامت انسان ها صحبت کرده اند. اما اکنون در دوران همه گیری کرونا یک پرسش رایج این است که آیا واقعا نور خورشید می تواند کرونا را نابود کند یا خیر.

آیا نور خورشید واقعا ویروس کرونا را می کُشد؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سالهاست که پژوهشگران درباره اهمیت نور خورشید در سلامت انسان ها صحبت کرده اند. اما اکنون در دوران همه گیری کرونا یک پرسش رایج این است که آیا واقعا نور خورشید می تواند کرونا را نابود کند یا خیر.

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از بست هلث، بیل برایان، معاون امنیت ملی حوزه علم و فناوری در جلسه کارگروه ویروس کرونا در کاخ سفید اظهار داشت که نور ماوراء بنفش می تواند ویروس کرونا را از بین ببرد. وی در این جلسه گفت: «جالب ترین مشاهده ما تا به امروز، تأثیر قدرتمندی است که به نظر می رسد نور خورشیدی در کشتن ویروس هم در سطوح و هم در هوا دارد. تأثیر مشابهی را نیز در دمای هوا دیده ایم.»

برایان افزود که وقتی سه عامل محیطی درجه حرارت بالا، رطوبت زیاد و نور مستقیم خورشید با یکدیگر ترکیب می شوند ویروس سریعتر می میرد. این سخنان این موضوع را تقویت کرد که برخی امیدوار شوند در ماه های میانی تابستان، نرخ ابتلا به کرونا اندکی کاهش یابد. اما آیا می توان با استناد به همین حدس و گمان ها زندگی کرد؟ اولین پاسخ منطقی این است: ما با یک ویروس جدید مواجهیم پس هر نوع گمانه زنی قابل ابطال است و نمی تواند معتبر باشد.

مشخص نیست که چه میزان اشعه ماوراء بنفش برای تأثیرگذاری بر ویروس کرونا مورد نیاز است. درست است که نور ماوراء بنفش می تواند باعث کاهش میزان زنده ماندن ویروس ها (از جمله کرونا ویروس جدید) بر روی سطوح شود، اما این بدان معنی نیست که افراد مبتلا به COVID-۱۹ که خود را در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار می دهند مداوا می شوند یا اصلا به این بیماری مبتلا نمی شوند.

این واقعیت نیز وجود دارد که نور UV با برخی از خطرات جدی برای سلامتی همراه است. پرتو های اشعه ماوراء بنفش می توانند به سلول های پوستی نفوذ کرده و آسیب زا باشند. قرار گرفتن بیش از حد در برابر اشعه ماوراء بنفش می تواند منجر به سرطان پوست شود.

با این حال نور آفتاب اخیراً به دلیل دیگری در چرخه خبری کروناویروس قرار داشته است. نور خورشید یک منبع طبیعی عالی ویتامین D. است که دارای مزایای بسیاری برای سلامتی است. از جمله افزایش مقاومت در برابر بیماری های عفونی، اما وقتی صحبت از COVID-۱۹ می شود، تحقیقات محدود است. آزمایشات بالینی در اسپانیا و فرانسه آغاز شده است تا ببیند آیا ویتامین D. نتایج مداوای بیماران COVID-۱۹ را بهبود می بخشد، اما تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر این موضوع به شکل رسمی ثبت نشده است و همه چیز در حد فرضیه است.

هدف رسیدن به سطح کافی ویتامین D. در خون حمایت از عملکرد ایمنی بدن است. بهترین روش این است که یک آزمایش خون انجام دهید تا بدانید میزان ویتامین D. خون شما در حد کافی است یا خیر.

کلید واژه :

نور خورشید

،

ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha