کد خبر : ۳۴۶۹۰۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

داروی سرطان برای درمان کرونا آزمایش می شود

محققان ادعا می کنند که یک داروی آزمایشی سرطان ممکن است با انسداد ویروس از تکثیر و گسترش در بدن به همان روشی که رشد تومور را مسدود می کند، کرونا را نیز متوقف کند.

داروی سرطان برای درمان کرونا آزمایش می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از دیلی میل، محققان ادعا می کنند که یک داروی آزمایشی سرطان ممکن است با انسداد ویروس از تکثیر و گسترش در بدن به همان روشی که رشد تومور را مسدود می کند، کرونا را نیز متوقف کند.

تحقیقات پیشین نشان داده بود آپتامر اجازه نمی دهد سرطان های مختلف پروتئین نوکلئولین را تصرف کنند و در نتیجه از گسترش بیماری و ابتلای سلول های دیگر جلوگیری می کند.

پژوهشگران دانشگاه لوییویل یک قطعه DNA مصنوعی به نام «aptamer» ایجاد کردند که پروتئینی به نام نوکلئولین را در سطح سلول ها می چسباند.

این ماده در بیماران سرطانی برای جلوگیری از تکثیر سلول های سرطانی استفاده شده است؛ محققان می گویند از این ماده می توان برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا در بدن استفاده کرد.

نوکلئولین که C23 نیز نامیده می شود فسفوپروتئین هسته ای و سیتوپلاسمی است که نقش کلیدی در فرایند های بیولوژیکی گوناگون ایفا می کند. سطوح نوکلئولین به سرعت تکثیر سلول ها ارتباط دارد.

از این میان می توان به سلول های سرطانی از قبیل سلول های سرطانی سینه، پروستات، ریه، لوکمی لنفوئیدی، هپاتوسلولار کارسینوما و سلول های کارسینومای کلیه اشاره کرد. بنابراین به عنوان یک هدف مولکولی مناسب برای درمان هدفمند سرطان محسوب می شود.

در حال حاضر این تیم در حال درخواست تأیید سریع FDA برای شروع آزمایشات بالینی بر روی انسان است.

این دارو یک قطعه DNA مصنوعی به نام «آپتامر» است که پروتئینی به نام نوکلئولین موجود در سطح سلول ها را بهم متصل می کند.

کلید واژه :

داروی سرطان

،

درمان کرونا

ثبت نظرات
captcha