کد خبر : ۳۴۶۹۵۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

هنوز با پایان بحران کرونا فاصله داریم

سازمان جهانی بهداشت امروز دوشنبه تأکید کرد دنیا هنوز با رسیدن به نقطه پایانی بیماری کووید-۱۹ فاصله دارد.

هنوز با پایان بحران کرونا فاصله داریم

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، «تدروس آدهانوم گبریسوس»، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه تأکید کرد دنیا هنوز با به پایان رسیدن شیوع بیماری همه گیر جهانی «کووید-۱۹» (بیماری کروناویروس ۲۰۱۹) فاصله دارد.

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت امروز دوشنبه در کنفرانس خبری روزانه گفت: «هنوز با اتمام این بیماری همه گیر جهانی فاصله داریم.»

آدهانوم گفت سازمان جهانی بهداشت هنوز از سیر صعودی شیوع این بیماری در آفریقا، آسیای شرقی، آمریکایی لاتین و برخی کشورهای آسیایی نگران است.

وی اضافه کرد موارد ابتلا و مرگ بر اثر این بیماری در بسیاری از کشورها به دلیل ظرفیت ضعیف اخذ تست از شهروندان کمتر از حد واقعی گزارش می شود.

او گفت: «اگر ما متحد نشویم این ویروس مغلوب نخواهد شد. اگر متحد نشویم ویروس از شکاف های بین ما سوءاستفاده خواهد کرد و کماکان مشکل خواهد آفرید و جان انسان ها را خواهد گرفت.

برآوردهای وبگاه «وُرلداُمتر» نشان می دهد تعداد کسانی که در جهان به ویروس «کووید۱۹» مبتلا شده اند امروز (دوشنبه) از مرز ۳ میلیون نفر فراتر رفته است.

در میان کشورهای آلوده به این ویروس، ایالات متحده آمریکا با بیش از ۹۸۷ هزار نفر، بیشترین شمار مبتلایان در جهان را دارد.

بر اساس آمار اعلامی، آمریکا طی بیست وچهار گذشته حدود ۱۱۶۰ مورد فوتی بر اثر ابتلا به این ویروس ثبت کرد. این کشور با تعداد بیش از ۵۵ هزار جان باخته، در رتبه نخست کشورهای دارای بیشترین موارد فوتی ویروس کرونا ایستاده است.

بعد از آمریکا، کشور اسپانیا با ۲۲۶۶۲۹ نفر، در رتبه دوم بیشترین تعداد مبتلا قرار گرفته است. اسپانیا اما از نظر تعداد جان باختگان با ۲۳۱۹۰ نفر در رتبه سوم کشورهای دارای بیشترین تلفات است.

ایتالیا، که زمانی به کانون سرایت ویروس کووید۱۹ در اروپا تبدیل شده بود، اکنون با بیش از ۱۹۷ هزار مبتلا به رتبه سوم سقوط کرده است. این کشور اما با بیش از ۲۶ هزار مورد فوتی، در جایگاه دوم بیشترین قربانیان کرونا قرار دارد.

اما چین - که ویروس جدید کرونا برای اولین بار در واپسین روزهای سال ۲۰۱۹ میلادی در شهر ووهان واقع در استان هوبه این کشور طغیان کرد - با اعمال تدابیر سفت و سخت از جمله قرنطینه اجباری و وضع قانون منع آمد و شد توانسته شیوع این بیماری را کنترل کند، اکنون با ۸۲۸۳۰ نفر در ربته نهم کشورهای آلوده به این ویروس است.

این کشور همچنین با ۴۶۳۳ مورد فوتی، در رتبه نهم کشورهای دارای بیشترین شمار تلفات بر اثر ویروس کرونا قرار دارد. در مقابل اما چین با حدود ۷۸ هزار مورد بهبودی از این بیماری، رتبه نخست درمان مبتلایان ویروس کرونا را به خود اختصاص داده است.

از آلمان نیز - که به عنوان کشور دارای پیشرفته ترین نظام سلامت در جهان شناخته می شود - خبر می رسد تا کنون بیش از ۱۵۷ هزار نفر در این کشور با ویروس کووید۱۹ بیمار شده اند. همچنین نزدیک به ۶ هزار آلمانی نیز بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده اند.

در حالی که ویروس کرونا تمام کشورهای جهان را آلوده کرده و بیش از دو میلیون نفر را مبتلا ساخته، کشورهای بسیاری از جمله سوریه، یمن و لیبی درگیر جنگ های طولانی مدتی هستند که اثر جدی بر زیرساخت های درمانی آنها گذاشته است.

یکی از نکات قابل توجه آمارهای روند شیوع ویروس کرونا، مدت زمان افزایش شمار مبتلایان است. بر اساس بررسی های آماری، ۹۳ روز طول کشید تا ۱ میلیون نفر در جهان به این ویروس مبتلا شوند، ۱۳ روز زمان نیاز بود تا این رقم به ۲ میلیون برسد، اما این بار ۱۲ روزه از مرز ۳ میلیون نفر عبور کرد.

کرونای جدید یکی از ۷ نوع ویروس شناخته شده «کرونا» است که باعث ایجاد بیماری در انسان می شود. ۴ گونه از این نوع ویروس ها علائمی شبیه سرماخوردگی خفیف ایجاد می کنند و سه گونه دیگر باعث ایجاد بیماری های حاد تنفسی می شوند که در مواردی به مرگ منجر می شود.

سازمان جهانی بهداشت بعد از ابتلای بیش از ۱۲۱ هزار نفر در سراسر جهان به این بیماری آن را «همه گیر جهانی» اعلام کرد.

کلید واژه :

سازمان جهانی بهداشت

،

بحران کرونا

ثبت نظرات
captcha