کد خبر : ۳۴۶۹۱۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

درمان کووید- ۱۹ با پادتن خون افراد بهبود یافته

پژوهشگران انشگاه راکفلر سعی دارند با پادتن های موجود در خون افراد بهبود یافته، بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ را درمان کنند.

درمان کووید- ۱۹ با پادتن خون افراد بهبود یافته

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از گیزمگ، در پی ابراز تمایل پژوهشگران به استفاده از خون افراد بهبود یافته برای درمان بیماران مبتلا به کووید- ۱۹، پژوهشگران "دانشگاه راکفلر"(Rockefeller University ) نیز تصمیم گرفته اند به این روش درمان اعتماد کنند.

آنها در این پژوهش، پادتن های خاصی را از خون افراد بهبود یافته به کار می گیرند تا قوی ترین پادتن ها را پیدا کنند و درمانی برای کووید- ۱۹ ارائه دهند.

"سازمان غذا و داروی آمریکا"(FDA) در ماه مارس، روش "پلاسما درمانی" را برای درمان کووید- ۱۹ تایید کرد. در این روش، نمونه خون بیماران، دو هفته پس از بهبودی آنها گرفته می شود. سپس گلبول های قرمز جدا می شوند تا فقط پلاسمای شامل پادتن های ایمنی باقی بماند.

اگرچه پلاسما درمانی در بهبود بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ موثر است اما محدودیت هایی نیز برای این درمان وجود دارد. اهدای خون یک بیمار فقط می تواند پلاسمای مورد نیاز برای درمان دو بیمار را تامین کند؛ به همین دلیل هر قدر هم که این روش موثر باشد، با محدودیت همراه است.

نتایج به کارگیری این روش نیز متناقض هستند. پژوهشگران دانشگاه راکفلر باور دارند که دلیل این تناقض، یکسان نبودن قدرت پادتن ها است؛ در نتیجه اگر خون یک نفر، پادتن های زیادی را در خود داشته باشد، تضمینی وجود ندارد که این پادتن ها قدرت زیادی دارند.

"پاول بینیاس"(Paul Bieniasz)، از پژوهشگران این پروژه گفت: هنگامی که نمونه خون بیماران بهبود یافته را آزمایش کردیم، دریافتیم که تفاوت زیادی میان پادتن های کووید- ۱۹ وجود دارد. سطح پادتن در برخی افراد آنقدر پایین است که پلاسما غیرفعال می شود.

پژوهشگران از بررسی پژوهش های پیشین که برای آزمایش پادتن های پلاسما انجام شده اند، دریافتند که معمولا حدود پنج درصد اهداکنندگان، سطح بالایی از پادتن را در خون خود دارند. خون این گروه از افراد، پادتن هایی موسوم به "bNAbs" را در خود جای داده است.

پژوهشگران علاوه بر ابداع یک فرآیند کارآمد برای بررسی نمونه های خون و یافتن قوی ترین پادتن، نوعی فناوری ارائه داده اند که bNAbs را پیدا می کند تا یک روش کلی درمان ارائه دهد.

نتایج ابتدایی این آزمایش، اثر مثبتی داشته اند و پژوهشگران قصد دارند آزمایش های بزرگتری را برای بررسی آن آغاز کنند.

پژوهشگران دانشگاه "راکفلر" اکنون برای درمان کووید- ۱۹، به نمونه خون افراد بهبود یافته نیاز دارند تا قوی ترین نوع پادتن را پیدا کنند.

کلید واژه :

درمان کووید

،

۱۹

،

پادتن

،

خون بهبود یافتگان

ثبت نظرات
captcha