کد خبر : ۳۴۶۹۳۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

راه اندازی رشته کاردیوآنکولوژی برای درمان بیماران سرطانی

عضو مرکز تحقیقات قلب بیمارستان شهید رجایی گفت: برای نخستین بار در خاورمیانه رشته و بخش کاردیو آنکولوژی ویژه درمان بیماران سرطانی که دچار مشکلات قلبی هستند، در این بیمارستان راه اندازی شد.

راه اندازی رشته کاردیوآنکولوژی برای درمان بیماران سرطانی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، آذین علیزاده اصل، متخصص قلب و عروق و عضو مرکز تحقیقات قلب بیمارستان شهید رجایی در گفت وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس با اشاره به طراحی رشته و بخش کاردیوآنکولوژی در این مرکز، اظهار داشت:کاردیو آنکولوژى رشته جدید از تلفیق رشته هاى کاردیولوژى و آنکولوژى بوده و به علت تاثیرات مهم و سرنوشت ساز انواع سرطانها و درمان هاى رایج آنها روى سیستم کاردیوسکولار، از اهمیت ویژه اى برخوردار است.

وی ادامه داد:کلینیک کاردیوآنکولوژى با همکارى  هماتوآنکولوژى و رادیوآنکولوژى از بیش از دو سال پیش تاسیس و روز بروز بر تعداد بیماران ما افزوده مى شود؛ ارجاع بیماران به کلینیک کاردیوآنکولوژى طبق گایدلاین هاى ASE و ACC قبل از شروع درمان و به فواصل مقتضى بعد از انواع درمان صورت مى گیرد.

 این متخصص قلب و عروق بیان داشت: مرکز تحقیقات کاردیوآنکولوژى در وزارت بهداشت تصویب شده و در حال تاسیس است؛ اساسنامه براى آموزش دوره هاى کوتاه مدت ٦ ماهه کاردیوآنکولوژى و سپس راه اندازى دوره فلوشیپ این رشته، در دست تهیه است؛ ضمن اینکه هدف ایجاد مجله اى با این عنوان جزء ایده هاى بعدى است.

علیرزاده با بیان اینکه کنفرانس ها و کنگره هاى متعددى در این خصوص برگزار کرده ایم،گفت: بدیهى است هرگونه تلاش در این زمینه در جهت کمک به بیماران، کاهش عوارض فراوان قلبى و افزایش طول عمر با کیفیت آنها بسیار مفید و موثر خواهد بود.

وی ابراز داشت:  این رشته توسط بنده و با تکمیل همه شاخه ها و زیر ساخت های درمانی،آموزشی و پژوهشی برای اولین بار در خاورمیانه، در این بیمارستان راه اندازی شده است. 

 عضو هیأت علمی بیمارستان قلب شهید رجایی با تشکر از همکاری و کمک ریاست بیمارستان قلب شهید رجایی در ایجاد این رشته، متذکر شد: بیماران سرطانی به دلیل درمان های مربوط به بیماری خود، دچار عوارض قلبی می شوند.  

علیزاده با اشاره به روند ایجاد این رشته، اضافه کرد: همزمان با دنیا در ایران نیز از 4 سال پیش، با ایجاد کلینیکی در بیمارستان قلب شهید رجایی این خدمات آغاز شد و به مرور با همکاران آنکولوژی ارتباط گرفتیم و به دنبال آن نیز مراجعه بیماران آغاز شد.

*تأثیر قلب از داروهای سرطان

این فوق تخصص اکو کاردیو گرافی گفت: بالغ بر هزار بیمار داریم که به طور متناوب با ما در ارتباط هستند و با این روش راه وریدی در بیماران سرطانی ایجاد می شود. قلب از ارگان های مهمی است که از داروهای سرطانی تاثیر می پذیرد و مصرف این داروها باعث ایجاد بیماری هایی در عروق قلب شده و ضعف ماهیچه قلب را به همراه دارد.

وی افزود: همکاران ما در بخش آنکولوژی بیماران سرطانی که دچار چاقی یا مشکلات قلبی هستند را نزد ما می فرستند؛ به طوری که از همان ابتدای شیمی درمانی بیماران، ما اقدامات پیشگیرانه را انجام می دهیم.

علیزاده اصل با اشاره به شیوع سرطان سینه در زنان، گفت: سابقه بیماری قلبی و نامنظمی حرکات قلب در چنین افرادی بیشتر است، اما در برخی افراد که علامتی ندارند نیز امکان بروز وجود دارد.

کلید واژه :

کاردیوآنکولوژی

،

درمان بیماران سرطانی

،

سرطان

ثبت نظرات
captcha