کد خبر : ۳۴۶۹۱۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ابداع ابزار سازگار با محیط زیست برای دارورسانی به بدن

پژوهشگران آمریکایی، ابزار جدیدی برای دارو رسانی به بدن ابداع کرده اند که از مواد قابل بازیافت ساخته شده و با محیط زیست سازگار است.

ابداع ابزار سازگار با محیط زیست برای دارورسانی به بدن

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از فیز، پژوهشگران "دانشگاه تگزاس در ال پاسو" (UTEP)، یک ابزار نانوهیبریدی ابداع کرده اند که می توان از آن برای رساندن دارو به بدن انسان استفاده کرد.

داروهایی که نتیجه امیدوارکننده ای نسبت به یک بیماری خاص نشان می دهند، معمولا برای سلول های دیگر، سمی و خطرناک هستند. یکی از این داروها، "الاجیک اسید" (Ellagic acid) است که ظرفیت بالایی برای کاهش امکان ابتلا به بیماری هایی مانند پارکینسون و آلزایمر دارد.

برای این که "الاجیک اسید" به طور خاص برای مقابله با اختلالات عصبی به کار برود، باید ویژگی سمیت سلولی آن کاهش یابد و از قابلیت آنتی اکسیدانی آن بهره برداری شود. پژوهشگران برای برطرف کردن این مشکل، یک ابزار نانوهیبریدی ابداع کردند.

دکتر "رابرت کیرکن" (Robert Kirken)، از پژوهشگران این پروژه گفت: این پلتفرم جدید می تواند به مولکول ها کمک کند تا دارو را به مقصد مورد نظر برسانند و محل خاصی از تومور را هدف قرار دهند. این ابزار، اثرات کارآمد دارو را افزایش و عوارض جانبی آن را کاهش می دهد.

پژوهشگران دریافتند که قرار دادن "الاجیک اسید" در بیوپلیمری موسوم به "کیتوسان" (chitosan)، سمیت سلولی آن را کاهش و ویژگی آنتی اکسیدانی آن را افزایش می دهد.

دکتر "ماهش نارایان" (Mahesh Narayan)، سرپرست این پژوهش گفت: در این پروژه، ابزار جدیدی برای دارورسانی ارائه شده است که از مواد قابل بازیافت ساخته شده و می تواند با محیط زیست سازگار باشد. ویژگی دیگر ابزار ما این است که می تواند دارو را به واسطه دو مکانیسم انتشار سریع و آهسته به بدن برساند.

این پژوهش، در مجله "ACS Applied Materials & Interfaces" به چاپ رسید.

کلید واژه :

ابزار سازگار با محیط زیست

،

دارورسانی به بدن

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha