کد خبر : ۳۴۶۹۲۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

علائم بیرون زدگی دیسك كمر

بسیاری از ما كمردرد را در دوره ای از زندگی مان تجربه كرده ایم. چه علائمی نشان دهنده بیرون زدگی دیسك كمر می تواند باشد؟ شایع ترین علامت بیرون زدگی دیسك كمر احساس درد و خشكی در قسمت تحتانی كمر است كه این درد عمدتا با خم شدن به سمت جلو بیشتر می شود.

علائم بیرون زدگی دیسك كمر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بسیاری از ما كمردرد را در دوره ای از زندگی مان تجربه كرده ایم. چه علائمی نشان دهنده بیرون زدگی دیسك كمر می تواند باشد؟ شایع ترین علامت بیرون زدگی دیسك كمر احساس درد و خشكی در قسمت تحتانی كمر است كه این درد عمدتا با خم شدن به سمت جلو بیشتر می شود.

كمردردهایی كه در چرخش یا خم شدن به سمت عقب افزایش می یابند معمولا مربوط به التهاب مفاصل بین مهره ای كمر هستند. احساس درد در ناحیه باسن و ران، ساق پا و انگشتان همراه با سوزش، گرم شدن، احساس سردی یا بی حسی می تواند به فتق دیسك كمر و فشار روی عصب سیاتیك مربوط باشد.ضعف قدرت حركتی در اندام تحتانی در بیماران مبتلا به فتق دیسك نشان دهنده فشار شدید روی عصب و احتمالا نیاز به انجام مداخله جراحی است.

در بعضی از موارد بیرون زدگی دیسك می تواند علائم واضحی نداشته باشد و بیمار فقط با مختصر درد یا اسپاسم ناحیه كمر به كلینیك مراجعه كند. در این بیماران معاینه دقیق و ام آرآی می تواند به تشخیص قطعی دیسك كمر كمك كند.نكته مهم در بیمارانی كه دچار بیرون زدگی یا پارگی دیسك كمر می شوند، تشخیص سریع و انجام اقدامات درمانی در اولین فرصت است.

با توجه به این كه راهكارهای متعددی برای درمان بیرون زدگی یا فتق دیسك وجود دارد و جراحی فقط در تعداد محدودی از بیماران ضروری است، تشخیص به موقع امكان انجام راهكارهای غیرجراحی را برای درمان محتمل می سازد.

در كلینیك درد درمان بیماران مبتلا به دیسك كمر با روش های ساده مانند درمان دارویی، آب درمانی و فیزیوتراپی شروع می شود.بیمارانی كه به روش های ساده پاسخ نمی دهند در كلینیك های درد تحت انجام عمل های جراحی بسته به صورت سرپایی قرار می گیرند كه با لیزر یا اُزن انجام می شود.

کلید واژه :

دیسك كمر

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha