کد خبر : ۳۴۶۹۲۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تولید دستگاه الکتروریسی نانوالیاف برای تولید ماسک N۹۵

محققان دانشگاه صنعتی اصفهان، با طراحی، ساخت و تجاری سازی دستگاه صنعتی الکتروریسی نانو الیاف، علاوه بر راه اندازی خط تولید کامل ماسک های استاندارد N۹۵، روزانه بیش از ۱۵ هزار عدد از این نوع ماسک را تولید می کنند.

تولید دستگاه الکتروریسی نانوالیاف برای تولید ماسک N۹۵

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، عضو هیئت علمی پژوهشکده نانوفناوری و مواد پیشرفته دانشگاه صنعتی اصفهان با اعلام این خبر، اظهار کرد: مراحل طراحی و ساخت این دستگاه پیش از شیوع ویروس کرونا در کشور، در دانشگاه صنعتی اصفهان به انجام رسیده بود که با وقوع این بحران، با تمام ظرفیت در اختیار تولید پارچه های نانو برای ماسک های N۹۵ قرار گرفت.

علیرضا علافچیان افزود: نانوالیاف به وسیله اختلاف پتانسیل ۷۰ کیلو ولتی میان دو قطب مثبت و منفی ایجاد می شود که در دستگاه صنعتی الکتروریسی نانو الیاف با شاخصه تمام اتوماتیک بودن و دقت بسیار بالا، برهمکنش بین میدان الکتریکی و بار الکترواستاتیکی پلیمر سبب اعمال کشش به آن ها و تولید الیاف نانو می گردد.

وی با اشاره به اهمیت تولید این دستگاه مهم و کاربردی، اظهار کرد: دست یابی به دانش فنی تولید این نوع دستگاه در دانشگاه صنعتی اصفهان، مرغوبیت، تمام اتوماتیک بودن و اختلاف قیمت قابل توجه نمونه ساخته شده با دستگاه های مشابه خارجی، امکان ارزآوری چشمگیر با تولید انبوه این دستگاه را فراهم کرده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان، به دیگر کاربری های دستگاه صنعتی الکتروریسی نانو الیاف اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به اهمیت راهبردی و افزایش روزافزون استفاده از محصولات نانو، از این دستگاه ارزشمند می توان در تولید محصولات پزشکی همچون باند و گازاستریل، صنایع سلولوزی همچون کاغذهای ضد آب و دستمال کاغذی های آ نتی با کتریال و نیز دیگر صنایع کاربردی همچون فیلترهای خودرو، فیلترهای آب و هوا و غیره بهره گرفت.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی اصفهان، علافچیان، تولید ماسک های استاندارد N۹۵ و دیگر ماسک های مرغوب نانو را از جمله نیازهای امروز کشور دانست و تصریح کرد: با ایجاد اتاق تمیز و استقرار و راه اندازی دستگاه صنعتی الکتروریسی نانو الیاف، از روزهای نخست سال جاری تاکنون، روزانه پارچه نانو جهت تولید ۱۵ هزار ماسک N۹۵ تولید و هم اینک با ایجاد خط کامل تولید در دانشگاه صنعتی اصفهان و اخذ تائیدیه سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، روزانه بیش از ۱۵ هزار عدد از این نوع ماسک در این دانشگاه تولید می شود.

وی با تأکید بر اهمیت دستیابی به دانش فنی تولید این نوع دستگاه، تصریح کرد: به منظور افزایش حجم تولیدات و در راستای کمک به دیگر واحدهای تولید ماسک در دانشگاه صنعتی اصفهان که از ابتدای شیوع کرونا فعال شده اند، مراحل پایانی ساخت و راه اندازی سه دستگاه دیگر الکتروریسی نانو الیاف در حال انجام است که طی روز های آینده به بهره برداری خواهند رسید.

کلید واژه :

دستگاه الکتروریسی نانوالیاف

،

تولید ماسک N۹۵

،

دانشگاه صنعتی اصفهان

ثبت نظرات
captcha