کد خبر : ۳۴۶۹۴۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تولید محصول ضدعفونی کننده سطوح سیلوکسید برای مقابله با کرونا

محققان دانشگاه مراغه به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا، نسبت به تولید محصول ضدعفونی کننده سطوح سیلوکسید اقدام کردند.

تولید محصول ضدعفونی کننده سطوح سیلوکسید برای مقابله با کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر غلامرضا مهدوی نیا، استاد گروه شیمی دانشگاه مراغه با بیان این که این محصول چند منظوره که می تواند در منازل، ادارات و بیمارستان ها مورد استفاده قرارگیرد، دارای خواص ضدباکتری، ضدقارچ و ضدویروس است، در توضیح تولید آن گفت: یکی از مهمترین خواص ضدعفونی کننده ها برای سطوح و فضاهای بسته عدم تولید گازهای خطرناک است. به عنوان مثال، در استفاده از آب ژاول، گاز کلر آزاد شده علاوه بر خاصیت اکسندگی قوی، دارای سمیت بالا بوده و می تواند باعث مشکلات تنفسی شود. همچنین بوی بد آن باعث اذیت مصرف کننده می شود. بنابراین، محصول ضدعفونی کننده سازگار با محیط زیست، بدون بو و بدون مولد گازهای خطرناک می تواند جایگرین مناسبی برای مواد ضدعفونی کننده از قبیل آب ژاول یا وایتکس شود. یکی ازمهمترین مواد مورد استفاده آب اکسیژنه است که به عنوان ضدعفونی کننده آب و مواد غذایی و کشاورزی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده ارزشمند در اثر تجزیه گاز اکسیژن تولید می کند که هیچ گونه آثار زیست محیطی ندارد.

وی تصریح کرد: این محصول با فرمولاسیون سیلوکسید بر پایه آب اکسیژنه ۵ درصد است که تا ۵ برابر می تواند رقیق شده و برای ضدعفونی سطوح سخت مورد استفاده قرار گیرد. آب اکسیژنه علاوه بر خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی، دارای فعالیت ضد ویروسی نیز است.

دکتر مهدوی نیا خاطرنشان کرد: بر اساس مطالعات گوناگون برای افزایش قدرت ضد میکروبی آب اکسیژنه از مواد دیگر ازجمله یون های نقره استفاده می شود. یون های نقره با غلظت های کمتر از ۳۰۰ نانوگرم در لیتر معمولاً دارای اثر جانبی برای به کارگیری همراه آب اکسیژنه نیست، بنابراین حداقل مقدار یون نقره برای افزایش کارایی در فرمول سیلوکسید استفاده شده است.

وی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که آب اکسیژنه می تواند ایجاد کند، ایجاد خوردگی در سطوح فلزی است که بایستی رفع شود. در فرمولاسیون حاصل برای این منظور از بازدارنده های ترکیبی با توانایی جذب روی سطوح فلزی وتشکیل فیلم نازک استفاده شده است تا زنگ زدگی سطوح اتفاق نیفتد. همچنین برای افزایش کارایی هیدروژن پروکسید از افزودنی های دیگر استفاده شده است که هیچ گونه اثر زیست محیطی ندارند. بسته به درخواست مشتری، فرمولاسیون حاضر می تواند تغییر کند. برای موارد استریل کردن می توان از غلظت های بالای سیلوکسید استفاده کرد.

کلید واژه :

ضدعفونی

،

سطوح سیلوکسید

،

مقابله با کرونا

،

کرونا

ثبت نظرات
captcha