کد خبر : ۳۴۶۹۳۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تأثیر شیوع بیماری های همه گیر بر طراحی شهرها

شهرها و بیماری های همه گیر می توانند تأثیر مهم و طولانی مدت بر یکدیگر داشته باشند و توجه به تأثیرات آنها، روشی برای مقابله با بیماری های همه گیر مانند کروناویروس ارائه خواهد کرد.

تأثیر شیوع بیماری های همه گیر بر طراحی شهرها

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بیماری های همه گیر در شهرها عاملی برای تغییر معماری و تحول در برنامه ریزی شهری هستند، بیماری کروناویروس جدید هم عاملی برای افزایش نظارت، عدم تراکم و فعالیت های جدید در جامعه شده است.

با شیوع کروناویروس، شهرهای بزرگ که بیش از یک تا دو میلیون نفر جمعیت دارد، در بسیاری از موارد باید تغییراتی در تعلیم و تربیت، مشاغل و کارآفرینان برجسته ایجاد کنند.

مهمترین موارد که تحت تأثیر شیوع بیماری های همه گیر در شهرهای مختلف تغییر کردند در ذیل به آنها اشاره شده است.

حمل ونقل

حمل ونقل، عامل مؤثری در ارتباط با شیوع بیماری هاست. اولین مسیر شیوع بیماری ها ازجمله کووید -19 معمولا از طریق مسیرهای حمل ونقل مانند فرودگاه ها بوده است. بیشتر فرودگاه ها مناطقی برای قرنطینه یا آزمایش های پزشکی ندارند و این شاید ساده ترین و مهمترین تغییر شهری است که می تواند برای محدود کردن خطر شیوع بیماری در شهرها انجام شود که اغلب از آن غافل هستیم.

بیماری طاعون یا مرگ سیاه در قرن چهاردهم که حداقل یک سوم جمعیت اروپا را از بین برد، عاملی برای پیشرفت بنیادی شهری در دوره رنسانس شد.

در برخی شهرها محله های آلوده پاک سازی شدند، امکانات قرنطینه اولیه توسعه یافت و فضاهای عمومی بزرگتر و بهتر شد.

به همین ترتیب، تب زرد، شیوع وبا و آبله نیز عاملی برای ایجاد خیابان های عریض، سیستم فاضلاب شهری بهتر، لوله کشی داخلی، نقشه برداری از بیماری و مواردی برای کمک های اولیه به کاهش شیوع بیماری شد.

در قرن بیستم، بیماری هایی مانند سل، حصبه، فلج اطفال و آنفلوانزای اسپانیایی نیز منجر به برنامه ریزی بهتر شهری، مدیریت پسماند و ایجاد فضاهای مدرن شد.

در حال حاضر، کروناویروس هم تأثیر عمیقی در جهان امروز داشته و بسیاری از راهبردهای فنی مورداستفاده در قرن پیش را تغییر داده است.

ساخت ماژولار

با افزایش شیوع همه گیری، مهمترین نیاز در معماری، سرعت ساخت مناطقی برای کنترل بیماری مانند بیمارستان ها، مراکز قرنطینه، بخش ها و اسکان موقت است.

محققان اظهارکردند: زمان عادی برای ساخت بیمارستان بیش از دو سال است، اما در ماه فوریه، دو بیمارستان در ووهان چین، به سرعت ساخته شد.

ساخت و ساز ماژولار، نه تنها به سرعت انجام می شود، بلکه می تواند سفارشی سازی در ساخت و ساز را هم فراهم کند. برای مثال، در یک بیمارستان که به این صورت ساخته شده است، می توان تغییراتی در فضاهای مرتبط با معالجه و قرنطینه ایجاد کرد.

استفاده از ساختمان ها برای اهداف چندمنظوره

نتایج بررسی ها درباره بیماری کروناویروس نشان داد که می توان به سرعت برخی از ساختمان ها را به مراکز اقامتی برای بیماران و یا حتی بیمارستانی تغییر داد و این مورد بیانگر استفاده از ساختمان ها با کارآمدترین روش برای ایجاد امکانات اضطراری است.

طراحی ساختمان سالم

در روزهای قرنطینگی که بیشتر در خانه هستید، ممکن است بیشتر از گذشته به کمبودهای محیط زندگی خود توجه کنید.

جنبش ساختمان سازی سالم، می تواند رویکردی مؤثر برای بهبود سلامتی از طریق راهکارهایی مانند نور طبیعی بیشتر، بهبود تهویه، استفاده بیشتر از گیاهان و مواد طبیعی باشد. استفاده از پنجره های بزرگ، تراس، پشت بام و حیاط در این موارد پررنگ تر شده است. مکان هایی برای ورزش و مراقبه در محیط های خانگی باید استاندارد بیشتری داشته باشند.

همچنین رعایت نکات بهداشتی در برخی از مکان ها که فاصله اجتماعی معمولا رعایت نمی شود، مانند زندان ها، مراکز نگهداری افراد بی خانمان و خانه های سالمندان می تواند در کاهش شیوع بیماری های همه گیر مؤثر باشد.

استفاده از راهبردهای مقاوم در برابر میکروب ها مانند سطوح پلیمری ضد میکروب و سطوح آلیاژ مسی که به طور طبیعی از بین برنده میکروب و ویروس هستند، در این موارد بسیار مهم است.

دورکاری

ارتباط از راه دور، می تواند تغییر عمده ای در شهرها ایجاد کند. صرفه جویی در وقت و عدم مراجعه به محل کار، سهولت در خرید آنلاین و ارتباط با سرگرمی های آنلاین (بازدید از موزه، کنسرت و تئاترهای ضبط شده) می تواند عاملی برای تغییر عادات افراد در طولانی مدت، کاهش چشمگیر ترافیک و کاهش آلودگی در شهرها باشد.

زیرساخت های دیجیتال

اگر این بیماری همه گیر(کروناویروس) در 10 سال پیش اتفاق افتاده بود،افراد کمتر می توانستند کارهایشان را از راه دور و از طریق اینترنت انجام دهند.

زیرساخت های دیجیتال به یک بخش فزاینده مهم زیرساخت های شهری تبدیل شده است، اما باید راه هایی برای استفاده صحیح از آن نیز پیدا کنیم.

هرگز زمانی برای همه گیری تعریف نمی شود، اما در حال حاضر، ازنظر زیرساخت های دیجیتال، نسبت به گذشته آمادگی بیشتری داریم.

برنامه ریزان شهری باید به زیرساخت های دیجیتال همانند طراحی خیابان و ساختمان ها توجه کنند تا بتوانند در زمان عادی و بحرانی از آنها، استفاده بهینه داشته باشند.

با توجه به اینکه شیوع بیماری کروناویروس در برخی از مناطق شایع تر بود، این احتمال ایجاد شد که برخی از مناطق، ساکنان آن راحت تر می توانند در قرنطینه باشند و یا دورکاری کنند و این در حالی است که این موارد درباره سایر محله ها صدق نمی کند.

محققان اظهار کردند:" بیماری کووید- 19 آخرین شیوع جهانی نخواهد بود و باید شهرهای جهان به دنبال راه حل هایی برای مقابله با این چالش باشند."

شاید اکنون زمانی برای ارزیابی محیط زندگی در جهان باشد، از ساخت وسازهای ماژولار نه تنها برای بیماری های همه گیر و یا بلایای طبیعی استفاده می کنیم، بلکه می توان برای ایجاد ساختمان های کم هزینه و ساخت با سرعت بالا هم بهره گرفت.

انجام دورکاری در حال حاضر و برای کاهش انتشار ویروس، نه تنها برای رعایت فاصله اجتماعی است، بلکه می تواند راهی برای کمک به کارکنان در رسیدن به تعادل کار وزندگی و گذراندن وقت بیشتر با خانواده، ورزش و یا هر کار دیگر مؤثر در سلامتی باشد.

منابع:

www.latimes.com

www.escience.com

کلید واژه :

شیوع بیماری

،

طراحی شهرها

ثبت نظرات
captcha