کد خبر : ۳۴۶۹۲۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

اکثر بیماران کرونایی با علائم خفیف می توانند روزه بگیرند

یک فوق تخصص بیماری های ریه با بیان اینکه اکثر بیماران کرونایی با علائم خفیف با نظر پزشک می توانند روزه بگیرند، گفت: بیمارانی که دارای علائم بسیار شدید هستند نباید روزه بگیرند.

اکثر بیماران کرونایی با علائم خفیف می توانند روزه بگیرند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ابوالفضل مظفری، بیماری کرونا را شبیه به سرماخوردگی دانست و افزود: بیشترین قسمتی که بر اثر بیماری کرونا درگیر می شود، سیستم تنفسی فوقانی و تحتانی است.

وی با بیان اینکه بیشترین عارضه بیماری کرونا در ریه است اما ممکن است همه قسمت های بدن حتی کلیه، کبد، مغز و قلب را نیز درگیر کند، افزود: مهمترین علامت این بیماری سرفه و تنگی نفس است که ناشی از عوارض تنفسی می باشد.

این فوق تخصص بیماری های ریه با بیان اینکه امروزه مهمترین معضل جامعه اضافه وزن است که موجب مشکلات بسیاری از جمله مشکلات تنفسی، قلبی، سیستم گوارشی، مشکلات کلیوی و کبدی و غیره می شود، گفت: مهمترین اثر روزه داری بر بدن کاهش وزن است و روزه داری زمانی تأثیر دارد که به بدن استراحت دهد و موجب کاهش وزن بشود.

مظفری گفت: علائم بیماری در بیش از ۸۰ درصد از بیماران مبتلا به کرونا خفیف است و حتی ممکن است فرد متوجه بیماری خود نیز نشود که برای این افراد روزه گرفتن منعی ندارد.

بیماران کرونایی به سه دسته تقسیم می شوند

وی عنوان کرد: بیماران کرونایی به سه دسته تقسیم می شوند که گروه نخست غالباً علائم خفیف دارند یا علائم ندارند که ۸۰ درصد از موارد را تشکیل می دهد که این افراد در گروه پرخطر نیستند و در حال بهبودی هستند و یا بهبود یافته اند که مدت زمان قرنطینه دو هفته است اما غالب بیماران چهار روز نخست بیماری بهبود می یابند.

این کارشناس مسائل بهداشتی و پزشکی در خصوص روزه گرفتن بیماران کرونایی گروه نخست افزود: این گروه مشکلی از نظر روزه گرفتن ندارند بجز روزهای اول که درگیر هستند و دارو مصرف می کنند که معمولاً مدت زمان مصرف داروها برای چهار یا پنج روز است که طی این روزها می توانند روزه نگیرند اما چنانچه قدرت بدنی خوبی دارند، می توانند روزه بگیرند.

بیماران مبتلا به کرونا پس از خارج شدن از دستگاه تنفسی هم نباید روزه بگیرند زیرا درگیری بالایی دارند

وی تصریح کرد: گروه دوم از بیماران مبتلا به کرونا ۱۵ درصد مبتلایان را تشکیل می دهند که در بیمارستان بستری می شوند که دارای علائم شدید هستند و یا ریه درگیری شدید دارد و پزشک تشخیص بستری داده است.

مظفری ادامه داد: روزه گرفتن گروه دوم که در بیمارستان بستری بوده و مرخص می شود به تشخیص پزشک بستگی دارد که چنانچه شخص مشکل خاصی نداشت با نظر پزشک می تواند روزه بگیرد اما ممکن است پزشک تشخیص دهد که نمی تواند روزه بگیرد.

وی افزود: گروه سوم مبتلایان دارای علائم بسیار شدید هستند که باید زیر دستگاه بروند که افرادی که از زیر دستگاه خارج می شوند نباید روزه بگیرند زیرا درگیری بالایی دارند.

بیمارانی که نباید روزه بگیرند

این فوق تخصص بیماری های ریه در خصوص روزه گرفتن دیگر بیماران نیز افزود: طبق نظر مراجع تقلید بیمارانی که حتماً باید سر وقت دارو مصرف کنند، می توانند روزه نگیرند.

وی بیان کرد: نخوردن آب در مدتی که شخص روزه است برای انسان های سالم مشکلی ایجاد نمی کند اما برای افرادی که بیماری کلیوی دارند این عملکرد مختل می شود یعنی قدرت جذب و دفع کاهش می یابد.

مظفری گفت: برای بیماران قلبی کم آبی مشکلاتی ایجاد می کند اما غالب بیماران مشکلات خفیف دارند اما افرادی که مشکل شدید قلبی و یا کلیوی دارند نباید روزه بگیرند اما افراد با مشکلات خفیف در صورت رعایت همه مسائل می توانند روزه بگیرند.

وی ابراز کرد: مهمترین راه انتقال ویروس کرونا قطرات هستند و مرطوب کردن و دستگاه بخور بهتر است در مدتی که کرونا شایع است استفاده نشود زیرا موجب انتشار ویروس می شود.

کلید واژه :

بیماران کرونایی

،

روزه

ثبت نظرات
captcha